Vista'da HİÇ Durmadan! çalışan Harddisk!

sanrupid
25-11-2008, 11:39   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

Arkadaşlar orijinal vista home basic 32 bit aldım. tertemiz kurdum ve service pack 1'i de yükledim.

Problemim şu: sistemi açtıktan sonra harddisk durmak nedir bilmeden çalışıyor. sürekli çalışıyor. hiç durmuyor ama! bazen kesik kesik, çoğu zaman sürekli! sanki çok büyük boyutlu dosyalar taşıyor bi yerden bi yere -böyle bir komut vermediğim halde!- tuhaf biçimde performansıma pek bir etkisi yok ancak inanılmaz sinir bozucu ve gıcık eden bir durum. Kaynak izleyicisinden baktım, evet birşeylerin kıpırdandığı görünüyor çünkü sürekli değişen rakamlar var ama neye dalalettir, yorumlayamadım.

diskimin yazma önbelleğini performans için etkinleştirmiştim. sebebi bundan olabilir diye düşündüm ama değil. RAID 0 STRIPE SET disk biçimini yani 2 diski tek diskmiş gibi kullanıyorum. xp'de böyle bir sorunum yoktu. vistada beni rahatsız eden başka şeyler de var ancak o kadar para verip aldığım sisteme yeniden xp kurmaya da içim elvermiyor açıkçası.

yardım edebilir misiniz?

panda34
25-11-2008, 12:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Sistem geri yüklemeyi kapatırsanız harddisk gereksiz yere çalışmaz/taramaz .
Bende laptop'umu ilk aldığımda rahatsız olmuştum harddiskin çalışmasından
sistem geri yüklemeyi kapattım , hem 10gb yer kazandım geri yüklemeler silindiği için
hemde harddisk gereksiz çalışmıyordu artık ...

YasarS
25-11-2008, 12:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Vista özellikle ilk açılış zamanından başlayarak yaklaşık 5 dakika falan harddisk sıkı bir şekilde işlem yapar bunu özellikle samsung marka harddisklerde anlamak kolay olur ayrıca harddisk işlem ışığıda belli eder.Eğer vistada önemsiz ve işe yaramayacak birçok özelliği devre dışı bırakırsan bunların olmadığını göreceksin.Örneğin Sistem geri yükleme,dizin arama hizmeti vs.vs.Ayrıca kullandığın antivirüs programının ayarlarında açılışta tarama yapılması komutu varsa ondanda olur.

Banned
25-11-2008, 13:07   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

SP1 kurulumundan sonra bir süre böyle olması olağan. Bir haftaya kadar birşey kalmaz normale döner.

sanrupid
25-11-2008, 15:36   |  #5  
OP Taze Üye
19 mesaj

teşekkürler dostlar!

man on the moon
26-11-2008, 01:56   |  #6  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

dizine sadece kişisel klasörlerinizi ekleyin. eğer C nin tamamını eklerseniz sürekli değişen temp, windows, program files gibi klasörleride dizinler. ve sürekli çalışır. bu klasörleri eklemek hem gereksiz hem de sistemi yorar.