Vista Kasıyor!!!

Süleyman.
11-03-2010, 19:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Merhaba.

Böyle bir başlık seçtim çünkü bazen anlatılmak istenenin tam tersini ifade etmek daha etkili olabiliyor. Aslında bu yazıda Vista’nın kasmadığını göstereceğim; göstereceğim diyorum çünkü aşağıda bununla ilgili bir video bulacaksınız.

Çoğu zaman işitiyoruz bu şikayeti; Vista kasıyor, güvenlik yazılımı kasıyor, kasıyor, kasıyor, kasıyor! Biz de bu şikayete sahip birilerine rastladığımızda, kasmayacağını, sebebin farklı olduğunu defalarca anlatıp duruyoruz. Ben de bu maksatla kendi bilgisayarımdaki tecrübemi videolaştırarak gözle görüşür bir katkıda bulunmak istedim. Çünkü bazen bir şeyi göstermek salt yazı ile cevap vermekten etkili oluyor.

Öncelikle sistem bileşenlerini yazayım, küçük testimizi dizüstü bilgisayarımda yaptım. Yaklaşık iki yıl önce alınmış ve günümüz donanımlarıyla karşılaştırıldığında artık zayıf denebilecek bir sistemde test yapılması bize daha iyi fikir verecektir, eğer masaüstü bilgisayarda yapsaydım, sistemin güçlü birader itirazlarıyla karşılaşabilirdik. Sistem bileşenleri şunlar:

İşlemci: Core 2 Duo T7500 2,2 GHz-800 MHz FSB- 4 MB önbellek.
Rem: 3 GB 667 MHz (Çift kanal)
Ekran kartı: ATI Mobility Radeon HD 2600 512 MB-128 bit.
Ekran: 15,4 inç 1280x800.
İşletim Sistemi: Windows Vista Home Premium 32-bit.

Performansla ilgili bize lazım olan bilgiler bu kadar. Şimdi küçük testimizin yapılışına geçelim ve Vista’da “Aero”nun da açık olduğunu belirtelim.

1. İlk etapta normal bir kullanıcının günlük kullanımda yaptığı işlemler çerçevesinde; IE8, on kadar sekme, Opera, Word, Excel, Messenger ve Paint dosyaları açıldı ve kapatıldı.

2. Bu aşamada Norton Internet Security 2010 yazılımı ile “tam sistem taraması” başlatıldı ama bu yapılırken sistem tarama penceresi simge durumunda küçültüldü. NIS 2010 pencere küçültüldüğünde tarama performansını düşürerek daha rahat işlem yapmanızı sağlar ama zaten yazılımda olan bir özelliği günlük hayatta neden kullanmayasınız ki? Tarama devam ederken birinci maddedeki işlemler yapıldı.

3. Bu aşamada ise “Call of Duty 4 Modern Warfare” oyunu açıldı (AA kapalı, çözünürlük 1280x800 ve yüksek ayarlar) ve masaüstüne simge durumunda, oyun çalışır haldeyken indirildi. Daha sonra birinci maddedeki gibi pencereler açıldı, sonra üzerine NIS 2010 ile tam virüs taraması başlatıldı ve en son olarak da bunların üzerine yine yukarıdaki dosyalar açıldı.

Üçüncü maddede bir oyun açık, üzerine bir sürü pencere açılmış, onun üzerine tüm sistem için virüs taraması başlatılmış iken, halen daha rahatlıkla, yeni pencere açmaya ve bilgisayarımızda çalışmaya devam edebiliyorduk. Bunu aşağıdaki videoda bütün açıklığıyla görebilirsiniz. Şunu da özellikle ifade edeyim ki; videoda en ufak bir hile yoktur, her şey olduğu gibidir. Sistemden bu performansı alabilmek için sadece bazı ortalama optimizasyonlar yaptık, başka hiçbir ekstra bulunmamaktadır.

Umarım bu başlık, sistemlerinde “kasma” yaşayanların, bunun sebebi olarak Vista’yı, işletim sistemini, çoğu durumda donanım zayıflığını hedef almaları yerine sorunun gerçek sebebine odaklanarak tespit edilmeye çalışılmasına katkıda bulunur.

