vista mı xp

kaynal
04-04-2007, 19:52   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
60 mesaj

hangi işletim sistemini alıyım ,önerileriniz.xp  ve vista

selimhun
04-04-2007, 20:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
602 mesaj

xp

Saygılar,

kaynal
04-04-2007, 20:56   |  #3  
OP Üye
60 mesaj

neden xp

Borga-x
04-04-2007, 21:15   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

çünkü şu anda herşeyini çok rahat bulabilirsin.Driver, yazılım aklına gelecek herşey. Vista alıcam illaki diyosan vistanın olgunlaşması lazım bence 6 ay kadar bekle ondan sonra al derim. Ama hemen lazım sistem diyosan XP almalısın bence

aliyazc
04-04-2007, 21:24   |  #5  
Taze Üye
18 mesaj

tabiki xp vista kullanıcılarının cogu suan driver sıkıntısı yüzünden xp ye geri dönüyor xp suan oturmus bi sistem

Selçuk İslamoğlu
04-04-2007, 21:25   |  #6  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Bilgisayarın yeniyse, RAM'in 1 GB ve üstüyse, ve MS-DOS'ta çalışan muhasebe programları gibi eski programları kullanmayacaksan, Vista (keza aynı paraya gelecek)

erkanc
05-04-2007, 01:56   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

Selçuk hoca olaya son noktayı koymuş ama gözden kaçan birşey var aygıtlarınızın vista driverları mevcutmu buna çoğu insan dikkat etmeden paldır küldür vistaya aylıyorlar sonra aygıt tanınmayınca hadi bakalım döngeri

omercelik
05-04-2007, 12:56   |  #8  
Taze Üye
12 mesaj

Merhaba,

Eğer mevcut bilgisayarınız için bir işletim sistemi almayı planlıyorsanız, http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=65926 adresinden Windows Vista yükseltme danışmanını indirerek, bilgisayarınız ile ilgili muhtemel driver ve uyumsuzluk problemlerini görmeniz mümkün.

Vistanın olgunlaşması konusunu tam olarak anlamadım. Nesi olgunlaşacak? Kavun mu bu olgunlaşmasını bekleyelim :) Zaten ilk 90 gün raporuna göre (bkz. http://www.bildirgec.org/yazi/90-gun-raporu-windows-vista ) Vista şimdiye kadarki en güvenli işletim sistemi. Driver sorunları yaşıyorsanız, sahip olduğunuz donanım üreticisi firmaya topu atmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Çoğu zaman muadili olan diğer ürünlerin driverları donanımınızda sorunsuz çalışabiliyor. Bu nedenle bazı uç donanımlar için araştırma yapmanız gerekebilir. (Ben x64 için bile parmak izi tanımlayıcı dahil tüm donanım sürücülerini bulduysam eminim sizde kolayca bulursunuz)

RAM olarak 1 GB ve üzeri sistemlerde Windows Vista Aero özelliği çalışabilir ancak eğer Aero özelliğini kullanmayacaksanız normal bir bilgisayarda da gayet iyi çalışmaktadır.

Borga-x
05-04-2007, 13:27   |  #9  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Vistanın olgunlasmasından kastım diğer firmalarında sürücülerini, yazılım şirketlerininde yazılımlarını güncellemesini bekleyerek doğacak sorunları ortadan kaldırmaktı. Ama sen bunu anlıcak kadar okumamışsın yazıyı. Ben Vistayı sistem olarak kullanırım, sistem içinde solidworks çalışırmı?. benim kendi programlarım çalışırmı?. Lisanslı kasper var çalışırmı?

adamlar yaza doğru bütün sürümlerini güncelliyorlar. Olgunlaştırıyorlar programlarını

Alo kime diyom?. Vista şu anda bence kavun hemde kelek kavun

Önce olgunlaşsın ondan sonra alın derim. XP'de noldu. Yeni çıktığında XP herkes atladı sazan misali Driverlar patladı, yazlımların çoğu patladı. Sonra olgunlaştı şimdi herşeyimizi XP'de yapıyoruz.

Güvenliğine dicek yok, hızına dicek yok ama ben program çalışıtramadıktan sonra napım ben Vista'yı, turşumu?

Son Düzenleme: Borga-x ~ 05 Nisan 2007 13:30
omercelik
05-04-2007, 13:41   |  #10  
Taze Üye
12 mesaj

Tekrar merhaba,

Yazımda, bende driver problemlerine çözüm olarak donanım üreticilerini göstermiştim.

Driver sorunları yaşıyorsanız, sahip olduğunuz donanım üreticisi firmaya topu atmanız gerekiyor diye düşünüyorum.
Kaspersky %100 Vista uyumlu olarak çalışmaktadır. Ayrıntılı bilgi için http://www.kaspersky.com/news?id=207575489 adresine bakabilirsiniz. Solidworks Vista sürümü içinde http://www.solidworks.com/pages/products/vista/Vista.html adresini inceleyebilirsiniz. Bunun dışında, kullandığınız programlar, sistem güvenliğini etkileyecek kodlar barındırıyor ise Vistada çalışmaması gayet doğal. Sonuçta Windows Vista yeni bir işletim sistemi ve geriye yönelik uyumluluğu bir yere kadar sağlanmış durumda. Bu sadece Vistada yaşanan bir sorun değil. Sonuç olarak "kavun" yada sizin tabirinizle "kelek kavun" olan Vista değil, donanım ve yazılım üreticileri.