Vista da Ram kullanma problemi

gkhankz
24-05-2008, 01:47   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
357 mesaj

Acer Aspire 5920G-302G16Mi(() dizüstü bilgisayar 2 gb ram ve home premium ile geliyor. Fakat açıldıktan bir süre sonra aşırı ram kullanmaya başlıyor. 1.6 gb degerlerine ulasıyor (en fazla explorer ve msn messenger ram kullanyr) sistem kasılıyor ve yetersiz bellek diyerek kendi kendine bazı programları kapatıyor.
Başlangıç programlarında extra birşey yok ve KİS 7.0 taramasını bellek yetersizlignden yarıda kesti.
Önerilerinizi bekliyorum..
şimdiden teşekkrler..

arda001
24-05-2008, 08:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

sistemin kullandığı ram normal sanal belleğe de ihtiyacı var

djdarkside
24-05-2008, 13:19   |  #3  
Üye
74 mesaj

bilgisayarıma sag tıkla özelliklere gir ordan gelişmiş e tıkla ,tıkladıktan sonra performans secenekleri adında bi ufak pencere acılıcak pencerenın ustunde gelişmiş yazar ona bas,sonra en altta sanal bellek bılgılerı yazar ve ''degiştir'' var ona tıkla ve bellek degerini,pc ram bellegine oranla yaz ve tamamla.

gkhankz
28-05-2008, 00:09   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
357 mesaj

Arkadaşım bahsettgm olay anlamadın galiba masaüstü pc de vista kullnyrm
boş durumda 500 mb den fazla ram kullanmaz ancak bu dizüstü 1.6 degerlerini dahi geçiyor.Asıl problem sanal bellek yetersizliği degil sistemn neden bu kadar kasıldıgı zaten sanal bellegi sistem kendine göre ayarlıyor.

zeck1234
28-05-2008, 00:34   |  #5  
Yıllanmış Üye
118 mesaj

Sadece şunu söylüyorum "Vista" !!  Microsoft vistayı çıkarmamalıydı Xp yi geliştirmeliydi! Vista kullanan olduğu sürece forumlardan bu tür mesajlar eksik olmayacak . Vista yerine Xp yi geliştirseler Xp premium -Xp business gibi sistemler çıkartsalar vistadan çok daha tutulurdu bence

gkhankz
28-05-2008, 01:29   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
357 mesaj

WVista NT çekirdeginin son yani 6. sürümüdür.Görsel olarak getirdigi yeniliklerin yanında yüzlerce farklı alt sistemler geliştirmiştir.Kuşku da yok ki 3-4 yıl içinde tüm bilg.da vista yerini alacak. Sistem yeni bir çekirdek getirdigi için halyle uyumluluk sorunları da doguracaktır.Bu sorunları paylaşarak çözüm bulmaya çalışıyoruz.

uGuR.uK
28-05-2008, 15:43   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

yanlış anlamayın ama bilmeyen arkadaşlar cevap vermiş. "vista!" öylemi? vista ultimate 2GB ram olsa bile en fazla 700MB civarı kullanır, arkadaştaki anormal bi durum, sende önce kis ile güvenli kipte bi tam tarama yaptır, o en fazla ram kullanan programların uygulama dosyalarında bi bozukluk var gibi msn'i tamamen kaldırıp yeniden yükle ve fazla eklenti kurma özellikle kaynagını tam bilmediklerini, explorer'a gelince antivirüsün düzeltmezse vista dvd'sini takıp calıştır'a sfc /scannow yazıp sistemini tarattır yada işletim sistemini onarıp kurmayı dene...

ajanxxx1905
28-05-2008, 18:20   |  #8  
Yıllanmış Üye
132 mesaj

en fazla 2 gb ram ıle 700 mbtını cekıyor o kadar arkadasın durumu farklı

E.D.
28-05-2008, 18:28   |  #9  
Yıllanmış Üye
493 mesaj

Bu gerçekten anormal bir durum. benim sistem de aynı ama sistem boştayken %40 kullanıyor.

