vista mavi ekrana düşüyor, sanırım çöktü

cilerim
20-11-2008, 11:20   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

pc mavi ekrana düşüyor, güvenli modda da açılmıyor. verilerim tek sürücü olan c de saklı idi. ve yedek almamıştım. kurtarmayı istediklerim sadece manevi değeri olan resimlerim ve videolarım. bunları kurtarmanın bir yolu var mıdır? teknik servis veri kurtarmanın çok yüksek maliyeti olduğunu söyledi. ve başka biri de harddiski çıkarırsak garanti kapsamından çıkacağını söyledi. ne yapmalıyım. bir yardım lütfen..

whitestone58
20-11-2008, 11:45   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
64 mesaj

son yüklediğin driver var (özellikle ekran kartı) ise onu kaldır.

Tuncay_Sukan
20-11-2008, 11:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

Kardeş CD'den  çalışan  Xp var  tam adını  hatırlamıyorum  ama  onunla  RAM'den 50 mblik  bi alan alarak  CD'den  açlıyor ordan  C: Bölümünü Görebiliyorsun ordan Documnet Setting Bölümünden > Desktop'dan Masa  Üstünüde  Görebilirsin....

Semih Özyurt
20-11-2008, 11:59   |  #4  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

dosüum sen en iyisi vistayı (repeir)onarma yap hem verilerinde kaybolmamış olur

cilerim
20-11-2008, 12:12   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

gittiğim bir serviste vista varken xp veya 98 yükleyip açmanın mümkün olmadığını söyledi. çok ta bildiğimden konuşmuyorum esasında, herkes ayrı bişey söyledi iyice karıştım :( bir de semih arkadaşım bu repeir onarma hakkında az da olsa bilgilendirsen?

himmety
20-11-2008, 12:54   |  #6  
himmety avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 32
602 mesaj

vista dvdsini takıp ön yükleme yaptır. yüklem bitince dili ve klavye düzenini seçmeni isteyecek ileri deyip sol alt tarafta bilgisayarı onar var ordan onarabilirsin.

himmety
20-11-2008, 13:00   |  #7  
himmety avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 32
602 mesaj
himmety
vista dvdsini takıp ön yükleme yaptır. yüklem bitince dili ve klavye düzenini seçmeni isteyecek ileri deyip sol alt tarafta bilgisayarı onar var ordan onarabilirsin.
veya aynı şekilde bilgisayarı önyüklemeyle açıp onar ve msdos(yanlış hatırlamıyorsam) https://www.chip.com.tr/forum/Win ... -Onarim_t76347.html  bu makaledeki gibi yapabilirsin.

cilerim
20-11-2008, 13:21   |  #8  
OP Taze Üye
5 mesaj

servisine götürsem diyorum duyduğuum veri kurtarma için duyduğum 50 dolar civarı istiyorlarmış. aslı var mıdır?

elektrobeyin
20-11-2008, 23:28   |  #9  
Yıllanmış Üye
320 mesaj

Aslında o verileri kurtarmak çok basit. Bir Linux LiveCD'si ile (Slax veya Ubuntu olabilir) o verilere çok rahat bir biçimde ulaşabilirsin. Daha önce çok veri kurtardım ordan biliyorm. Üstelik tek masrafı bir boş CD ücreti.

Son Düzenleme: elektrobeyin ~ 20 Kasım 2008 23:28
luqqa
20-11-2008, 23:45   |  #10  
luqqa avatarı
Yıllanmış Üye
332 mesaj

tum veriler sistem dosyasında tanımlı diyor linüx c yi görmeyebilir ext disk tanımlı sanıyorum linüxler. ama görebilirde denemedim c üzerinde. D yi görme ihtimali asırı yuksek ama sistem dosyası oldugu için c de sorun çıkarabilir diye düşünüyorum... Korsan bi Tnc xp vardı. onun içerisinde mini xp live cd olması lazım değil hatta var. bir diğer yol komut duvenli mod açılması lazım harici bir harddisk e c deki verileri aktarabilirsiniz. baska bir yol dersekde dediği gibi repair işe yarayacaktır. açılış seceneklerinde çalısan en iyi ayarlar seçenği olması lazım oda işe yarayabilir. (Güvenli modu sectiginiz kısımda.) Olmuyorsa sayet baska bir yol komut guvenli modda komuttan anlamam diyorsanız sanırım taskmgr.exe yazarak entırladıgınız zaman görev yönetici açılacaktır. xp de bi kaç kez bu yöntemi kullanmıstım. vistada denemedim işe yarama ihtimali yuksek sanıyorum. görev yöneticisi üzerinden yeni görev e tıklayıp rstrui.exe diyerek sistem geri yukleme ye erişebilirsiniz. Eger sistem geri yukleme iptal edilmesi ile buradan bilgisayarınızı çalışan daha önceki bir tarihe döndererek verilerini kurtarablir ardından sağlıklı bir işletim sistemi format atarak yeni kurulum yapabilirsiniz. sayet ki mavi ekrana servis paketlerinden sonra dustu iseniz kullanıdıgınız sürücüleri guncel versiyonları ile değiştirip servis paketlerinin herhangibirini atlamaksızın kurmanız aynı hataya dusmenize engel olabilir.

Deniz Selçok
24-11-2008, 15:13   |  #11  
Yıllanmış Üye
385 mesaj

Yapacağınız şey çok basit. Vista zaten otomatik onarma yapıyor. Vista dvd sini bilgisayarına yerleştir açılışta ön yükleme yap. Ardından dil seçeneklerini geçtikten sonra, alt tarafta bilgisayarınızı onarın a tıkla. hemen sonra başlangıç onarma ya tıkla. O da olmazsa sistem geri yükleme yapabilirsin. Vistanın onarmasında o kdar çok seçenek var ki. Verilerini kurtarmak için o kadar para vermene gerek yok.

Fattur
24-11-2008, 23:26   |  #12  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

bir live cd ile kurtabiliyorsun.ben kurtarmıştım sana pm ile atarım linkini..(eğer bulursam)..

Fattur
24-11-2008, 23:30   |  #13  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Pm ile attım linki.İnş. problemin çözülür...

NETWORKING
27-11-2008, 10:45   |  #14  
Taze Üye
2 mesaj

büyük bir ihtimal bilgisayarında virüs var öünkü benimde başıma geldi mavi ekrandayken ctrl+alt+delete yap windows görev yöneticisini aç ordan yeni görev de eğer antivirüs  programın varsa yeni görev olarak başlat virüs silinir  ve bilgisayarın yeniden eskisi gibi açılır