Vista'nın en iyi yönlerini XP'ye taşıyın

CHIP Online
14-05-2008, 15:22   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Vista'ya geçmediniz; ama herhalde bazı özellikleri XP altında kullanmaya da hayır demezsiniz.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Vist ... e-tasiyin_6882.html

Resimlerle: Windows XP'nizi Vista yapın

Bilgisayar kullanıcılarının büyük kısmı halen XP'den vazgeçip Vista'ya terfi etmeyi düşünmüyor olabilir. Ancak şurası bir gerçek ki, Vista'nın sunduğu bazı özellikler için "keşke XP'de de olsaydı" diyen kullanıcı sayısı da oldukça fazla.

Artık "keşke" demenize gerek yok; çünkü bu özelliklerin birçoğunu zaten XP altında da kullanma şansına sahipsiniz. CHIP Online, XP'yi Vista'nın özellikleri ile donatmanızı sağlayacak küçük araçları biraraya getirdi. İşte bu araçlar...

Vista'nın sunduğu gelişmiş Windows Explorer'ı XP altında da kullanmak için: Xplorer2, QT TabBar, Explorer Breadcrumbs.

Sabit disk şifreleme konusunda uzman olan Vista BitLocker'ın yeteneklerini XP'ye katmak için: TrueCrypt.

Vista'nın ekran görüntüsü almanızı sağlayan yakalama aracı "Snipping Tool" ile aynı görevi yapan araçlar:  Screenshot Captor, Clip2Net, Jing.

Belki de Vista'nın en çekici özelliği olan 3 boyutlu pencereler, yani "Flip-3D" özelliği, XP altında da emrinizde: Shock Aero 3D, WinFlip.

XP'nin Başlat menüsüne, Vista'da olduğu gibi arama kutusu eklemek için: ViStart, Vista Start Menu.

XP'den vazgeçemeyen, ancak ekranının bir köşesinde Vista'nın ünlü kenar çubuğunu görmek isteyenler için:  SideSlide.

XP kullanıp da dosyaların küçük önizlemelerini Windows Explorer altında görmek isteyenler için: Xentient Thumbnails, InfoTag Magic.

ReadyBoost özelliği, yani USB belleklerle sağlanan performans artışı sadece Vista'ya ait değil. Xp kullanıcıları da küçük bir USB bellek yardımıyla ek performans sağlayabilir: eBoostr.

Dosya uzantısına dokunmadan dosya ismini değiştirmek aslında Vista'ya has bir özellik. Ancak bu özelliği küçük araçlar yardımıyla XP altında da kullanabilirsiniz: Xplorer2 ve QT TabBar.

Fare işaretçisini Vista'nın uygulama çubuğu üzerinde açık olan bir programa getirdiğinizde açılan küçük önizleme pencerelerini Xp altında da kullanmak için: Visual Tooltip.

XP'nin kullanım kolaylığı ve Vista'nın sunduğu görselliği tamamen biraraya getirmek, yani Vista görünümlü bir XP'ye sahip olmak için: Vista Transformation Pack.

Tüm konu: Vista'nın en iyi yönlerini XP'ye taşıyın

Resimlerle: Windows XP'nizi Vista yapın

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Windows Vista'nın en önemli özellikleri sizce hangileri?

M3ric
14-05-2008, 15:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
385 mesaj

Bir kac tane de ben ekliyeyim:
saydam tema icin de TrueTranparency, daha iyi bir alt-tab icin TaskSwitchXP, Donen kubik masaustu Yodm3D, saydam baslat cubugu HelioBar, XP icin Vista'nin fare ikonlarindan daha iyisi ZX-Bone Blue Cursor.

Lammoth
14-05-2008, 19:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
178 mesaj

Doğan görünümlü Şahin gibi bir şey olmuş :)

M3ric
14-05-2008, 19:48   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
385 mesaj

Murat 132, nam'i diger GITT

TuncaBozkurt
15-05-2008, 10:38   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Beğendiğim özellik olarak sadece şunu söyleyebilirim: ReadyBoost. O da ne kadar işe yarar bilemem. Ama yorumlarda iyi gibi gözüküyor.

batu_han
15-05-2008, 18:17   |  #6  
Taze Üye
7 mesaj

Ben superfetch özelliğini seviyorum.xp de vista özelliklerini kullanmaya çalıştım ama pek içime sinecek sonuçlar alamadım. sidebar olarak alky xp (gayet güzel), flip 3D için topdesk (biraz yavaş), pencere efektleri için windowfx, superfetch ve readyboost için eboostr (son sürüm superfetch de sağlıyor fakat beğenmedim) kullandım fakat rölantide 1.5gb ram harcadı.. Vista ultimate ise 600 mb'ı dolu gösteriyor. Vistanın en güzel özelliği bu özellikleri verimli kullanabilmesi. biraz ayar yaptıktan sonra hiçbir özellikten vazgeçmeyerek vistayı performanslı kullanabilirsiniz.