vista ile xp ağ bağlantısı nasıl kurulur yardım!

kartal7
23-04-2010, 12:28   |  #1  
kartal7 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
380 mesaj

arkadışımında xp kullanıyor normal adsl kullandığım kablo ile geçen sene bende xp kullanıyordum dosya paylaşımı yapmıştık ama lisanslı vista alınca korsan xp bıraktım kablolarımda sorun yok benim öğrenmek istediğim vista ile xp ağ bağlantısını yazılımsal olarak nasıl bağlayabilirim  bunu nasıl yapabilirim bilen bir uzman arkadaşın detaylı açıklamasını rica ediyorum.

Son Düzenleme: kartal7 ~ 23 Nisan 2010 19:58
MegaWampire
23-04-2010, 13:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
106 mesaj

Benim bildiğim Vista ve Xp farklı işletim sistemi olduğu için birbirine uyumlu olmadıklarından dolayı dosya bağlantısı yapılamadığını söylemişti bana arkadaş ama ben deneme yapmadım.İstersen dene ve gör.

nonpasaran
23-04-2010, 18:36   |  #3  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

cat5e cross over kablo alacaksın 
ben geçen gün teknosadan 16 liraya aldım
harddiskin ne kadar yazıyorsa o kadar hızla veri aktarıyor 
bende max 70-80 mb/sn

Son Düzenleme: nonpasaran ~ 23 Nisan 2010 19:39
nonpasaran
23-04-2010, 19:47   |  #4  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Alıntı: kral6735  
arkadışımında xp kullanıyor normal adsl kullandığım kablo ile geçen sene bende xp kullanıyordum dosya paylaşımı yapmıştık ama lisanslı vista alınca korsan xp bıraktım kablolarımda sorun yok benim öğrenmek istediğim vista ile xp ağ bağlantısını yazılımsal olarak nasıl bağlayabilirim.
Ya arkadaşım soruyu o zaman adam gibi sorun 

vista home premium olan sistemimle ile arkadaşımın işletim sistemi olan xp ile ağ bağlantı kablosuyla dosya paylaşmak istiyorum

sen buradan ne anlıyorsun????

kartal7
23-04-2010, 20:04   |  #5  
kartal7 avatarı
OP Yıllanmış Üye
380 mesaj
Alıntı: nonpasaran  
Ya arkadaşım soruyu o zaman adam gibi sorun 

vista home premium olan sistemimle ile arkadaşımın işletim sistemi olan xp ile ağ bağlantı kablosuyla dosya paylaşmak istiyorum

sen buradan ne anlıyorsun????

adam gibi sormasını sen bize öğreteceksen vay halimize hiç olmadı kardeş bu yanıtın beni üzdü.

mustafa2116
24-04-2010, 03:43   |  #6  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

ağ bağlantı paylaşımı için  öncelikle bağlanacağınız bilgisyara izin atamanız gerek.

iki bilgisyarı ele alalım.
vista kurulu bilgisyar xp deki dosyaları görür, xp kurulu bilgisayarda vistadakileri görür.
Normalde bu şekilde standart kurulumda sorun çıkmıyor sorun   şurda çıkıyor.
bağlantıya izin vereceğiniz mesken geçitini belirleyin dediğinde işlem bitmiş oluyor.
bir bölüm media palyer paylaşımı nedeniyle gelişmiş sistem paylaşımı yaparken diğeri ise standar bildik paylaşım kullamakta üstelik bu paylaşımı güvenlik duvarınada tabi tutarak sizin ayarlamınızı istiyor.

kafa karıştırıcı bir olay  çözümüde kafa karıştırıyor.
1. metod adlı ve parolalı bir giriş hazırlayın ve bu şekilde paylaşım yapın
2. ağ ayalarını özel ağ yerine genel ağ halinde yeniden yapılandırın ve media player paylaşımını devre dışı bırakın. ( zurlu bir sınav gibi diyebilirm)

bu yolla xp sizin bilgisayarınıza ulaşır.
 ama şunu kesin söyleyim. Her dosyayı xp açamayabilir. bunun nedeni kullanıcının ağ üzerindeki yetki yeterliliğine bağlanmıştır özel ağda bir paylaşım yaptıysanız malesef içerik kullaıcıya sadece özel ağda açılacaktır. bu durumda user kullanıcı yada evebeyn kullanıcı ekleyiniz.

nonpasaran
24-04-2010, 22:11   |  #7  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Alıntı: kral6735  
   adam gibi sormasını sen bize öğreteceksen vay halimize hiç olmadı kardeş bu yanıtın beni üzdü.
Bak arkadaş anlaşıldığı kadarı ile senin için Türkçe yabancı bir dil.
"vista home premium olan sistemimle ile arkadaşımın işletim sistemi olan xp ile ağ bağlantı kablosuyla dosya paylaşmak istiyorum"
Bu cümle senin ilk sorduğun sorudan alındı.Bu cümle Türkçe'de ben Vista kurulu bir PC ile XP kurulu bir PC yi birbirine kablo kullanarak bağlamak istiyorum anlamına gelir.Ben yanıt verdikten sonra soruyu değiştirip doğrusunu yazdın.Bende ha bu arkadaş hatasını anladı dedim ama şimdi görüyorum ki bide üstüne bana çemkirmişsin.
"Adam gibi soru sormasını sen bize öğreteceksen vay halimize..." cümlesi de Türkçe'de şöyle bir durumda kullanılır; karşında ki sürekli gereksiz,manasız sorular soruyor fakat sizin sorduğunuz düzgün ve anlamlı sorulara kulp takıyordur ve siz ona karşı bu cümleyi kullanırsınız. Bunun benimle ne alakası var onu çözemedim ben bu forumda pek soru sormam...

kartal7
26-04-2010, 18:10   |  #8  
kartal7 avatarı
OP Yıllanmış Üye
380 mesaj

tamam sen uzmansın buna kimsenin bir şey dediği yok   gereksiz yere sorunu uzatmayalım.