Vista'da ses yok !!

gentilemania
01-01-2007, 13:28   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Arkadaşlar Vista Enterprise kurdum ancak bir türlü ses alamıyorum.

Vista kendisi bütün driverları sormadan etmeden yüklemiş.
Ses kartını da High Defination Device olarak görmüş ve sanırım bundan ses alabilmek için SPDIF çıkış istiyor.

Bundan önce Vista RC2 yi de yüklemiştim yine aynı sorunu yaşamıştım.

Anakartım Asus ses de SounMAX bunların hiç biri maalesef Vista için driver çıkarmadılar.
Kısa zamanda çıkaracak gibi de görünmüyorlar.

Windows'un eski sistemleri gibi klasik ses çıkışlarından ses alabilmek mümkün mü, siz ne dersiniz?
Önerilerinizi bekliyorum.

ufuks
01-01-2007, 14:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Google da Soundmax High Definition Audio Driver diye aratirsan bisiler cikiyor.

make-believe
01-01-2007, 14:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Bu ses sorunu genelde vista'da oluyor. Ses kartının Vista ile uyumlu sürümünü (genelde beta oluyor bazıları hala)üreticisinin sitesinden indirip yüklemelisin. Ben öyle yaptım.

İtacHi_
01-01-2007, 18:34   |  #4  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

bence sen bu tür sorunları yaşamamak için yeniden xp professıonali yükle.zaten vista nın çıkmasına az zaman kaldı.eğer sen yinede vistada kalmak istiyorum diyorsan şöle yapmalısın.Soundmax High Definition Audio Driver ı google dan arayabilirsin.bu kadar basit.

musti868
01-01-2007, 22:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

gentilemania kardeş bende Vista Enterprise kurmak istiyorum. Ama Vista nın 3Com Gigabit LOM ethernet bağdaştırıcısını tanıyıp tanımayacağından emin olamadğım için kurmuyorum. Anakartım ASUS P4C800. Ve Asus  2005 ten beri sürücü güncellemesi yapmadı sağolsun. Sende de 3Com Gigabit LOM ethernet bağdaştırıcısı var mı?

Son Düzenleme: musti868 ~ 01 Ocak 2007 22:08
make-believe
01-01-2007, 23:01   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
musti868
gentilemania kardeş bende Vista Enterprise kurmak istiyorum. Ama Vista nın 3Com Gigabit LOM ethernet bağdaştırıcısını tanıyıp tanımayacağından emin olamadğım için kurmuyorum. Anakartım ASUS P4C800. Ve Asus  2005 ten beri sürücü güncellemesi yapmadı sağolsun. Sende de 3Com Gigabit LOM ethernet bağdaştırıcısı var mı?
Vista'nın kurulumu eğer sistemin iyiy se inan o kadar hızlı ki şaşarsın. Ayrıca ethernet konusunda sorun yaşamassın gibi geliyor çünki ben yükleyik denedim, benim Realtek ethernetimi otomatik olarak kendisi tanıyıp, sürücülerini yükledi... Denemeden bilemessin.

musti868
02-01-2007, 12:00   |  #7  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

Teşekkür ederim make-believe. Şimdi daha da merak ettim. :)

black_flood
02-01-2007, 12:25   |  #8  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

aslında hata yapıp bakmamışsın vista sürücüleri çoktan çıktı soundmax'ın asusun sitesine gir ve rasgele soundmax kullanan bir anakartın driver listesini açıp vista soundmax driverini indir ve kur sorun çözülüyor ayrıca senin indirdiğin yasal bir sürüm değil sallama bir yerden elde etmişsin kırıkmıdır artık hack yapılıp kodları oynanmışmı orasını tam belirtmem.yasal sürümleri zaten www.microsoft.com adresinde mevcut.server sürümü longhorn serverdir gerçekte ve vista enterprise olarakta adı geçmemektedir longhorn standart edition , longhorn enterprise edition bu 2 si sadece piyasada olacak şuan için client olarakta vista ultimate edition,basic edition,home edition,premium editon ve 2 tane daha var bunların dışındaki bütün vista adı ile anılan herşey hack yapılmış ürünlerdir ve baş ağrıtması gayet normal ve çok iyi birşeydir gidip microsoft.com adresinden indirmek ne hadde emule yada bit torentten indirmek daha iyi adamlar para bile almıyor vistanın downloadına ne diye kaçak yollarla uğraşırsınız anlamamki mail attım derginin biri vista verecem dediydi vermedi 5 gün geçmedi microsofttan arayıp yolladılar.yani ne saçmalık vista enterprise.rc1 sürümünü yükle gör tanırmı tanımazmı driveri. tabiki tanımaz vista kesinlikle soundmax desteği vermiyor!!!!!!!!!!! www.asus.com.tw adresinden soundmax vista driverini indirip kurman gerekli zaten.bendekini microsoft göndermese zaten neyi destekleyip desteklemediğinide tam söyleyemezdim.

