vista fiyat farkları

HPQ-User
06-11-2008, 00:49   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

secfur sormuş:
bir satış sitesini inceliyordum ve çeşitli farklılıklar olduğunu gördüm:

1-vista ultimate için oem tek dvd+lisans numarası diyor fiyatı
442 ytl

2 -vista ultimate için orjinal yazılım diyor fiyatı 982 ytl

3- vista home preminum için orjinal yazılım 506 ytl ve aynı ürünün daha ucuz fiyatı var .

şimdi sorum şu aynı sınıf ürünlerdeki fiyat uçurumunun farkını anlayamadım.oem ne demek orjinal ne demek.oemi araştırdım kutusuz ürün gibi birşeyler yazıyorlar.bir kutu 400 ytl mi fark ettirir.  bunu bir açıklarsanız sevinirim.ben bir vista ultimate sp1 rin en son yazılımını nerden alırım haydi uzman arkadaşlar cevap bekliyorum.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
amd5600
4gbram
1gb ekrankartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; InfoPath.2; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 3.0.30618)

frozen
06-11-2008, 01:04   |  #2  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

dostum bunlar avcılar. neye kakalarsam niyetiyle insanların koyduğu ürünler. sen en iyisi git bir teknoloji markete. en uygun fiyattan al. ya da tanıdığın birisi satıyorsa elden alabilirsin.

Banned
06-11-2008, 01:28   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Oem işletim sistemi bilgisayara özgüdür. Bilsayarı bazdunuz, sattınız veya belirlenenden fazla donanımını değiştirdiniz lisansınız geçersiz olur. Bu nedene ucuzdur.

Upgrade sürümler vardır. Bunlar daha ucuzdur. Bunun sebebi bu sürümleri ancak bilgisayarınızda lisanslı daha alt sürüm işletim sistemi varsa kurabilirsiniz.

Oem yada Upgrade  diye belirtilmeyen, genelde orjinal yada box sıfatıyla satarlar sürümmler bunlar pahalıdır. Sebebi sadece  aynı anda sadece tek sistemde çalışıyor olduktan sonra isdediğiniz sisteme kurar istediğiniz kadar donanım değişikliği yapabilirsiniz.

Latife olsun birde crak sürümler var bundada istediğiniz sisteme kurar netten crak'ını indirir beş para vermeden baba baba kullanırsınız. Yeterki işyeri ve toplu lisanslı sistemlerde kullanmayın.

Genelde kullanıcıların % 35-50 si son seçeneği, % 40'ı oem yada upgrade sürümleri %10 nu full lisanslı sürümü tercih etmektedir.