Vista Sp2'yi Dvd'ye Entegre Etmek Zor Değil

delphi63
12-04-2009, 19:12   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

Vlite geliştiricisi tarafından bir kenara parkedilmiş duruyor. Bende boş durmayıp sp2'yi başka yöntemlerle vista dvd'sine entegre ettim.

Sırasıyla aşağıdakileri yapın:
1) http://depositfiles.com/files/4563922 adresinden imagex isimli programı indirin ve "c:\Imagex\" gibi klasöre açın.

2) Sp1'li vista dvd'si bulun.

3) Yeni bir partition yaratın ve Vistayı bu partition'a kurun. Mesala E partitionu

4) Kurulum bittikten sonra sizden yeni kullanıcı oluşturmanızı isteyen bölüme geldiğinizde hiçbir işlem yapmayıp Ctrl-Shift-F3 tuşlarına basın. Vista kendini restart edecek.

5) Vista yeniden başlayacak ve arka planda Sistem Hazırlama Aracı isimli uygulama çalışmaya başlayacak. Şimdilik o pencereyi hiç kapatmayıp işlem yapmıyoruz.

6) Bu aşamada sp2yi normal şekilde kurmaya başlıyoruz. Bir kaç sefer restart olduktan sonra yine Sistem Hazırlama Aracı arka planda çalışacaktır.

7) Sp2'nin kurulumu bittiğinde Sistem Hazırlama Aracı isimli programında Sistem Temizleme Eylemi kutucuğunda "Sistem İlk Çalıştırma Deneyimini (OOBE) gir", hemen altında "Genelleştir" ve kapatma seçeneklerinde "Kapat" seçip bilgisayarın kapanmasını bekleyin.

8) Bilgisayar kapandıktan sonra başka bir partition'dan sistemi açın. Winpe'de olabilir. Sakın kurmuş olduğunuz sp2li vistadan açmayın.

9) Yeni komut istemi penceresi açın. ( cmd yani ) ve aşağıdaki komutu girin ve bekleyin. Bu işlem bittikten sonra vista dvd'nin içindeki Sources klasöründeki install.vim dosyasını aşağıdakiyle değiştirdiğinizde işlem bitmiş olacak. Böylece Sp2'li bir vistanız olacak. İsterseniz bu aşamadan sonra sp2li vista üzerinde vlite ile tüm işlemleri yapabilirsiniz. "Ultimate" yazan yerde sizin vista versiyonunuzu yazmalısınız.

imagex /compress maximum /flags "Ultimate" /capture e: c:\install.wim "Windows Vista Ultimate"

Bu konuyla ilgili geniş bir makale yazmayı düşünüyorum.
Hatta Sistem Hazırlama Aracı isimli programıyla tüm programlarınızı kurup yeni bir vista kurulum dvd'si bile yapılabilmekte. İstediğiniz zaman vistayı kurduğunuzda tüm programlarınız kurulu geliyor. Hani notebook alındığında kurulu gelen vistanın içinde bir çok program olması gibi.

Nevsehirli
12-04-2009, 19:15   |  #2  
Üye
57 mesaj

çok yararlı bir bilgi olmuş arkadaşım emeğime sağlık

Mustafa@PC
12-04-2009, 19:17   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Vista sp2 çıktımı ?

Nevsehirli
12-04-2009, 19:21   |  #4  
Üye
57 mesaj

resmi olarak çıkmadı ama torrent sitelerine düştü arkadaşım ama link veremiyorum  :(

umut101010
12-04-2009, 21:46   |  #5  
umut101010 avatarı
Yıllanmış Üye
1,672 mesaj

bu işlemi sp1 entegre etmek için kullanabilirmiyiz

delphi63
12-04-2009, 22:35   |  #6  
OP Yeni Üye
33 mesaj
baran101010
bu işlemi sp1 entegre etmek için
evet

bomax01
13-04-2009, 23:27   |  #7  
Taze Üye
15 mesaj

Çok saol anlatım için. Çokkkkk işime yarayacak. Şu an geç vakit olmasa deneyecektim. Yarın ilk işim bu olacak.

