vista ile xp ağ kurulumu

HPQ-User
20-04-2008, 07:51   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

gvn sormuş:
vista işletim sistemli bi laptop um var diğer ev arkadaslarımda xp işletim sistemli masaüstü bilgisayarlar var internete girebiliyorum fakat onlarla dosya paylaşımı yapamıyorum bir çok yol denedim fakat başarılı olamadım yardımcı olabilirseniz sevinirim ağda birbirimizi göremiyoruz sadece xp ler birbirlerini göruyor

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
vista işletim sistemli bi laptop um var diğer ev arkadaslarımda xp işletim sistemli masaüstü bilgisayarlar var internete girebiliyorum fakat onlarla dosya paylaşımı yapamıyorum bir çok yol denedim fakat başarılı olamadım yardımcı olabilirseniz sevinirim ağda birbirimizi göremiyoruz sadece xp ler birbirlerini göruyor

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; .NET CLR 1.1.4322; InfoPath.1)

uGuR.uK
20-04-2008, 10:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

vista ile xp ağda kolay kolay birbirini goremiyor bu işletim sistemleri arasındaki bi uyuşmazlıktan doğan bir sorun, genel yani. şu adımları izle:

1- denetim masası'ndan "ağ ve paylaşım merkezi"ni aç
2- ordan "paylaşma ve bulma" kısmındaki özellikleri asagıdaki gibi yapılandır:
   - Ağ bulma > Açık
   - Dosya Paylaşımı > Açık
   - Parola Korumalı Paylaşım > Kapalı
     - diğer seçenekleride eğer istersen sana uygun sekilde acar veya kapatabilirsin pek önemli degil.
3- Bu işlemlerden sora eger tüm bilgisayarını paylaşmak istiorsan C: veya D: gibi ana sürücülerine, yok sade belli şeyleri paylaşmak istiyorsan onların klasörüne sağ tıkla ve özellikler de
4- Açılan yerden "paylaşım" sekmesine gel ve "gelişmiş paylaşım"a tıklatıp "bu klasörü paylaş" de
5- Paylaştığın klasörün yine özelliklerine gelip paylaşım sekmesine gelirsen orda "Ağ yolu" kısmında paylaşım adresini görürsün, eğer otomatik görmezse xp'ler seni bu adresi calıştıra yazıp acsın arkadasların.

tüm bunlardan sonra paylaşıma acık olacaktır bilgisayarın, biraz çetrefilli gibi gözüküyor ama...