Vista'da Dosya Silerken Takılma/Kitlenme Sorunu

mancukya
04-01-2009, 02:42   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

öncelikle hata benim bilgisayarimla ilgili degil bir arkadasin (Vistali aldigim pcyi xpye cevirdim zamaninda)
Arkadasta bir dosyayi silmek istedigimizde dakikalarca suruyor bazen donmasina kitlenmeyede sebeb veriyor ama pc acildiginda dosya neticede silinmis oluyor virus icin
Antivir, Kaspersky online scanner antimalware vs vs taraam yaptim birsey bulamadi.
Mavi ekran hatasi var ram dump mi ne olayi onu yapmiyor onu hallettim gibi ama bu dosya silme icin bunun caresini bilen arkadas varsa yardimlarinizi bekliyorum simdiden ilgilenenlere Tsk ederim.

Recep Baltaş
04-01-2009, 03:13   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Dosya silme genelde kayıt defterindeki sorunlardan kaynaklanır. XP'yi kurduktan sonra sisteme yüklediğiniz programlardan biri veya herhangi bir eski sürücü sorun çıkartıyordur.

Bence arkadaşınız kullanacağı işletim sistemini bırakın kendisi kullanıp karar versin. Vista'da bu sorunları yaşayacağını hiç sanmıyorum zira sürücüer otomatik yükleniyor.

RAM Dump sorun oluşunca belleğin son halinin analiz edilmesi için kopyalanıp kaydedilmesidir. Hata raporlarını MS'e gönderin, çözümü varsa çıkar.

Ama dediğim gibi en iyisi Vista yüklemek olacaktır. Updateler de oldumu kimse tutamaz o sistemi :)...

mancukya
04-01-2009, 15:15   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Recep arkadasim ilgin icin Tskde makinesi sifir sayilir 3 aylik falan bir makine Vista yüklü kendisi zaten anlamiyor bu olaylardan pek.
Ben kendi aldigim Pc icin Vistaya tahanmul edemeyip 1 haftada kaldirmistim zaten.
Arkadasin pc zaten Vista ve sorun dosya silmede takilmasi kayit defteri icin tarama yaptim hatalari düzeltmistim ama care olmadi

Recep Baltaş
04-01-2009, 15:42   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Sorunu bir kez daha araştırdım ve benzer sorunu web de yaşayan çok kullanıcı var.

İşte çözüm, yalnız mutlaka sonucu buraya yazın:

services.msc bölümüne bakın, Windows Search service "durma/stopping" konumunda olacaktır. Görev yöneticinde de çift çekirdekte %50, dört çekirdekte %25, tek çekirdekte ise %100 işlemci kullanımı gözükebilir.

Görev Yöneticisini açın ve SearchIndexer.exe işlemini bulun ve öldürün :)..Bu işlem için yönetici hakları gerekebilir.

Daha sonra sevices.msc'den "Windows Search" servisini yeniden başlatın.

Artık dosyaları rahatlıkla silebilir ve yeniden adlandırabilirsiniz.

mancukya
05-01-2009, 02:26   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

ilgin icin cok tsk ederim arkadasin sagolasin.
Deniyecegim arkadasi gördügümde tesekkürler tekrar.

Recep Baltaş
05-01-2009, 02:33   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
mancukya
ilgin icin cok tsk ederim arkadasin sagolasin.
Deniyecegim arkadasi gördügümde tesekkürler tekrar.
Sonuçtan mutlaka haberdar edin bizi. Sonucu buraya yazın.

MoR_Uk_Ve_OteSi
21-01-2009, 16:37   |  #7  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Bende De Buna Benzer Bir Sorun Var. SiLerken Hiçbir ProbLem Yaşamıyorum Ama Dosyayı C'den D'ye KopyaLarken Ya Da Taşırken TakıLıyor. BiLgisayarı KiLitLenmiyor Tâbi KuLLanmaya Devâm EdebiLiyorum Ama DosyaLar Taşınmıyor. Aynı Sorunu YaşayanLar Vardır Diye Çok Araştırdım Ama Sonuç ALamadım. Görev Yöneticisinden ExpLorer.Exe'yi Kapatıyorum. ExpLorer Kapanıyor, BaşLat Çubuğu FaLan KayboLuyor İşte Ama Görev Yöneticisinin işLemLer BöLümünde ExpLorer.Exe HâLâ Görünüyor. Sonra Tekrardan ExpLorer.Exe'yi BaşLattığımda İşLemLerde 2 Tane ExpLorer.Exe Görünüyor. ExpLorer'ı Tekrar BaşLattıktan Sonra da TakıLıp KaLıyor. BiLgisayarı Yeniden BaşLatayım Diyorum Ama BiLgisayar Kapanmıyor Bir TürLü. KapatıLıyor Diyor ÖyLece KaLıyor. Ben de Düğmesine BasıLı Tutup Kapatıyorum. HeraLde Bizim ExpLorer Arka PLanda HâLâ O Dosyayı Taşımaya mı ÇaLışıyor Artık Napıyorsa Bir TürLü Kapanmıyor BiLgisayar. Hattâ BiLgisayarı Kapat Deyip De NasıL OLsa Kendi Kendine Kapanır Diye Dışarı Çıkıp 1 Gün Sonra Geri Döndüğümde HâLâ O KapatıLıyor Yazısını Gördüğüm OLdu. Ne Yaptıysam Çözemedim Bu Sorunu. GünceLLemeLeri Eksiksiz Kurdum. Kaç Defa Format Attım Ama Değişen Birşey OLmadı. Bu Hatayı Her Zaman Vermese De ÇoğunLukLa Bu oLuyor. BiLgisayarım Toshiba SateLLite L40 Serisi. Windows Vista Home Premium 32 Bit Sp1 KuLLanıyorum. 1.6 Ghz İnteL İşLemci 2 GB Ram Var. Hard Diskte 63 GB Vista için AyrıLmış Durumda. Şu Anda da Yarısı Boş.