Ekleme: Durum böyleyken XP'yi bilgisayarımın yanına dahi yaklaştırır mıyım dersiniz? :)

Buyrun:

http://www.youtube.com/watch?v=4gRmRocKVNE

Video KaldırılmışVideo Kaldırılmış

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 30 Mart 2010 17:32
pc_manyak
11-03-2010, 19:32   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
194 mesaj

Bence Sistemin Çok iyi  Benim Ram 1 Gb

HugOBoss___
11-03-2010, 19:33   |  #3  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,011 mesaj

Hocam hard diskin ne kadarı doluydu acaba bunları yaparken?

nooodoubt
11-03-2010, 19:41   |  #4  
nooodoubt avatarı
Yıllanmış Üye
112 mesaj

Gerçekten süper bi yazı ve video olmuş. Tebrik ederim. Ben de vista kullanıcısıyım ve kasma gibi problemim nerdeyse hiç yok. Bahsettiğiniz performansı alabilmek için yaptığınız optimizasyonlar nelerdir açıklar mısınız ?

pc_manyak
11-03-2010, 19:53   |  #5  
Yıllanmış Üye
194 mesaj
Alıntı: nooodoubt  
Gerçekten süper bi yazı ve video olmuş. Tebrik ederim. Ben de vista kullanıcısıyım ve kasma gibi problemim nerdeyse hiç yok. Bahsettiğiniz performansı alabilmek için yaptığınız optimizasyonlar nelerdir açıklar mısınız ?
Arkadaşımın dediği gibi bizlerede açıklarmıısnız ?

Roadrunnner
11-03-2010, 20:17   |  #6  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

Gerçekten şu optimizasyonları yazsan da biz de nasiplensek Süleyman abi...

Süleyman.
11-03-2010, 20:56   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Alıntı: Alican Doğu  
Bence Sistemin Çok iyi  Benim Ram 1
1 GB daha rem ilave ederseniz, işlemciniz çok eski değilse epeyce rahat edersiniz. Veya geçici olarak "ReadyBoost" da kullanabilirsiniz.
Alıntı: HugOBoss___  
Hocam hard diskin ne kadarı doluydu acaba bunları yaparken?
Sabit diskin durumu bu idi:

Alıntı: nooodoubt  
Alıntı: Alican Doğu  
Arkadaşımın dediği gibi bizlerede açıklarmıısnız ?
Alıntı: Roadrunnner  
Gerçekten şu optimizasyonları yazsan da biz de nasiplensek Süleyman abi...
Aslında sizin bilmediğiniz veya bu forumda olmayan sihirli bir formülüm yok. Ama birkaç madde ile özetlersek:

1. Daha evvel bilgisayarım fabrika çıkışı haliyle, Toshiba'nın doldurduğu bir sürü gereksiz yazılım ile gelmişti ve ben de temizlemiştim bunları. Ama ne kadar temizlemiş olsam da, her ne kadar memnun da olsam, tam olarak bu hali gibi değildi. Bu ise temiz, salt Vista kurulumudur. Üzerine gereken yazılımlar ilave edilmiştir sadece. Yani diyebilirim ki, temiz bir kayıt defteri çok önemli. "Tuneup Utilities" gibi bir yazılımla temizleseniz de, bir yere kadar oluyor. Bir sürü yazılım kurulup kaldırılmasıyla çöplüğe dönmüş bir kayıt defteri olumsuz etkiliyor sistemi.

2. Bilgisayarda elbette virüs yok, sürücüler güncel, Windows güncel, yazılımlar da güncel.

3. İşletim sistemini kuralı bir haftadan fazla oldu; muhtemelen "Search Indexing" bitmiş ve Vista arka planda diskleri de birleştirmiştir.

4. "Msconfig" başlangıç sekmesinde sadece işletim sistemi ve güvenlik yazılımı var.

