Vista Format Yardım Lutfen

spy906
28-06-2010, 01:54   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
41 mesaj

Benim Windows Vista Home Premium 32 bit işlemci
acer aspire 6935 Bilgisyarım var
Format atmak isitoyrum Ama pc aldımda içinde cd vermediler Nasıl Format atcam
format attıkdan sonra ekran kartını usb fln nsl kurcam sonradan xp veya vista kurmak için cd de yok :S
format zamanı geldi :D hatalar fln veiro artık yavaşladı'da
ne yapcam bilemiorm Lutfen Yardım Edin !! Emin değil

Atilla Sarıtaş
28-06-2010, 02:57   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Vista kaldıran sistem Windows 7 de kaldırır. Vista kullanacağına Windows 7 yüklemeni tavsiye ederim.

Batıkan Doğan
28-06-2010, 03:11   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj

İlk açılışta Acer yazan ekranda Alt + F10 tuşları basarak...

http://www.google.com.tr/#hl=tr& ... fp=e9c570373a81b2fe

bymarks
28-06-2010, 10:00   |  #4  
bymarks avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
655 mesaj

http://www.acer.com.tr/acer/serv ... 1k=1&CRC=3882480514
burada windows 7 ve vista için driverlar mevcut format attıktan sonra indirebilirsin

noleafclover
28-06-2010, 11:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

yukarıda arkadaş link vermiş (batıkan doğan) orada anlatıldığı gibi recovery yaptığında ilk aldığın günkü haline dönecek sürücü yüklemene falan gerek yok hepsi otomatik olarak yüklenecek

Edit:  Linktekiler saçmalamış. Burada doğrusu anlatılmış.İngilizcen varsa buradan takip et.Yoksa kısaca yapacağın şu;Bilgisayar açılırkn alt tuşunu basılı tutup f10 a sürekli olarak bas karşına Starting Acer Erecovery yazan bir ekran çıkacak.Burada çıkan seçeneklerden  Restore system to factory default  u seç sonrasını o halleder.

Son Düzenleme: noleafclover ~ 28 Haziran 2010 11:47
erdioz
28-06-2010, 11:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
851 mesaj

zaten cd vermiyorlar genelde, ama windows vista kurtarma cdsi gibi birşeyler veriyorlar o varsa onunla bir kurtarmayı dene istersen.

Atilla Sarıtaş
28-06-2010, 11:58   |  #7  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Laptoplarda anakart CD'si dışında başka CD verilmiyor sanırım. Laptoplarda ses kartı ve ethernet onboard olduğu için sorun olmuyor. Bildiğim kadarıyla böyle.

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 28 Haziran 2010 11:59
spy906
28-06-2010, 12:40   |  #8  
OP Yeni Üye
41 mesaj
Alıntı: noleafclover  
yukarıda arkadaş link vermiş (batıkan doğan) orada anlatıldığı gibi recovery yaptığında ilk aldığın günkü haline dönecek sürücü yüklemene falan gerek yok hepsi otomatik olarak yüklenecek

Edit:  Linktekiler saçmalamış. Burada doğrusu anlatılmış.İngilizcen varsa buradan takip et.Yoksa kısaca yapacağın şu;Bilgisayar açılırkn alt tuşunu basılı tutup f10 a sürekli olarak bas karşına Starting Acer Erecovery yazan bir ekran çıkacak.Burada çıkan seçeneklerden  Restore system to factory default  u seç sonrasını o halleder.

Dediğin gibi Yaparsam c ve d dekileri demi silio yoksa sadece seçtinimi silio ?

Banned
28-06-2010, 13:35   |  #9  
Banlandı
75 mesaj

Evet veriyorlar.Ama sen internetten başvuru talep formunu doldurman gerekeyior.Onlar sana kargo ile gönderiyor.(kargoya herhangi bir ücret ödemen gerekmiyor.))

noleafclover
28-06-2010, 19:08   |  #10  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
Alıntı: spy906  
Normalde bunu sana sorması gerekir ama daha önce acer kullanmadığım için tam bilmiyorum.
Sen her ihtimale karşı dosyalarını yedekle.

