Vista SP2 sabit diski hafifletiyor mu?

CHIP Online
02-06-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft'un yayınladığı Vista SP2'yi kuranlar çok ilginç bir sonuçla karşılaşıyor. İşte detaylar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Vist ... tiyor-mu_13106.html

Resimlerle: 20 adımda Vista ile maksimum güvenlik

Microsoft'un yakın zamanda Windows Vista işletim sistemi için yayınladığı Service Pack 2 pek çok faydalı özelliği beraberinde getiriyor. Ama en ilginci herhalde sabit disk alanı konusunda yaşanıyor. Kullanıcıların büyük kısmı SP2'den sonra sistemlerinin daha performanslı çalıştığından dolayı memnunlar. Fakat Vista SP2'nin ilginç bir yan etkisi daha gözlemlenmeye başladı. SP2 kuranların sabit disklerindeki boş alan artıyor!

Kimsenin daha fazla boş sabit disk alanına itiraz edeceğini sanmıyoruz ama yeni bir servis paketi kurduktan sonra sabit diskin boşalması da sık karşılaştığımız bir durum değil. İnternet üzeride konuyu tartışan kullanıcıların bazıları sabit disklerinde 40 GB'a kadar yer boş aldığını söylüyorlar. Boşalan alan miktarı kullanıcılar arasında farklılık gösterse de, genel olarak çoğu kullanıcının aynı durumu fark etmiş olduğu bir gerçek.

Microsoft bu konuyla ilgili bir açıklama yapmadı fakat tahminler Vista SP2'nin compcln.exe adlı uygulamayı otomatik olarak çalıştırdığı ve bu uygulamanın sabit diskteki gereksiz Windows dosyalarını ve eski yedek dosyaları otomatik olarak temizlediği için bu sonucun ortaya çıktığı yönünde.

Tüm konu: Vista SP2 sabit diski hafifletiyor mu?

İzleyin: Kurumsal dünyada Vista

Resimlerle: 20 adımda Vista ile maksimum güvenlik

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Eğer İngilizce Vista kullanıyor ve SP2'yi kurduysanız, aynı durumla karşılaştınız mı?

Fatih_ARMAĞAN
02-06-2009, 11:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Ben henüz kuradığım için bilemiycem ana bana mantıklı gelen. bir bilgisayarın diskinde sp2 kurduktan sonra 40gb a kadar alanın boşalmasından şunu çıkarıyorum.
sp2 kurulumu sırasında çalıştırdığı yazılımlar sayesinde bilgisayarda ciddi bir temizlik yapması söz konusu olabilir. çünkü performans artış sözü veriş icrosoft sp2 ile bunu kısmen yapabilek için güzel bir uygulama ile sp2 içine güzel bi rözellik eklemiş. gereksiz dosyaları ve bilgisayarda geri yükleme açık ise geri yükleme dosyalarını optiize etmiş olabilir. vs. vs. fakat herkezde bu yer boşalanın 40 gb a kadar olabileceğini sanmıyorum. ortalama 5gb ile 20gb arasında oynar gibi. nadiren 20 üstüne çıkar oda çok  uzun süredir kullanılan ve şişmiş bir vista da meydana gelebilir.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 02 Haziran 2009 11:32
emre__
02-06-2009, 13:05   |  #3  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

:D bakalım tr si çıksın test edecez :D ama notebook um serviste istesemde yükleyemem :( gelecek bakalım ama ne zaman :D

Mustafa Can
02-06-2009, 13:40   |  #4  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

ben 7 ye geçtim ama çıktıysa iki gün sonra geçebilirim 7 ye

mustafaasil66
02-06-2009, 14:28   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
373 mesaj

Türkçenin çıkmasını bekleyelim 40gb yer açılmış vay be ama sp2 1300mb tekrar yazdılar işletim sistemini bu sorunlar ortadan kalktı:) hahaha vistayı tekrar yazdılar demişti forumda bi arkadaş haklıda tabi :)

Blackinred
03-06-2009, 00:19   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
356 mesaj

İngilizce kullanıyorum ve kurdum ancak bende böyle bir şey yaşanmadı. Ayrıca 40 gb gibi bir boşluğun oluşması biraz garip geldi. Zaten Vista toplamda 15 gb alan kullanıyor, yani bu kadar büyük bir alan kaplayan Windows dosyaları olsa bunu farkederdik ki olması pek söz konusu değil. Bana sorun başka bir şey gibi geldi ama tahmin yapacak halim yok.