Açıkçası başka da birşey yapmadım sisteme. Sadece açılışta iki çekirdekle çalışmasını da ayarladım, o kadar. Ama o da sistem açılışıyla ilgili birşey zaten. Çok daha fazla optimizasyon seçeneklerini aşağıdaki yazılarda bulabilirsiniz:

https://www.chip.com.tr/forum/dah ... -vista_t102137.html
https://www.chip.com.tr/forum/dah ... -vista_t129337.html

Bu arada işlemcimin masaüstü sistemlerdeki karşılığı da kabaca E2200 gibidir diyebiliriz.

feanorking
12-03-2010, 08:20   |  #8  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
1,688 mesaj

sistemin vistayı kaldıracak düzeyde. 2 buçuk yıl orjinal vista ultimate kullandım ilk yıl çok kasıyor yavaş tepki veriyordu. ama ilk formattan sonra 2gb 800 mhz ram aldım. 1buçuk yıl sorunsuz ve çok memnun kullandım. şimdi heveslendim win 7 kurdum tabi korsan. ama vistadan hiç farkı olmadığı aşikar. (3-5 görüntü güzelliği ve yeni eklenti dışında.) sp2 yüklü 2gb ram sahibi bir vista win 7den daha iyidir..

Süleyman.
12-03-2010, 11:17   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Bence lisanslı Vista'nızı kullanın.

Alıntı: gcb1903  
sistemin vistayı kaldıracak düzeyde. 2 buçuk yıl orjinal vista ultimate kullandım ilk yıl çok kasıyor yavaş tepki veriyordu. ama ilk formattan sonra 2gb 800 mhz ram aldım. 1buçuk yıl sorunsuz ve çok memnun kullandım. şimdi heveslendim win 7 kurdum tabi korsan. ama vistadan hiç farkı olmadığı aşikar. (3-5 görüntü güzelliği ve yeni eklenti dışında.) sp2 yüklü 2gb ram sahibi bir vista win 7den daha iyidir..
GameRMan
12-03-2010, 12:55   |  #10  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

Süleyman. Öncelikle harika bir açılım, aydınlatım olmuş. Diğer bir konu ise ben 1,5 yıl vista ultimate 32 bit İşletim sistemi kullandım. Bu süreç içerisinde kesinlikle ne kasma ne duraksama nede bir zorlanma gördüm. Intel P4 3.00 işlemciyle 4 GB hyper -X kingston ram ile 1,5 yıl kullandım. Vista en az Wİn 7 kadar başarılıdır. Wİn7 daha optimize olduğu kesin. Ama Vista serisi gerçekten çok başarılı.

Süleyman.
12-03-2010, 13:12   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Üzerinde çok yaygara koparılmış, çok haksızlık edilmiş bir işletim sistemi Vista.

GameRMan
12-03-2010, 13:50   |  #12  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

Katılıyorum. Özürdiliyerek söylüyorum. '' Bilinçsiz Kullanıcıların '' Vista'ya yüklediği olumsuzluklar. Durum sadece bundan İbaret.

ErKaN-23
12-03-2010, 20:19   |  #13  
ErKaN-23 avatarı
Yıllanmış Üye
931 mesaj

eet sonuna kadar bende katılıyorum üstelik lisanslı orjinal vista sını kaldırıp korsan win 7 yada yada xp yükleyecek kadar bilinçsiz kullanıcılarımız var.

kobibirand
16-03-2010, 08:43   |  #14  
kobibirand avatarı
Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: ErKaN-23  
eet sonuna kadar bende katılıyorum üstelik lisanslı orjinal vista sını kaldırıp korsan win 7 yada yada xp yükleyecek kadar bilinçsiz kullanıcılarımız var.
Asıl bilinçsizlik Windows kullanmaktır korsan veya orijinal hiç fark etmez.
Şu teste gelelim.Testte aynı anda antivirüsü aç,oyunu çalıştır,interneti açsana
Lütfen test yaptık kasmıyor deyip de onca insanı salak yerine koymayın.Normal kullanıcının yapacağı şeyleri bir yapın bakalım Vista çöküyor mu çökmüyor mu?

Yapanlar bile hayal kırıklığı gözüyle bakarken Vista'ya onu yüceltmenin hiçbir anlamı yok.