zeck1234
28-05-2008, 22:09   |  #10  
Yıllanmış Üye
118 mesaj

Bilmeyen arkadaş olarak beni kastetmişsiniz "emre1990" arkadaşımızın sistemi boştayken neden %40 kullanıyo Xp boştayken çok az kullanıyor bence xp ye geçmek için mantıklı bir sorun!  Ayrıca bilmeyen filan yazmışsın emin ol biliyorum :) İnsanları aşağılamayın olurmu. Sen kendi düşencelerini yazıcaksın ben kendi düşüncelerimi yazıcam. okey? Başkasının düşüncesine tecavüz etmiceksin

uGuR.uK
28-05-2008, 22:24   |  #11  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

aşagılamak veya tecavüz agır kalıyo biraz, arkadaşın %40 kullanmasıda normal degil onuda onaylamış degilim ondada vardır birşey, bende ultimate sp1 var arkaplanda 50tane işlem calışmasına ragmen %10/20 arası en fazla. Biliyosanda bil öyle yada böyle ne diyim...

djpires
28-05-2008, 23:01   |  #12  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

arkadaşlar zeck1234 e katılıyorum vista 2 gb ram varken 700 mb ne demek ayrıca vistanın alt sistemleri diye bişey yak şahsen kullandım sadece pencerelerde kısayollar hoş olmuş home pre. kurulduktan sonra 8 gb yer kaplıyo bunu böle olmasını alt sisteme bağlıyosanız hiç alakası yok hep görsellik üzere kurulmuş ayrıca ethernet kartındada sorun yaşarsınız ram yiyo ama açılışta programlarını açarken kasılıyo tabi bi format attıktan bir ay sonra felan sizce 700 mb ram yemesine rağmen açılışta kasılması mantıklı mı bence çok başarısız bi sistem Arkadaşım senin soruna gelince bence  xp yi yükle en isi o yükledikten sonra hiç bir sorunun kalmaz benim kide vistaydı xp yükledim hiç bi sorunum kalmadı

melekveseytan
29-05-2008, 10:08   |  #13  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaslar aynı sorunu bende yasadım ve sorunun tek sorumlusuda kis kesinlikle vista ile uyumlu deil nod32 yi tavsiye ederim en azından surekli hdd okuma ve ramın tamamını kullanma gibi sorunlar cıkarmıyor.

Selçuk İslamoğlu
29-05-2008, 11:05   |  #14  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
djpires
arkadaşlar zeck1234 e katılıyorum vista 2 gb ram varken 700 mb ne demek ayrıca vistanın alt sistemleri diye bişey yak şahsen kullandım sadece pencerelerde kısayollar hoş olmuş home pre. kurulduktan sonra 8 gb yer kaplıyo bunu böle olmasını alt sisteme bağlıyosanız hiç alakası yok hep görsellik üzere kurulmuş ayrıca ethernet kartındada sorun yaşarsınız ram yiyo ama açılışta programlarını açarken kasılıyo tabi bi format attıktan bir ay sonra felan sizce 700 mb ram yemesine rağmen açılışta kasılması mantıklı mı bence çok başarısız bi sistem Arkadaşım senin soruna gelince bence  xp yi yükle en isi o yükledikten sonra hiç bir sorunun kalmaz benim kide vistaydı xp yükledim hiç bi sorunum kalmadı
Alt sistem derken?

Yazması olup da okumaya üşenenler için "Vista bu kullandığını sandığınız RAM'i ne yapıyor?" ile ilgili sorunun yanıtı:

Belleğiniz ne olursa olsun Vista bunun yüzde 40'ını ayırır. Sebebi de aşağıdaki linkte...

Ayrıca konunun asıl sorusuna gelince: "SANAL BELLEK" Vista'ya özel bir şey değil. XP'de de olsan Her sistemde sanal bellek dosyasını açman gerekiyor. Açmak için:

Başlat menüsünden Bilgisayarıma Sağ tıklayıp -> Özellikler

Sol menüden "Gelişmiş Sistem Ayarları"

Perfomans yazan yerdeki "Ayarlar" butonuna tıkla

"Gelişmiş" sekmesine gel

Altta Sanal Bellek kısmını göreceksin. Değiştir de...

"Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet" i işaretle, tamam'a bas ve bilgisayarını baştan başlat.