Vista DNS problemi

HPQ-User
26-06-2009, 23:56   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

KingFK sormuş:
normal bir şekilde ağ paylaşım merkezi\ağ bağlantılarını yönet\yerel ağ bağlantısı\özellikler\Tcp Ipv4\aşağıdaki dns sunucularını kullan yerini herhangi bulduğum bir dnsyi yazdığımda oraya hangi dns numarasını yazarsam yazayım bilgisayarım bir türlü yasaklı olan sitelere girmeyor mesala youtube.birçok dns numarasını denedim fakat netice hep aynı.tarayıcı olarak firefox ve ie8 kullanıyorum.Bu problemim acaba internetten kaynaklanabilir mi?eskiden 1 megabit 4 gb kotalı kullanıyordum ve dns değiştirdiğimde youtube falan giriyordu.Şu anda 1 megabit sınırsız kullanıyorum dns değişmiyor.Ama galiba kotalıyken de bir zamanlar aynı durumu yaşamıştım.bu problem için ne yapmalıyım ben mi yanlış yerden dns değiştiriyorum.yardım ederseniz sevinirim.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Linux
Sistem Özellikleri:
Casper Nirvana Dizüstü-4 Gb RAM-256 Mb paylaşımlı nvidia ekran kartı-Intel 2.0 Ghz işlemci-Modemim Inca

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.0; Trident/4.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 3.0.30618)

_eFeKenTLi_
27-06-2009, 00:03   |  #2  
_eFeKenTLi_ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
716 mesaj

ag baglantılarım/yerel ag baglantısı/ozelıkler/ınternet ıletısım kuralları na gır
asagıdakı dns ayarlarını kullan de
1 cı satıra : 208.67.222.222
2 cı satıra : 208.67.220.220
yap sonra tamam tamam de butun pencelere tm dedıkten sonra
ag baglantılarım/ag baglantılarımı goruntule/yerel ag baglantısı sag tıkla onar de ıkı defa onar derken herhangıbı baglantı olmayacak (modzılla) kapalı ıken
bu dns sunucusu olmaz ıse
1 cı satıra : 4.2.2.1
2 cı satıra : 4.2.2.2
yap yukarıdakı ıslemın aynısını yap

nonpasaran
27-06-2009, 00:27   |  #3  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

Bunun en kolay yolu bilgisayardan değil modemden dns ayarı yapmaktır.Modem arayüzüne girip dns ile ilgili bölümü kısa bir kurcalamadan sonra bulun otomatik dns al kutusundaki işareti kaldırın bunu yaptığınızda dns adresi girebileceğiniz kutucuklar çıkacak buraya örn open dns in adresini girin sonra kaydet ve yeniden başlat yolu ile modemi yeniden başlatın.Ben kendi modemime göre anlattım ama her modemde üç aşağı beş yukarı aynıdır
kolay gelsin

nonpasaran
27-06-2009, 11:06   |  #4  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj
corpixx
en uzun yolunu Anlatmıssın. En kolay yolu yazmıssında . oho.  Arayüze girecen. Belki şifreyi bilmiyor. Belki ingilizce . Uzun iş :
ben yasak sitelere girmenin en kolay yolundan bahsetmiştim.Gülümseme
Windows arayüzünden Dns değiştirmek bazen sonuç vermiyor.ben 1.5 senedir opendns kullanıyorum windows arayüzünü kullandığım da youtube a girdiğimde oluyordu giremediğim de modem den ayarladıktan sonra daha hiç şu yasak uyarısı ile karşılaşmadım

OnlyMann
27-06-2009, 11:28   |  #5  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

öncelikle tarife değişikliğinizin dns ile ilgisi yok.

yukarıda arkadaşlar değişik dns önermişler. bazen bu dnslere ulaşmada da sorunlar yaşanabiliyor.

dns kayılarınızı temizlemek için (ara ara yapmak gerekir) için;

başlat>çalıştır>ipconfig  /flushdns (tamam) demek gerekir. bu özellikle taşınabilir makina farklı yerlerde kullanılıyorsa kullanıldığı yerde aldığı dns bilgilerine göre ulaşmaya çalışıyor.

Ayrıca bahsedilen site gitmekte zorlanıyorsanız

windows\system32\driver\etc kalsörü içinde hosts dosyasının içerisine gitmeye çalıştığınız sitenin ip bilgilerini yazmanızda sorununuzu çözebilir.

örneğin hosts dosyasının içerisine

xxx.xxx.xxx.xxx   site adı

şeklinde yazmak gerekir. bunu da denemelisiniz.