Süleyman.
16-03-2010, 13:26   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Yurdum insanı bakmadan, okumadan yorum yapmaya bayılıyor; bu ülkenin en büyük sorunlarından biri de bu ya... Testte aynı anda oyun, anti-virüs ve bir sürü internet sayfası da açık, videonun sonunda görürsünüz. Onca insanı salak yerine falan koyan yok. Videoyu düzgün izlerseniz görürsünüz. O videoda gördüğünüz ne ise benim bilgisayarım ve Vista ile yaşadığım tecrübe de odur. Vaktiyle siz becerememişseniz bilgisayarınızı düzgün kullanmayı o sizin sorununuz. Videoyu tam olarak izledikten sonra da, dilediğiniz gibi hayal kurabilirsiniz.

2. İnsan bir laf söylemeden önce, laf söylediği, eleştirdiği şeyi bir izler ya, ondan sonra konuşur. Koyduğum videodaki yaklaşım o zaten; normal kullanıcının yapacağı şeyler. Vista çöküyormuş. Atmayın...

Alıntı: birandkoray  
Şu teste gelelim.(1)Testte aynı anda antivirüsü aç,oyunu çalıştır,interneti açsana
Lütfen test yaptık kasmıyor deyip de onca insanı salak yerine koymayın.(2)Normal kullanıcının yapacağı şeyleri bir yapın bakalım Vista çöküyor mu çökmüyor mu?

Yapanlar bile hayal kırıklığı gözüyle bakarken Vista'ya onu yüceltmenin hiçbir anlamı yok.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 16 Mart 2010 13:35
ErKaN-23
17-03-2010, 07:54   |  #16  
ErKaN-23 avatarı
Yıllanmış Üye
931 mesaj
Alıntı: birandkoray  
Şu teste gelelim.Testte aynı anda antivirüsü aç,oyunu çalıştır,interneti açsana
Lütfen test yaptık kasmıyor deyip de onca insanı salak yerine koymayın.Normal kullanıcının yapacağı şeyleri bir yapın bakalım Vista çöküyor mu çökmüyor mu?

tam dört yıldır vista kullanıyorum özel bir inşşat şirketinde çalışıyorum stüdyo max ve autocad gibi  programlar çalıştırıyorum göreceğimi gördüm sendenmi öğrenecem vistayı, bu şekilde konuşursunuz windowsdan başka da kullanmazsınız çok iyi bilirim sizin gibileri

Son Düzenleme: ErKaN-23 ~ 17 Mart 2010 07:56
GameRMan
17-03-2010, 10:08   |  #17  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

Komik :) Bi okadarda yakışıksız. Kullanıcılar bilgilensin diye Süleyman arkadaşımız konu açıyor , açılan konu ise arena ya dönüyor.

N-0NE
17-03-2010, 17:58   |  #18  
Yıllanmış Üye
212 mesaj

Vista optimizasyon özürlü bi işletim sistemi.Senin şuanda vistada kalman hata hocam.

Win7 var geç 7'ye rahat et ne kasma nede başka birşey var.Hızlı açılıp hızlı kapanıyo uyumluluk sorunun yok bütün driverları kendiliğinden tanıyo.

Hatta x64'de yüklersin dahada hızlanır pc

Süleyman.
17-03-2010, 18:21   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Şüphesiz Windows 7 daha iyi ama şu an Windows 7 için para harcamak istemiyorum, üstelik Vista'yı da sorunsuz kullanabiliyorum sonuçta.

Benim asıl anlatmak istediğim, insanların çoğu durumda yaşadıkları sorunun sebebi olarak işletim sistemini görmelerinin bir hata oluşu. Ön yargı ve asılsız yaygaralar yüzünden Core i7 920 işlemcili, 6 GB rem ve güçlü ekran kartı olan sistemlerine XP kuran insanlar var hala.

ErKaN-23
17-03-2010, 18:32   |  #20  
ErKaN-23 avatarı
Yıllanmış Üye
931 mesaj
Alıntı: N-0NE  
Vista optimizasyon özürlü bi işletim sistemi.Senin şuanda vistada kalman hata hocam.

Win7 var geç 7'ye rahat et ne kasma nede başka birşey var.Hızlı açılıp hızlı kapanıyo uyumluluk sorunun yok bütün driverları kendiliğinden tanıyo.

