Vista Hazır Gelen Laptop Üzerinde XP Kurulumu

KuaforPlus
08-04-2007, 12:57   |  #1  
KuaforPlus avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
223 mesaj

Sayın Chip Yetkilileri, Toshiba A100 Laptop Aldım. Üzerinde Türkçe Vista Home Premium İşletim Sistemi (32 bit) Geldi. Laptop Yanında Verilen Recovery CD si var. Bu CDde Vista işletim sisteminin kurulmamış hali olsa sorunum kalmıcak.

Benim sorunum şu, Vista işletim sisteminin Visual Basic 6.0 kurulumunun başlağıcında "Bilinen uyum sorunu var" şeklinde uyarı vermesi. Kuruluma devam edildiğinde ise Kurulum bittiğinde Visual Basic Servis Pac 6.0 da Yüklediğim halde, VB programını çalıştırdığımda bir hata mesajı ile açılmasıdır. (Automaion Error) gibi bir ileti veriyor. Neyse ben bu programlama dilini kullanmak zorundayım.

Vista Kurulu iken XP Pro cd si ile Laptopu açtım ve kurulumu D:\ sürücüsüne yaptım. Kurulum sorunsuz oldu. Fakat Laptop her Seferinde Boot ta Sorması gereken İşletim sistemlerini göstermedi ve Direk XP den sistemi açtı.

Laptop yanında Vista nın Setup Cd sini verseler, Önceden C:\ sürücüsüne XP Pro yu kurar ardından Vista yı kurardım.
Revory cd si sormadan direk Vistayı C ye alıyor.

Şimdi Bu durumda ne Yapabilirim.
Eger açılıştaki boot dosyasına 2 işletim sisteminin açılışlarını elle girebilseydim diye düşünüyorum, belki olabilirdi..

Yada Chip dergisinde okumuştum, windows üzerine kurulan bir program sayesinde farklı işletim sistemi ufak bir pencerede çalışabiliyordu. Benim amacım sadece Visual Basic'i XP de kullanmak diğerlerini vista da kullanabiliyorum.

Yardımlarınız İçin Şimdiden Teşekkür Ederim.

Son Düzenleme: KuaforPlus ~ 08 Nisan 2007 13:20
Kapalı Hesap (53751)
08-04-2007, 13:34   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

dediğin program microsoft virtual pc bu yazılım sayesinde sanal bir işletim sistei kurabiliyorsun ben xp nin içinde pardus kurmuştum ama ram inin yeterli olması lazım aynı sorun bende de aynı sorun oldu iki xp varken istediğimi seçiyodum iki vistada da seçiyodum ama bir xp bir vista  olunca direk xp acılıyo bi yolunu bende bulamadım

Kapalı Hesap (53751)
08-04-2007, 13:39   |  #3  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

http://www.download.com/Microsof ... 02.html?tag=lst-0-1

bu yazılımı vistaya kurup  vista içinde xp kullanabilirsin
eğer ram in 1 gb ise 512 vista yerken xp ye 256 ayırırsın işini görürKahkaha

KuaforPlus
08-04-2007, 13:48   |  #4  
KuaforPlus avatarı
OP Yıllanmış Üye
223 mesaj

Program Önerin ve Lİnk vermenden dolayı çok teşekkür ederim insan bazen program isimlerini aklında tutamıyor. İlginden dolayı çok teşekkür ederim, saol.

Kapalı Hesap (53751)
08-04-2007, 13:51   |  #5  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Eyvallah Görevimiz

pesimist2006
09-04-2007, 14:57   |  #6  
Taze Üye
8 mesaj

mrb kardeşim bir bilgisayar iki işletim sistemi kurman gerekiyorsa ve bu sistemler xp ve vista ise bilgisayara önce xp'yi sonra vistayı kurmalısın aksi halde vista çalışmaz ki bunu microsoft bile açıkladı. umarım yardımcı oldum. kolay gelsin.

