Vista Rundll32 ve Görev Zamanlayıcısı Sorunu

lejyonerhakan
27-07-2010, 00:26   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Windows Vista Home Premium, Service Pack 2
Üretici: Hewlett - Packard
Model: HP Pavilion dv6700 Notebook PC (Ekranın üzerinde dv6000 yazıyor)
İşlemci: Intel(R) Core(TM) 2 Duo CPU T8100 @ 2.10GHz 2.10 GHz
Bellek(RAM): 2.00 GB
Sistem Türü: 32 bit İşletim Sistemi

Son zamanlarda pc'yi açtığımda Windows çok geç açılıyordu. Ya "Hoşgeldiniz" kısmında, ya da siyah ekranda uzun süre bekliyor, bazen de direk düğmeden reset atıyordum. Bugün ise yine uzun süre bekledikten sonra açıldı, fakat karşıma iki adet uyarı geldi

Biri "Windows ana bilgisayar işlemi Rundll32 çalışmayı durdurdu [Programı Kapat]"
Diğeri "Windows görev zamanlayıcısı çalışmayı durdurdu [Programı Kapat]" (sanırım böyleydi)

Programı Kapat düğmesine basmadan önce internette sorunu bulmaya çalıştım ama pc aşırı derecede kasıyordu, ikisini de kapattığımda ise normale döndü. (ne kadar normal bilemiyorum)

Pc mi alalı 1,5 yıl oldu ve aldığımdan beri format dahil bir bakım yaptırmadım, fakat şu zamana kadar da rutin problemlerden başka birşey yoktu.

Diğer sorulara baktığımda bu uyarıları tetikleyen şeyler olduğunu farkettim fakat ben bilgisayarı açtığımda ilk olarak bu uyarıları aldım.

Sorunun nedeni, ve sizin önereceğiniz çözümler nelerdir? Teşekkürler..

Mert_06
27-07-2010, 00:46   |  #2  
Mert_06 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,082 mesaj

Bu sorunlar genelde advanced system care ve ashampoo win optimizer gibi programalrla temizlik yaptığınızda olur. Çünkü bu programlar vista ve 7 de tam oalrak doğru çalışmamaktadır ve önemli sistem dosyalarını başka yerlere taşıyabilir veya silebilirler. Yani sorun bu sistem dosyaların bir şekilde yanlış çalışmasıdır. Tavsiyem sistemini eski ve düzgün çalışan bir sistem geri yükleme noktasına yüklemek.

Son Düzenleme: Mert_06 ~ 27 Temmuz 2010 00:48
lejyonerhakan
27-07-2010, 01:17   |  #3  
OP Taze Üye
13 mesaj

Şöyle de bir durum var, Windows Explorer neredeyse göçtü gitti. Bir dosyayı taşıma işlemini bile yapmıyor, "Windows Explorer çalışmayı durdurdu" hatası veriyor. Açıkçası pc'ye format atmak, ya da başka birşey önemli değil, içinde kaybetmek istemediğim önemli birçok şey var, onları nasıl kurtarabilirim? Yani cd'ye yazdırmayı denesem acaba başarılı olur mu? Çünkü şu ana kadar bir Sistem Geri Yükleme Noktası da oluşturmuş değilim. Bana herşey mübah, az bile bu :P

Mert_06
27-07-2010, 01:23   |  #4  
Mert_06 avatarı
Yıllanmış Üye
1,082 mesaj

Sistem geri yükleme noktası oluşturmak zorunda değilsin bazı programalr yklenirken otomatil olarak geri yükleme noktası oluşturulur. Eğer sen onları silmediysen kullanabilirsin. Bilgisayarı açılışta f8 e basarak güvenli modda başalt. Ardından sistem geri yüklemeyi çalıştır ve eski bir noktaya sistemini yükle. Bu işlemde hiçbir kişisel belge veya döküman silinmez ve etkilenmez. Sadece son günlerde yüklediğin bi oyun falan varsa o silinebilir.

lejyonerhakan
27-07-2010, 02:06   |  #5  
OP Taze Üye
13 mesaj

Dediğinizi yaptım, "Install DirectX" yazıyordu sistem geri yüklemeden önce. Önerilen tarihe geri yükledim ve şu an dediğiniz gibi bir oyun dışında herşey yerli yerinde ve Windows normal hızında, sorunsuz çalışıyor.. Gerçekten teşekkürler, çok yararı oldu bunun..

Mert_06
27-07-2010, 02:08   |  #6  
Mert_06 avatarı
Yıllanmış Üye
1,082 mesaj

Sevindim :) Önemli değil.