Hatta x64'de yüklersin dahada hızlanır

gönder kutulu açılmamış bir win 7 geçetyim bende win7 64 bite durduk yere 260 tl vermenin anlamı yok ayrıca crecli win7 kullanacağıma windows98 kullanırım daha iyi hiç değilse lisans sorunu yok

Son Düzenleme: ErKaN-23 ~ 17 Mart 2010 18:35
N-0NE
17-03-2010, 18:37   |  #21  
Yıllanmış Üye
212 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Şüphesiz Windows 7 daha iyi ama şu an Windows 7 için para harcamak istemiyorum, üstelik Vista'yı da sorunsuz kullanabiliyorum sonuçta.

Benim asıl anlatmak istediğim, insanların çoğu durumda yaşadıkları sorunun sebebi olarak işletim sistemini görmelerinin bir hata oluşu. Ön yargı ve asılsız yaygaralar yüzünden Core i7 920 işlemcili, 6 GB rem ve güçlü ekran kartı olan sistemlerine XP kuran insanlar var hala.
Var ve bitmeyecek.Ben xp ilk çıktığında kuranlardan biriydim.Forumdan ceza alabilirim ama cd kopyaydı.

Sp1 çıktı yenilikler getirdi sp2 çıktı hız getirdi.Sonra Vista çıktı vistayıda ilk yükleyenlerden biriydim.Gerçekten efektleri çok güzel ama kullanılıcak bi işletim sistemi değil.Windowsu kullandıkça aşırı derecede yavaşlıyor.

Win7 build 7000'den bu yana win7 kullanıyorum şuanda win7 ultimate x64 yüklü hiçbir kasma yok.Emin olabilirsin win7 doldukça yavaşlayan bi işletim sistemide değil.

Bazı sürümleri sorunluydu ama 7600 sürümü çok hızlı.

Sistemim yazıyor kaspersky 2010 (v9) kullanıyorum.Herhangi bi yavaşlama olsa kaspersky yavaşlatırdı ilk başta Göz kırpma

Süleyman.
17-03-2010, 18:44   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Windows 7 RC sürümünü aylarca kullandım. İki yıldır Vista kullanıyorum ve ikisinin de ne olduğunu biliyorum. Vista sorunlu bir işletim sistemi değil, o konuda yanılıyorsun. ;)

Alıntı: N-0NE  
Var ve bitmeyecek.Ben xp ilk çıktığında kuranlardan biriydim.Forumdan ceza alabilirim ama cd kopyaydı.

Sp1 çıktı yenilikler getirdi sp2 çıktı hız getirdi.Sonra Vista çıktı vistayıda ilk yükleyenlerden biriydim.Gerçekten efektleri çok güzel ama kullanılıcak bi işletim sistemi değil.Windowsu kullandıkça aşırı derecede yavaşlıyor.

Win7 build 7000'den bu yana win7 kullanıyorum şuanda win7 ultimate x64 yüklü hiçbir kasma yok.Emin olabilirsin win7 doldukça yavaşlayan bi işletim sistemide değil.

Bazı sürümleri sorunluydu ama 7600 sürümü çok hızlı.

Sistemim yazıyor kaspersky 2010 (v9) kullanıyorum.Herhangi bi yavaşlama olsa kaspersky yavaşlatırdı ilk başta Göz kırpma

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 17 Mart 2010 18:45
N-0NE
17-03-2010, 19:00   |  #23  
Yıllanmış Üye
212 mesaj

Ben sadece kendi görüşlerimi deneyimlerimi paylaştım Göz kırpma

soulmy
17-03-2010, 19:09   |  #24  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,939 mesaj

XP 10 sene önce çıkmış bilgisayarlar için tasarlandı.
Vista ve win 7 ise günümüz bilgisayarlar için hazırlandığı için sistem gereksinimlerinin yüksek olması gayet normal. Ben vistayı ve win 7 yi çok başarılı buluyorum. Kim ne derse desin.

Ahmet_79
30-03-2010, 01:09   |  #25  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

Üstad benim masa üstünden bile hızlı:) şaka bir yana gerçekten çok iyi, eline sağlık.