Selçuk İslamoğlu
13-04-2009, 23:38   |  #8  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Hele bir çıksın da

bomax01
14-04-2009, 11:19   |  #9  
Taze Üye
15 mesaj

Benim vista sürümüm Business

peki ben böyle mi yazacağım?

imagex /compress maximum /flags "Business" /capture e: c:\install.wim "Windows Vista Business"

Fatih_ARMAĞAN
14-04-2009, 11:24   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

resmi olarak Sp2 çıkmadıkca bu tip bir entegre işlemi yapmanızı önermiyorum arkadaşlar.
Zaten Vlite programı ile detaya girmeden acemi arkadaşlar kolaylıkla entegre edebilirler.
Tabi arkadaşın verdiği yöntem ise entegre etmenin en doğal yönetemlerindendir.
Saygılar..

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 14 Nisan 2009 11:51
bomax01
14-04-2009, 11:50   |  #11  
Taze Üye
15 mesaj

delphi63 kardeş senden biraz yardım istiyorum.

Birinci karşılaştığım hata sistem hazırlama aracı hata verdi ve ben başlat bilgisayarı kapat ile bilgisayarı kapattım. (dediklerini yerine getirmiştim.
Generalize işaretli ve Shutdown seçili idi.)

İkinci olarak ta başka partitionda bulunan vista ultimate'den imagex komutunu verince şu hatayı aldım.

ERROR: The current logged on user does not have administrative privileges.

Yardımlarını bekliyorum.

delphi63
14-04-2009, 14:44   |  #12  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Kullanıcı yetkileri ile ilgili bir sıkıntı var gibi görünüyor.

cmd'yi yönetici yetkileri çalıştırın.

Olmazsa Vista dvd'si ile açıp onar seçeneğini çalıştırın, oradan komut istemini seçerek bu işlemi yapın.

bomax01
14-04-2009, 16:01   |  #13  
Taze Üye
15 mesaj

Şu an başka bir bilgisayarda (xp yüklü) deniyorum. Herşey yolunda gidiyor. Tek sorun olarak 7. madde olan System preparation'daki System Cleanup Action'u Enter System Out-of-Box Experience (OOBE) olarak ayarladım. Generalize'yi işaretledim ve Shutdown Options'uda Shutdown olarak değiştirdim OK'a tıkladım.

Hata olarak : A fatal erro occurred while trying to sysprep the machines çıkıyor. Sen 7. maddede kendi kapatıncaya kadar bekleyin demişsin. Ben 15 dakka falan bekledim kapatmıyor. Bende normal kapatma yaptım. Şu an istal.wim dosyası oluşturuluyor ve 13 dakika sonra işlem bitecek. Herhalde çalışır gibi geliyor bana. Sence yukarıdaki sorun neden kaynaklanıyor ve sorun teşkil edermi?

7. maddeyi biraz daha açarmısın? Neler işaretlenecek ve neler tıklanacak. Resim koyama şansın olsa daha iyi olur gibi geldi bana.

Son Düzenleme: bomax01 ~ 14 Nisan 2009 16:08
delphi63
14-04-2009, 17:32   |  #14  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Kurulum bittikten itibaren ilk açılan ekrandan itibaren sp'nin kurulumun bitimine kadar OOBE açık olması gerekir. SP2'yi kurarken bir kaç sefer restart ettikten sonra OOBE otomatik açılıyor. Kesinlikle kapanmaması gerekiyor.

Tüm kurulumlar bittikten sonra OOBE ile ilgili yazılanları yapmalısınız.
Screen Shot yayınlayacaktım ama burada resim upload'ı yok galiba.

Ben hiçbir denememde sizin karşılaştığınız hataya rastlamadım.

Verdiği hata sistem düzeyinde kritik bir hata. Yaptığım araştırmalarda daha çok lisanslama üzerinde durmuşlar.

Aşağıda microsoft'un bu konu ile ilgili çözüm önerisi bulunmakta.

bomax01
14-04-2009, 19:36   |  #15  
Taze Üye
15 mesaj

OOBE'yi kesinlikle kapatmıyorum. Zaten bir kere kapandımı nasıl açılacağını da bilmiyorum. Çözüm önerisinide deneyeceğim ancak zaten şu an bi sorun yok gibi. Dediğin gibi lisans problemi olabilir.

SELAMIM
07-10-2009, 12:06   |  #16  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar bir sorum olacak. sp2 entegre etmek için illaki sp1 entegreli vista mı kurmamız gerekiyor ve hadi kurdum diyelim gerekli regedit ayarlarınını ve programları ekleyip daha sonra install.wim oluştursam çalışır mı acaba.. yardımınızı bekliyorum