Vista Puan Sistemi

HPQ-User
29-04-2008, 07:02   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Taşkın sormuş:
Merhaba sitenizin sıkı bir takipçisiyim.Öncelikle bu konuda size danışmak istedim Aklımda o kadar çok soru varki nerden başlıycam neler önemli neleri sormalıyım yada siz bıkmadan bu sorularımı cevaplayacakmısınız bilmiyorum?Aslında cevaplarsınız bence ama benim bilgisayar yönünden ne kadar cahil olduğumu anlayınca bu soruyada cevap vermemem bunu bilmeyenmi kaldı diyebilirsiniz diye söyledim.Ben kendime aidata marka bir pc aldım.İçinde vista home basic yüklüydü.Sistem puanı ise 2.8di.Bilgisayarımın özellikleri ise şunlarmış bir bilgisayarcı söyledi ben tam olarak bilmiyorum: amd sempron 3500 işlemci 1512mb ddr2 800mhz ram alırken birde sonradan ben 512 taktırdım.80gb harddisk geforge 7200tc ekran kartı 512mb(256 ayrılmış bellek).Bana verilen vista cdsiyle bir arkadaşımın daha kötü özellikteki bir bilgisyarına vista kurdum.Amd sempron 2600 atı radeon 5200 ekran kartı 200gb harddisk ve 1512mb ram ddr 400.Sorunum şu onun bilgisayarı vistadan daha çok puan aldı bunun nedeni ne olabilir yarıca daha hızlı çalışıyor.Bir sorumda şu ona servicew pack 1 yüklendi fakat bana yüklenmiyor.Hep sorun çıkıyor ve sistemim çöküor.Bilgisyar vista service pack 1 yüklendikten sonra yeniden açılmıyor.Açılışta görünen windows logosuna kadar geliyor sonra donuyor.Bunun nedeni ne olabilir?Son sorum ise vistayı ve bilgisayarımı hızlandırmak için en yapmalıyım bilgisyarımın yavaş olmasına sebep ne oalbilir?Yani arkdaşımın bilgisyarına göre.Birde ben örn. bilgisyarımı tıklıyorum cpu harcanan miktarı yüzde yüze çıkıyor.Fkat onda yüzde 30dan ileri bir gram gittiğini görmedim.Oyunlara giriyor vistada var olan yüzde onu görmüyor,benim bilgisyarım 3snye kar kilitleniyor.Sonra açılıyor.Bunların nedeni ne olabilir?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
amd sempron 3500 32-64bit işlemci
asus anakart
1512 ddr2 800mhz ram
geforge 7200tc ekran kartı 512mb (256mb ayrılmış bellek)

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; en-GB; rv:1.8.0.3) Gecko/20060426 Firefox/1.5.0.3

Selçuk İslamoğlu
29-04-2008, 07:15   |  #2  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Vista puanlama sistemi, en düşük parça hızına göre yapılıyor. Yani işlemciniz daha yüksek olabilir, ram'iniz daha hızlı olabilir vs. ama bir parçanız diğerine göre daha düşükse, o parça puanı belirler.

O yüzden kategori kategori kıyaslamanızı öneririm.

Murat.
29-04-2008, 08:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
948 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Vista puanlama sistemi, en düşük parça hızına göre yapılıyor. Yani işlemciniz daha yüksek olabilir, ram'iniz daha hızlı olabilir vs. ama bir parçanız diğerine göre daha düşükse, o parça puanı belirler.

O yüzden kategori kategori kıyaslamanızı öneririm.

Merhabalar. Selçuk kardeşimizin yazdıkları doğru ve ben bir kaç ilavede bulunayım. Bilgisayarınızı aldıktan sonra 512 mb lık ram ilave ettiğinizi yazmışsınız. olası nedenlerden biri ilave ettiğiniz ram önceki ramle çakışıyor olabilir. bu ilave ettiğiniz rami söküp bir daha deneyin bakalım.ayrıca bilgisayarınızda yüklü sistem harcamaları fazla olan programlar kurulu olabilir. yazmış olduğunuz sistem bileşenleri vistanın karnını doyurmaya yetmez. Bunun için öncelikle arka planda çalışan hiçbir program olmaması lazım ve sadece sizin ihtiyaç duyduğunuzda çalıştırmanız gerekir.

HolyMan
29-04-2008, 10:29   |  #4  
Yıllanmış Üye
212 mesaj

bir de burda bahsedsedilmeyen ve senin sorduğun başka bi konu vista sana orjinal olarak verildi ve sen gittin onu başkasına yükledin bir anahtar(yani lisans numarası) birden başka kimseye yüklenmemeli o zaman geçersiz olur veya sahte durumuna düşer diğer arkadaşın kullandığı için senin ona dikkat etmen lazımdı?

Son Düzenleme: HolyMan ~ 29 Nisan 2008 10:30
Alibaba
29-04-2008, 12:26   |  #5  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

bilgisayarında bir uyumsuzluk veya çakışma var ama bunu yakından inceleyip çözmek bile uzun zaman alırken buradan sanal halletmek çok zor.
bilgisayarını yazılım ve donanımdan iyi anlayan bir uzmana inceletirsen kaynağını bulabilir. sistemi yeniden kursan bile bu sorun çözülemeyebilir yani, kendin uğraşıp bir yere varamayabilirsin. düzelince senin bilgisayarın arkadaşınkinden en az 2 kat hızlı çalışacak merak etme.

Son Düzenleme: Alibaba ~ 29 Nisan 2008 12:26
skrespin
29-04-2008, 22:43   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
261 mesaj

vista service pack1 turkceyi mu kuruyorsun bilgisayarina ingilizceyi mi
yanlis dil paketini kuruyorsan kuramayabilirsin !