KuaforPlus
09-04-2007, 20:35   |  #7  
KuaforPlus avatarı
OP Yıllanmış Üye
223 mesaj

sorunum laptop yanında yukarıda da yazdığım gibi recovery cd si vermeleri. Yani Vista yı cd olarak vermiyorlar artık. Vermedikleri içinde recovery cd si ile açtığımda, yer sormadan direk c ye vistayı atması, yani ben bu laptopu almışım işletim sistemini de cd halinde verseler istediğim gibi hareket edebilir sizin dediğiniz gibi sırayla işlemi gerçekleştiririm
ne yazık ki cd si yok, xp cd si var sadece...
Yasal Kullanalım diyorum ama.... bir yerde de zorluyorlar...

eggtuning
10-04-2007, 01:09   |  #8  
Üye
57 mesaj
Girilmez
Yasal Kullanalım diyorum ama.... bir yerde de zorluyorlar...
KahkahaKahkahaKahkahaKahkaha

omerf
11-05-2007, 21:34   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

arkadaslar bende gectigimiz ay icinde toshiba a100-003 almıstım ama bu pc nin yanında verilen recovery cd sinin tam olarak ne işe yaradıgını bilmiyorm yani ben pc ye format atsam vistayı sorunsuz bir sekilde geri yukleyebilirmiyim bu cd sayesinde ve pc yi ilk aldıgımda icinde bulunan toshiba programlarıda bu cd den yuklenirmi?bu konuda geniş bilgisi olan arkadaslar yardımcı olursa sevinirim simdiden tesekkur ederim.. Gözünü devirmiş

prayer
12-05-2007, 18:09   |  #10  
Yeni Üye
29 mesaj

Merhaba arkadaşlar,
Girilmez geçen ay bende toshiba a100-599  aldım. dediğn gibi Visual sudio yüklediğimde sorun verdi ilkinde. Daha sonra güncellemelerle eklentilerle  kurdum  kullanıyorum suan. Xp de  çalışmak vista ya oranla daha performanslı bence. Sormak istediğim birşey var arkadaşlar.  lisanssız Xp pro sp2  kurduktan sonra  D ye de vista lisansız kurduktan sonra  laptopu driverlerini hem xp hemde vista olarak indirmem gerekyormu? Ve tabiki lisansız oldukları için driver sorunlarıyla baş edebilirmiyim yoksa sürekli bir yerlerde  onun driveri bunun driveri hatalarını mı verir. Eğer böyle bir olayı gerçekleştirdiğim takdirde recovery ile tekrar lisanslı şekilde en başa dönme ihtimalim var demi. Biraz uzun oldu arkadaşlar umarım anlaşılır birşeyler  yazmısımdır. Hepinize  sorunsuz bol teknolojili günler...

KuaforPlus
21-05-2007, 23:55   |  #11  
KuaforPlus avatarı
OP Yıllanmış Üye
223 mesaj

Toshiba A100-599 için yazıyorum.
xp ve vista driverları ayrı ayrı indirmeniz gerekicek işin kötüsü, xp driver'ı pek üretilmemiş sadece vistaya tam destek vermişler. xp yi kurdum ve vistanın driverları ile çalıştırmayada çalıştım olmadı, xp'yi kullanabilmek için driver beklemek gerekiyor...

bu arada bir yerden vista işletim sistemi yani laptop altında yazan vista home primeium türkçe cd si bulursanız, laptop altındaki ürün kodunu girmek şartı ile vistayı kurar ver vistayı lisansız kullanmak zorunda kalmazsınız. sadece xp lisanssız olur.

orionxxx
29-05-2007, 19:06   |  #12  
Yeni Üye
25 mesaj

girilmez kardeşim benim laptopta almanca vista home basic var onun seri numarasıyla yeni vista home basic türkçe kursam olurmu diyorsun yani,umarım cevaplarsın

mfyimez
10-06-2007, 20:25   |  #13  
Taze Üye
13 mesaj

recovery diskleri uğraşan arkadaşlar
vistayı kurdıktan sonra xp yi kurarsanız şu programla işlemi çözüyosunuz. "vistabootpro" kullanımı biraz karışık gibi görünsede basit. şu an sınavları olmasa resimli olarak anlatmak isterim ama şunu söyleyeyim. önce c ye vistayı recovery ile kurun sonra d ye xp yi. xp yi açılınca vistabootpro yu kurun (en az netfreamwork 2.0 istiyor haberiniz olsun) xp işletim sisteminizi eklerken sürücünüzü c olarak işaretlerseniz xp de vistada çalışıyor. bunun sebebi xp de boot dosyasını c ye yazıyor.