Vista Takılıyor..

koko44
22-11-2008, 14:12   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

Vista'ya restart attım. Ancak vista açılmadan farklı bir işletim sisteminin açıp, vistanın yüklü olduğu sürücünün önbelleğini temizlemek gibi bir hatada bulundum. 5 saat süren bir chkdsk işlemine rağmen vista çöktü... Siyah ekran ve mouse gelip orda kalıyordu. Formatlayıp tekrar kurdum, ama şimdi aynı anda 1 den fazla program (Media player ve installer gibi) açınca dinlediğim müzik taklımaya, mouse takılarak hareket etmeye başlıyor. Hatta bazen dosya indirirken bile takılma yapıyor. Olaydan önce bir sorunum yoktu. Başta hd'den şüpelendim ancak sağlam gözüküyor. Her türlü çözüm, tavsiye ve yoruma açığım...

Windows Vista Home Premium SP1
Intel Dual-Core 2GHz işlemci
1024*2 Ram
160 GB Western Digigtal Sata HDD
Via P4M900 Chipset

NOT: Mod arkadaşlaran ricam önceki "HDD Sorunu" başlıklı konumun silinmesi...

Son Düzenleme: koko44 ~ 22 Kasım 2008 14:31
Banned
22-11-2008, 14:35   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Vistada karşılaşılan pek durumlar değildir ama ik hatadan şüphe edebilirim;

a.) Anakart sürücüleriniz eksik yada hatalı yüklenmiştir. Marka ve model nosuyla sitesinden vista sürücülerinizi arayıp, indirip, kurabilirsiniz.

b.) Veriyolu çakışması vardır. İki donanım aynı veriyolunu kullanıyorsa her ikisininde çalıştığı anda çakışma olur ve donanımlar düzgün çalışmaz. Örneğin ekran kartı ile ses kartı çakıştıysa ses tekleyerek çalar bu esnada ekranda donmalar olur.

Teknik bilginiz varsa sistem olay görüntüleyicisinde aldığınız hatanın kayıtları vardır.

Çözüm olarak hiç uğraşmayıp anakart ve diğer donanım sürücüerinizin en güncellerini indirip, eskierini kaldırıp anakart- ekran kart- ses kartı- sıralaması ile sürücülerinizi yeniden kurmanızı öneririm.

koko44
22-11-2008, 18:35   |  #3  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

Çok teşekkürler, sorun anakart driverindeymiş, tekrar yükleyince düzeldi...