Vista da Kod 19 Uyarısı

mstf_yilmaz
07-11-2008, 16:14   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
23 mesaj

Vista kullanıyorum bilgisayarımda dvd okuyucu görünmüyo ve aygıt yöneticisine baktığımda Kayıt defterindeki yapılandırma bilgisi eksik ya da bozuk olduğundan Windows bu donanım aygıtını başlatamıyor. (Kod 19) diye yazıyor acaba bu sorunu nasıl çözebilirim şimdiden tşk ler.

Son Düzenleme: mstf_yilmaz ~ 09 Kasım 2008 14:10
mstf_yilmaz
22-11-2008, 21:51   |  #2  
OP Yeni Üye
23 mesaj

Arkadaşlar bu konuda en ufak bir fikri dahi lan yokmudur..

keshkesh
23-11-2008, 01:45   |  #3  
keshkesh avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
910 mesaj

driver ile ilgili bir problem var gibi... aygıt yöneticisinden problemli olan sürücüyü kaldır (sağ tık kaldır) sonra eylem menusunden donanım değişikliklerini tara de... yine olmaz ise Vista bootlu dvdsini takıp biostan cdrom u ilk boot aygıtı olarak seç, eğer orada önyükleme için bir tuşa basın yazısını görüyorsan kesinlikle windows ile alakalı bir problemdir. eğer orada önyükleme için bir tuşa basın yazısını göremiyorsan dvdnde problem vardır.

silenceandsilence
06-12-2008, 14:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

Aynı sorunla biri tamamen aynı biri benzer omak üzere 2 kere karşılaştım dün tamamen aynı sorunu çözdüm daha önce ise dvd writer cd okuyor fakat dvd okuyup yazmıyordu bunu buldugum çözümün tamamen aynı olmamakla birlikte işe yaradığını belirtmek için söylüyorum.

http://www.dopdolu.net/ACER-5920-DVDwriter-sorunu.html
1. Başlat> çalıştır

2. kayıt defterini açıyoruz (regedit yazıp> ok)

3. Kayıt defterinde klasör şeklinde görülen aşağıdaki dizini buluyoruz

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEM CurrentControlSet Control Class and select the {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} bende aynı isimli klasörden alt alta 8-10 tane veardı (her şeyi sadece en üsttekine uyguladım)

4. klasöre sağ tıklayıp ver diyoruz ve uygun bir isimle (CDDVD gibi) masaüstüne kaydediyoruz (sorun çıkarsa, geri yükleyebilmek için)

5. sağ tarafta Lower Filters ve Upper Filtersi siliyoruz (bende sadece lower filters vardı onu sildim düzeldi ama silmeden önce çalışan masaüstü vistamdan kontrol ettim aynı şekilde lower filters yoktu)

6. kayıt defreri penceresini kapatıp, restart yapıyoruz...

Ben de ek olarak yeniden başlattıktan sonra windows explorer görmedi firefox dan nerodan görebiliyordum ama windows explorer dan göremiyordum ben düzeltmeye çalışırken sürücüsünü silmiştim (drivers klasöründen - klasöre  bulaşmamak gerekiyormuş) neyse ki sildiğim dosyayı bulup yerine koydum aygıt yöneticisinden dvd writer kaldırıp yeniden başaltınce tekrar görmeye başladı. Sana diyeceğim eğer windows explorer görmezse sadece aygıtı kaldır yeniden başlat sorun yoksa tamamdır eğer varsa haber et sorun neden kaynaklanıyormuş bakalım.

Son Düzenleme: silenceandsilence ~ 06 Aralık 2008 15:08
mstf_yilmaz
06-12-2008, 19:39   |  #5  
OP Yeni Üye
23 mesaj

silenceandsilence ilgin için tşk ederim forum sitelerinden umudu kesince pc ye format attım düzeldi. Şuan için öle bir sorunum yok tşkler..