Vista Etkinleştirme ?

ponch
05-12-2007, 10:08   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

Merhaba benim vista business orjinal serial var şuanda kullandığım bilgisyarda etkinleştirdim ama anakartım çift çekirdek desteklemediği için anakartımı değiştiricem ama bildiğim kadarıyla bi daha etkinleştirme yapamıcam yapabileecğim bişey varmı :S

Kapalı Hesap (34907)
05-12-2007, 10:36   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

bence telefonla da tekrar yaptırabilirsin. ayrıntılı bilgi için: http://support.microsoft.com/?ln=tr

hsk46
06-12-2007, 21:54   |  #3  
Taze Üye
2 mesaj

iyi günler

arızalı ana kartımı değiştirdim 2 aylık win wista Ult.
çöpe attık.

telefon ettim resmen alay ettiler

selamlar

stern
07-12-2007, 09:23   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

Aslında bu bir kural vesenin şansızlığın diyebiliriz çünkü sadece anakart değiştiği zaman oem lisanslar kullanısız hale geliyor bunun telefondaki kişilerle ne yazıkki çok fazla ilgisi yok. microsoft'un koyduğu kural ve uygulanması gerekiyor.

Falcon_XFORCE
07-12-2007, 20:33   |  #5  
Yeni Üye
24 mesaj
hsk46
iyi günler

çöpe attık.

telefon ettim resmen alay

ben olsam onları o telefonda yerin dibine gömerdim ne yani vistayı mı atın al baska bir anakart yükle gitsin onca para veriyorsun sacını basını yolarım onların

stern
07-12-2007, 22:44   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,453 mesaj

Microsoft'un yani bill gates amcanın koyduğu kural için türkiye microsoftun yapacak çok fazla şeyi yok ki kaldı ki oem lisanslar bilgisyaar üreticilerine 10 veya 20 dolara sattıkları işletim sistemini bizlere 100$ dan veriyolar. asıl sorun burdan kaynaklanıyor. bu tür ürünlerin desteğini oem üreticilerin vermesi gerekirken halen türkiyede geçerli olması koşulluylşa microsofttan destek alıyor oem müşterileri. bu gibi durumlarda ilk olarak aranması gereken kurum bu oem ürünü satan bilgisayar firmaları olmalıdır. telefonda aramış olduğun microsoft "ne yazık ki" etkinleştirme için yapabilecekleri çok fazla şey bulunmuyor.işletim sisteminden 90 $ kar edin oem üreticlerini ben suçlu buluyorum açıkçası

Son Düzenleme: stern ~ 07 Aralık 2007 22:46
black_flood
08-12-2007, 11:48   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

aynı sorun bendede var ama bende oem satmama rağmen neden bu 90 doları göremiyorum bir türlü çok merak ediyorum gelişi belli gidişide belli sorun bizde değil gümrük denen kazıklı yoldan kaynaklanmaktadır.dünyanın vergisi biniyor doğru 25 dolar ürün piyasada 100 küsür dolar.okadar vergi olmasa bir vista premium 135 dolar olmazdı.en fazla olacağı 75 dolar civarı bişey.vistadaki aktivasyon xp gibi değil vede çok sorunlu 1 kez active ettikten sonra donanım değiştirmek çok büyük dert malesef.işlmci tek çekirdek mesela ramde 2gb ben bunun cpusunu çift çekirdek herhangi bir cpu ile değiştiğimde sistem açılmamaktadır.ram miktarını 1gb 'ye çekince sistem normal açılmaktadır.bu tip cins bir sürü sorun var vistada.ayrıca sadece bu değil donanım değişiminde active et deyince birde birçok kişinin karşısına çıkan güvenlik ihlali hatası nedeni ile activasyon işleminin tamamen bloke olmasıda ayrı bir sorun.şuanda elimde sattığım oem lisanslı bir pc'de mevcut mecburen format atıp sıfırdan kurmam gerekecek sonrasındada microsoft eğer key verirse active edecem vermessede başlarım keyfinize deyip bakacam başımın çaresine başkda yolu yok.xp aktivasyonları bile son 2 haftadır mümkün değil sürekli telefonda aktivasyon başarısız müşteri temsilcisine aktarıyorum deyip kalıyor.microsoft işin artık bişeyini çıkarttı sıkıldım madem korsan kullanmayın diyor bukadar ceza yazıyor hem biz destekçilere hemde kullananlara o zaman adam akıllı destek verseler ozaman bu kadar can sıkıcı olmayacak işler.

ponch
09-12-2007, 21:19   |  #8  
OP Yeni Üye
22 mesaj

peki beyler 1 sene sonra 4 çekirdek işlemci çıkınca ne olucak herkez anakart değiştiricek herkez bi daha vistamı alıcak veya microsoft insanları bu kadar enayi mi sanıyor bu nasıl saçma bir iş yazık günah.

black_flood
10-12-2007, 12:54   |  #9  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

kimse almayacak sadece sövecek dere tepe dümdüz gideceksiniz onlarda yılacak ve aktivasyonu kaldıracak zaten sp1'in amacıda bu artık aktivasyon yapmadan vista kullanılabilmekte ama zırt bırt aktive edilmemiş uyarısı veriyor açılışta

stern
10-12-2007, 14:56   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,453 mesaj

slmgr.vbs -rearm komutunu duymuşmuydun ?