noleafclover
28-06-2010, 19:21   |  #11  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
Vista kaldıran sistem Windows 7 de kaldırır. Vista kullanacağına Windows 7 yüklemeni tavsiye ederim.
İnsanların lisanslı işletim sistemi kullanabiliyor olacakları hiç aklına gelmiyor değilmi?Kızılay mı dağıtıyor o ku dediğin windowsu? Sinirli
Alıntı: erdioz  
zaten cd vermiyorlar genelde, ama windows vista kurtarma cdsi gibi birşeyler veriyorlar o varsa onunla bir kurtarmayı dene istersen.
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
Laptoplarda anakart CD'si dışında başka CD verilmiyor sanırım. Laptoplarda ses kartı ve ethernet onboard olduğu için sorun olmuyor. Bildiğim kadarıyla böyle.
Alıntı: harikaslin  
Evet veriyorlar.Ama sen internetten başvuru talep formunu doldurman gerekeyior.Onlar sana kargo ile gönderiyor.(kargoya herhangi bir ücret ödemen gerekmiyor.))

Madem bilmediğiniz bir konu neden konuyu mesaj çöplüğüne çeviriyorsunuz.
"Sanırım"," galiba" larla cevap veren insan sallıyordur bunu bilmiyormusunuz?
Laptopta anakart cd si niye verilsin,kurtarma cdsini niye kargo ile yollayıp kargo parası ödesinler yanında vermek varken?
"zaten cd vermiyorlar genelde, ama windows vista kurtarma cdsi gibi birşeyler veriyorlar
??? yazdığını okuyormusun sen arkadaşım???

Doğrusu budur;

Bu kurtarma cdleri hdd den bulunan kurtarma bölüntüsünün bir kopyasıdır.Olurda hdd bozulur diye yedek olarak verilirdi.Bu artık 1 dvd ye sığmadığı için makinanın içine bir recovey dvd oluşturucu program yüklüyorlar bunu kendin oluşturuyorsun.Böylece ileride hdd hasar görürse bir yedeğin oluyor.Eğer olurda hdd bozulur ve bu dvdleri de oluşturmadıysan o zaman kargo ile istiyorsun.tabii buda ücretsiz olmuyor genelde

Son Düzenleme: noleafclover ~ 28 Haziran 2010 19:26
Batıkan Doğan
28-06-2010, 19:30   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj
Hatırladığım kadarıyla soruyordu. Zaten sormayanlarda bile direkt C sürücüsünü formatlayıp kurulum yapıyor. Diğer sürücülere dokunmuyor.

secfur
28-06-2010, 20:21   |  #13  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

bu yönden laptoplara sevmiyorum 2-3 cdnin maliyeti ne kadarki ? artık teknolejinin çok yaygınlaştığı dönemde her türlü kolaylık için eğitim cd si bile hazırlanıp konulması gerekir ki maalesef :(

Atilla Sarıtaş
28-06-2010, 20:28   |  #14  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj
İnsanların lisanslı işletim sistemi kullanabiliyor olacakları hiç aklına gelmiyor değilmi?Kızılay mı dağıtıyor o ku dediğin windowsu? Sinirli
Ben sadece TAVSIYE ettim gerisi kişiye kalır ister gider 300-400 TL'ye lisanslı alır isterse köşe başı CD'cisinden 10 TL'ye alır beni ilgilendirmez orası ben sadece TAVSIYE ettim. Anladın ?

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 28 Haziran 2010 20:29
spy906
28-06-2010, 23:14   |  #15  
OP Yeni Üye
41 mesaj

Saol Oldu Yaptım Aynı Format atılmış gibi oldu Teşekürler C ve D sana soruo ona göre atıosun VAlla İi oldu çok saol

noleafclover
29-06-2010, 12:42   |  #16  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
Saol Oldu Yaptım Aynı Format atılmış gibi oldu Teşekürler C ve D sana soruo ona göre atıosun VAlla İi oldu çok
Rica ederimBu 10 dk.lık işlemi çoğu kullanıcı bilmediği için zor zannediyor ama çok basit Göz kırpmaBu arada "aynı format atılmış gibi oldu" değil. Aslında format attın. Senin makina ilk üretildiğinde, fabrikadan ilk çıktığında bir teknisyen buna windows u kurar ve bütün gerekli sürücüleri yükler.Ardından bu hiç kullanılmamış windowsun bir imajını(Fotoğrafını çektiğini düşün) alır ve bu recovery bölüntüsüne atar.Senin şimdi yaptığın şeyde o güne geri dönmek.Tabii şu anda çoğu sürücün ilk aldığın güne döndüğün için güncel değil.Özellikle ekran kartı sürücünü güncelle ve windows güncellemelerini yükle