Vista diski

Kadir190
20-05-2010, 15:12   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
283 mesaj

Arkdaslar benim vista cd'im+driver fln hiç bişe yok kayıp
daha doğrusu pc alındığında daha bilgisayardan anlamadığım için saklamadım gümbürtüye gitti herhalde

Format atıcam disksiz napabilirim
İnternetten indirmekten başka çare yok mu ?

TnDnmz
20-05-2010, 15:13   |  #2  
TnDnmz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 20
2,235 mesaj

Garantisi hala varsa götür oraya atıır format eğer yoksa kulusu sipariş et.

Semih Özyurt
20-05-2010, 15:53   |  #3  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj
Alıntı: TnDnmz  
Garantisi hala varsa götür oraya atıır format eğer yoksa kulusu sipariş et.

arkadaşım yalnış cevap yazıpta adamın kafasını bulandırma !!

dostum öncelikle şunu kontrol et  eğer pc masaüstüyse kasanın yanında windows lisans etiketin var mı ? Eğer laptopsa laptopun altında bulunur altına bi bak lisans etiketin var mı  ? eğer var ise senin orjinal olan vista lisans anahtarında ne yazıyor örneğin vista home basic veya starter gibi sende o sürüme ilişkin bir dvd bulup format atabilirsin (kendi lisans anahtarını girerek) ayrıca şuna dikkat etmelisin ki aldığın dvd'nin içinde lisans anahtarı gömülü olmıycak lisans anahtarı gömülü olduğu zaman hiç lisans key sormadan kuruluma geçer ve böylece sende bulunan keyi giremezsin

AYRICA;
 uzun bir zamandır üretilen bilgisayarlarda sistem cd'si verilmemekle birlikte sabit diskin bir bölümüne recovery bölümü oluşturulmakta sen hatırlayamadığın için belki attığın cdlerin arasında sistem çdsi olmayabilir bilemiyoruz  gelelim recovery olayına bunu anlamak içinn bilgisayarında işletim sistemi menüsüne bir bak eğer orda windows kur veya onar gibi seçenekler mevcutsa ordan kurulum yaparsın işin dahada kolaylaşır driver olayınıda fazla kafana takma hepsi üreticilerin internet sitelerinde mevcuttur kolay gelsin

Kadir190
20-05-2010, 17:34   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
283 mesaj

Semih saol
dediğin recovery kısmını biliyorum süper bi özellik oldukça kısa sürede driverler kurulu olarak pcye format atabiliyosun işte o recovery kısmı bende D: bölümünde D Disk 7gb bit bölüm
ve yanlıs hatırlamıyorsam 5gb lık bölümü doluydu
Ne olduysa bir gün yanlıslıkla bir dosyayı silmemle başla
recuvayı kurdum geri yükle dedim daha sağlam kurtarabilmesi içinde D bölümüne kurtar dedim
neyse bu iğrenç program başladı dosyaları atmaya bi baktım 100lerce dosya atmş D ye hemem durdurdum
ve attıgı dosyaları sildim silerken herhalde o recovery'nin dataları filanda gitti
şimdi elimde tek kalan
178 kb lık recovery adlı bir dosya tıklıyorum
içinde
Recovery Partition
Warning!
prevent any recovery later

.
This area of your hard drive
(or partition) contains files used
for your PC Recovery.
Do not delete or alter these files.
Any change to this partition could

Yazıo Benim Anlamadığım Bu recovery dosyalarını ben nasılsilmeyi becerdim ilk zamanlar gizli klasörleri
göster fln bi sürü şey yaptım ama nafile o 5gb küsürlük dosyalara bir türlü ulaşamadım
ANLAMADIM

Şimdi O silinen dosyaları bi daha yaratabilme şansımız var mı?...

Son Düzenleme: Kadir190 ~ 20 Mayıs 2010 17:38
mustafa2116
21-05-2010, 01:27   |  #5  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

kurtarma konsolu programları eğer leptop değilse cd ile verilir.
leptoplarda da usb kanallı olup olmadığına göre kurtarma konsolu veriliyor.
 arkadaşın ilk dediği gibi  garanti süresi henüz dolmadıysa ve format gerekiyorsa garanti süresi içinde garantiye teslim edin ve kurtarma cd  sini alırken mutlak siteyin. Hem garantisi bozulmaz hemde bi,lgisayrın düzgün şekilde kurulmuş olur.

Arkadaşın dediği yere gelince recovery tüm silinen dosyaları gösterir. üzerine yazıolsın yada yazılmasın 5-6 format öncesine kadar en azından adını okuyabildiği son noktaya kadar ulaşır. Bu nednele o gösterişmdeki tüm dosyalar kurtarılamaz sadece silindiğini anlarsınız.

kurtarma konsolunuzu hdd içindeki bir disk bölümüne yüklenmiş geldiyse ve sildiyseniz üzerinden 1 ay geçtikten sonra disk zaman aşımı nedeniyle sadece ad görünümüne ulaşabilirsiniz.

1. yöntem lisnan koduyla başka bir aynı tip windows sürümünü kurmak  bir çözüm olabilir.
2. bilgisayarın disk sistemini kopyalayıp kuruluma döndüren programlar mevcut bu programlarıda kullanabilirsin ama kafanı karıştırır.
3. recovery de gördüğün her dosyayı sen silmiyorsun eğer disk biçimlendirdiyse  o dosyalar bilgisayarın kendi işlem ünitesi işlemleri olduğu için geri getirsende işine yaramaz.
4. Sorunu daha açık anlatamamışsın anladığım ve okuduğum kadar çözüm  yollarını bildirdim.

Kadir190
21-05-2010, 13:45   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
283 mesaj

Yav benim adnlamadığım o disk'i Biçimlendirmeden nasıl o dosyalar silindi onlar sistem dosyası gibi bişeydi ulaşılmazdı
Ayrıca recovery geri getiyor benim bildiğim çünkü 1 kere kullandım
Yaklasık1 saate bitti ve  bilgisayarım ilk aldığım günkü haline döndü
driver fln hepsi kendiliğinden kuruluydu
ama şimdi yok
Recovey'yi Geri getirmem Lazım...

Banned
21-05-2010, 13:57   |  #7  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Alıntı: Kadir190  
Recovery Partition
Warning!
prevent any recovery later

.
Bu uyarı recovery dosyalarının silindiğini göstermez, recovery bölümü yerinde duruyordur. Muhtemeln bios ekranın recovery için tuş atanmıştır o tuşu deneyin.

Kadir190
21-05-2010, 14:07   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
283 mesaj

Evet Deniyorum ama error eksik dosya fln biostaki tuş işlemio