black_flood
10-12-2007, 16:43   |  #11  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

o sp1 ile kalkıyor malesef çalışmıyor sp1 öncesindeki vistalarda çalışıyor ve aktivasyon sonrası eğer bu işlem ile yapıldıysa aktivasyon sorun çıkıyor.sp1lide var sp1 sizde denemedim değil yani sp1 lide o işlemi yapamadım ama  devre dışıda kalmadı aktivasyon düresi doalalı 1 hafta oldu.

bulferan
10-12-2007, 16:52   |  #12  
Yıllanmış Üye
244 mesaj

Bu yapay bir sorun Donanım değiştirmek isteyen sisteme format atar. Donanım değiştirir. Sonra yeniden Vista yükler. Herhalde Vista'nın formattan önceki donanımı arayacak hali yok. Geçiniz bunları ve lütfen lisanssız Vista yüklemek için bahane aramayınz. Arkadaşın biri Ultimate Edition oem sürümü çöpe atmış açıkçası inanmadım fena halde abartmış.Aksini iddaa eden varsa beri gelsin. Geçiniz bunları ve insanları boş yere korkutmayınız lütfen.

bulferan
10-12-2007, 17:03   |  #13  
Yıllanmış Üye
244 mesaj

Format denen birşey var. Kimse lisanssız vista kullanmak için bahane aramasın. Ben yeni sistem kurdum. Son 12 günde 3 defa 0800 lü microsoft hattından 48 haneli onay numarası aldım. Hiçbirinde de işlem 3 dakikadan fazla sürmedi. Çünkü ücretsiz aktivasyon hattında müşteri temsilcisiyle canlı görüşme yapmıyorsunuz. Karşınıza direk otomatik yanıtlama sistemi çıkıyor. Talimatları takip edip 3 dakikada işi bitiriyorsunuz. Yalnız hattı aramadan önce Vista etkinleştirme bölümünde, önce başka etkinleştirme yollarını göster linkine tıklıyorsunuz. Açılan sayfada ülke seçiyor devam ediyorsunuz. Karşınıza 54 haneli vista kimlik numarası çıkıyor. Bunu bir kağıda not ediyorsunuz. 0800 lü numarayı çevirip 54 haneli numarayı giriyorsunuz. Sistem size 48 haneli onay numarası veriyor. Bu numarayı telefonla etkinleştirme sayfasında girdiğinizde , Vista nız etkinleşiyor. İŞTE GERÇEK BU gerisi hikaye......

stern
10-12-2007, 21:32   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,453 mesaj

yazdığım komutu çalıştırman için komut satırını run as administrator ile çalıştırman gerekiyor bu arada sanıorım bu yüzden aktivasyonu bozamadın

vistacıgork
11-12-2007, 23:13   |  #15  
Yıllanmış Üye
129 mesaj
hsk46
iyi günler

çöpe attık.

telefon ettim resmen alay

arkadaşım madem alay ettiler inat değil sende çeşitli yollarla korsan bi şekilde kullan orjinal yap.BeğendimGöz kırpma

bad sect0r
12-12-2007, 10:26   |  #16  
Yeni Üye
42 mesaj

e biz vista için son sistem pc alıyoruz sanıyo musunuz ki 5 yıl kadar sonra da bunu kullanıyo olcaz :S (windowsun yeni sürümü çıkana kadar)

bad sect0r
12-12-2007, 10:30   |  #17  
Yeni Üye
42 mesaj
bulferan
Bu yapay bir sorun Donanım değiştirmek isteyen sisteme format atar. Donanım değiştirir. Sonra yeniden Vista yükler. Herhalde Vista'nın formattan önceki donanımı arayacak hali yok. Geçiniz bunları ve lütfen lisanssız Vista yüklemek için bahane aramayınz. Arkadaşın biri Ultimate Edition oem sürümü çöpe atmış açıkçası inanmadım fena halde abartmış.Aksini iddaa eden varsa beri gelsin. Geçiniz bunları ve insanları boş yere korkutmayınız lütfen.
peki ne arıyo vista? tek pcye kurulumu nasıl kontrol ediyo sanıyosun? microsoft aptal mı, senin düşündüğün formatı o düşünmüyo mu? ona göre korsana tedbir almıyo mu?

sonosmanlı
18-12-2007, 01:36   |  #18  
Yeni Üye
26 mesaj

benimde başıma geldi.numarayı telesekretere verdim oh be dedim kimseyle muatap olmadan halledeceğimi sandım.bide demezmi telesekreter.bu no daha önce kullanılmış diye kafayı yedim halbuki hiç kullanılmadı.sonra müşteri temsilcisine bağladı göbeğim çatladı.kızdım ,en güzel yol çözümü olan yoldur.yüzdeyüz orjinal yapan programlar var
bill gates .amcam bile şaşıyor bu işe .yardımcı olurum sorun çözülmediyse.Beğendim

ponch
18-12-2007, 19:59   |  #19  
OP Yeni Üye
22 mesaj

yükleme kimlik numarası nerde yazıyor acaba 54 haneli

sonosmanlı
19-12-2007, 09:26   |  #20  
Yeni Üye
26 mesaj

kurulumu yaptıktan sonra windows etkinleştirme var .orda seçenekler sunuyor windows.telefonla etkinleştirme dediğin zaman karşına o numaraları çıkartıyor.vista kullanıyorsan.karşılama merkezini tıkla.ordan bilgisayarın ayrıntılarını görüntüle.tıkla...diğer ayrıntılar...tıkla..orada ..(WİNDOWS ETKİNLEŞTİRME) orada sanırım windows etkinleştirme dediğinde o seçeneklerden telefon seçeneğini kullan.hayırlı bayramlar..