gentilemania
02-01-2007, 13:40   |  #9  
OP Taze Üye
8 mesaj

Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim...

Anakartım  P5LD2 SE, ASUS sitesinde bu anakart için Audio driver olarak henüz Vista desteği vermemiş. Ancak daha sonra çıkan anakartlar için Vista driverları verilmiş bunları bir deneyim...

musti868 dostum Ethernet konusunda şüphen olmasın. Etherneti hemen tanıyor ve internete bağlanabiliyorsunuz...

Yazdıklarınızdan çıkardığım, sorun Vista'dan değil de Anakarttın güncelliğinden kaynaklanıyor gibi

gentilemania
02-01-2007, 15:37   |  #10  
OP Taze Üye
8 mesaj

Sonunda tek kanal da olsa ses alabildim.
Bunun sebebi Beta driver olması galiba...

Son bir ekleme
Kullandığım Windows'un 30 Kasım 06 da çıkan sürümü
Beta değil
İyi bayramlar

gentilemania
03-01-2007, 23:03   |  #11  
OP Taze Üye
8 mesaj

Arkadaşlar eski yazdıklarımı düzenleyemediğim için tekrar yazmak zorundayım.

Tek kanal ses sorununu da çözdüm.
Playback Devices/Speakers/Advanced
Ses kalitesini 24 bit 48000 hz (Studio Quality)'a
çıkardığınızda mono olan ses sterioya dönüşüyor.
Bu kalitenin altındaki ayarlarda ses mono olarak kalıyor.

Ve farkettim ki Vista eski Windows sürümlerinden çok daha net ve pürüzsüz bir ses sağlıyor. Bu da Vista'nın ses kartını daha verimli kullandığını gösteriyor kanımca...

rasit_aksu
06-01-2007, 02:56   |  #12  
Üye
94 mesaj

bende de creative sounblaster 5.1 digital ses kartı var vistayı kurdum denemek görmek için ama creativein sitesine baktım vista için driverı yoktu. xp driverını kurayım dedim center kolondan ve wooferdan ses alamadım sadece 4 kolondan ses geliyor oda çok tizli geliyordu. şimdi xp pro kullanıyorum daha bekeleyelim vista için otursun bi yerine :)

ceyhun187
25-02-2007, 23:19   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaslar bende deneme amaclı kurdum home premıum bayagı bır ugrastan sonra 4 kanal ses aldım ama bu yetmedı cunku merkez ve bas yoktu bende 5+1 ın anfısınden gırısı aux cıkısı ıse 5.1 channel sectım ve suan 5.1 ıyı calısıyo...
sımdılık boyle ıdare etcez..

bu arada asus p5l anakart ıcın bayagı bır soundmax driverı ındırdım sonunda oldu..

bırde sunu belırtıyım daha once ultımate kurmustum onda driver larda hiç sorun olmadı yanlız onada program kuramamıstım :(

neyse suan 30 gunum doluyo zaten en ıyısı xp ye donmek :)

köşger
25-08-2007, 22:20   |  #14  
Taze Üye
4 mesaj
gentilemania
Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim...

Anakartım  P5LD2 SE, ASUS sitesinde bu anakart için Audio driver olarak henüz Vista desteği vermemiş. Ancak daha sonra çıkan anakartlar için Vista driverları verilmiş bunları bir deneyim...

musti868 dostum Ethernet konusunda şüphen olmasın. Etherneti hemen tanıyor ve internete bağlanabiliyorsunuz...

Yazdıklarınızdan çıkardığım, sorun Vista'dan değil de Anakarttın güncelliğinden kaynaklanıyor gibi