VISTA VE WINDOWS 7 YÜKLEYEMİYORUM

HPQ-User
01-05-2010, 08:59   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

CHNRR sormuş:
MERHABA,
BİLGİSAYARIMI 2007 YILI TEMMUZ AYINDA ALDIM..BANA VISTA YÜKLÜ OLARAK GELMİŞTİ..BENDE O ZAMANLAR VİSTA HİÇ KULLANILMADIGI İÇİN HEMEN XP'YE ÇEVİRMİŞTİM..ŞİMDİ VİSTA YADA WİN 7 YÜKLEMEK İSTİYORUM..FAKAT BOOT EDEREK YÜKLEMEYE KALKTIĞIM ZAMAN DİL SEÇİMİ EKRANINA GELMEDEN ÖNCE PC DONUYOR..DVD'Yİ ÇIKARDIĞIM ANDA DA DİL SEÇİM EKRANI GELİYOR..TEKRAR DVD'Yİ TAKINCA YİNE AYNI ŞEY OLUYOR..BIOSTAN CD-DVD SEÇENEKLERİNİ MİLYONLARCA KERE KONTROL ETTİM ONDA BİR SORUN YOK..XP'NİN ÜSTÜNE FORMATLAMADAN YÜKLEMEK İSTEDİĞİM ZAMANDA VİSTA VEYA WİN 7'Yİ YÜKLEDİKTEN SONRA PC HİÇBİR CD-DVD'Yİ OKUMUYOR.XP YÜKLÜYKEN BUNLARIN HİÇBİRİYLE KARŞILAŞMIYORUM..ORJİNAL DVD'DE DAHİL OLMAK ÜZERE YAKLAŞIK 15 TANE DVD'DEN VİSTA-WİN 7 YÜKLEMEYE ÇALIŞTIM AMA OLMUYOR..AYGIT YÖNETİCİSİNDEDE DVD GÖZÜKÜYOR..BİOS'U DEFAULT ETTİM OLMADI UPDATE ETTİM OLMADI..BAD SECTOR TARAMASI YAPTIRDIM HDD SAGLAM ÇIKTI..KABLOLARI KONTROL ETTİM..AKLIMA GELEN HERŞEYİ YAPTIM..BENDE SİSTEM VE AĞ UZMANLIĞI EĞİTİMİ ALDIM 1 SENE..ORDAKİ HOCALARA KURSA GELEN ARKADAŞLARA SORDUM BİRSÜRÜ ŞEY DENEDİK AMA OLMADI..DONANIMSAL BİR SORUN VAR DESEM XP'DE HERŞEY ÇOK İYİ ÇALIŞIYOR..SİZCE SORUN NEDİR??LÜTFEN YARDIMCI OLUN..İLGİLENEN HERKESE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM..

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
INTEL CORE2DUO 1.8 MHZ
MSI 7255 MODEL ANAKART
3 GB 667 MHZ DDR2 RAM
512 MB ATI READON X1650 EKRAN KARTI
160 GB SATA HARD DİSK

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; .NET CLR 1.1.4322; InfoPath.2; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729)

girayipin
01-05-2010, 11:35   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

Tavsiyem şu olacak; Virtual Machine kur, onun üstüne işletim sistemi yükle

chnrr
01-05-2010, 12:56   |  #3  
Taze Üye
16 mesaj

Virtual machine üzerinde istediğim kadar makine kurup kullanabileceğimi sizde kesin biliyosunuzdur aksi takdirde böyle bir öneride bulunmazdınız..ama benim sorunum paylaştığım soruda da açıkladığım gibi gerçek makineyle ilgili..bununla ilgili yardımlarınızı rica ediyorum..

mancukya
01-05-2010, 14:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Dvd okuma sorunu yasiyor bunda düsünecek uzmanina soracak hic bir sey yok. Cözemeyen kiside bilgisizliginden zaten.
Px üzerinden yükseltmede ayni sorun boot baslangictan yapincada ayni sorunsa Dvd okumuyor belli Xpde bazi seyleri okumasi bir sey ifade etmez mercegi okuma yetenegini yitirmis.
30 50 tl arasi al bir dvd eskiyle degistir.
Hersey iyi calisiyor diyorsun zaten ramden sorun olsa maviyi ckardi diger aletlerde sorun olsa acamazsin bile grafik karti islemci vs vs.
Yani anlamadigim olay koca kursa gelen vs vs soruyorsunuz bu kadar basit seyi nasil bilemiyorlar hayret

chnrr
01-05-2010, 16:52   |  #5  
Taze Üye
16 mesaj

mancukya, xpde bazı şeyleri değil herşeyi okuyor..sadece vista ve win7yi okumuyor..yani sorun donanımsal değil yazılımsal..

girayipin
02-05-2010, 02:06   |  #6  
Üye
63 mesaj

Xp'de sorunsuz çalıştığına göre DVD'in taş..Ama ortada bilinmeyenler var DVD marka / modelin nedir? Vista ve üstüne Win 7 yükledikten sonra sistem dvd'ni tanıyormu? Bilgisayarımda görünüyormu dvd'in? Çünkü onu ortaya çıkarmak kolay...Benim VMware kullan demekteki amacım alternetif çalıştırma yöntemlerine ilişkin soruydu VMWare'de çalışıyorsa ona göre fikir yürüteceğiz çünkü çakışma olma ihtimali var...Gerçek makinada problemli basit bir webcam sürücüsü Vmware'i combofix'ten başka çalıştırmaz olmuştu...Yoksa "Win7'nin bariz DVD problemleri oldugunu" hepimiz biliyoruz...

Alıntı: mancukya  
Dvd okuma sorunu yasiyor bunda düsünecek uzmanina soracak hic bir sey yok. Cözemeyen kiside bilgisizliginden zaten.
Yani anlamadigim olay koca kursa gelen vs vs soruyorsunuz bu kadar basit seyi nasil bilemiyorlar
Bu pek te hoş bir yaklaşım değil bence. Burada bilgi yarışması değil burada asıl olan insanlara tahmin yürüterek yardım etmek ki biraz help desk'ten anlayan ekran başında olmadan yardım etmek ne anlama gelir bilir... Buraya ayırdığımız vakit için chip online bizlere maaşta vermiyor.

mcafee23 ayrılmıştır
02-05-2010, 02:10   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

bios'u sıfırlayıp tekrar deneyin.Mutlaka sorun hallolacaktır

chnrr
02-05-2010, 04:13   |  #8  
Taze Üye
16 mesaj

girayipin ve mcafee23,
dvd markası lite-on, xpnin üstüne bootlamadan ( ztn bootlamak istediğim zaman dil ekranına gelmeden donuyor ) vista ve win 7 kurduktan sonra aygıt yöneticisinde dvd gözüküyor..fakat hiçbir cd-dvd okumuyor..WMware'de kurduğum zaman hiç bir problem olmuyor..sanal makinaya bütün cd-dvdlerden yükleme yapabiliyorum..biosu deafult ettim sorun çözülmedi update ettim çözülmedi..teknik servisi aradım biosta flopy açıktır disable et dediler ettim ama yine olmadı..orjinal dvdde dahil 15e yakın dvdden denedim olmadı..kabloları kontrol ettim olmadı..bad sector taraması yaptırdım hdd tertemiz çıktı..garip bir durum aklıma hiçbir şey gelmiyor.. 

girayipin
02-05-2010, 10:16   |  #9  
Üye
63 mesaj

Win7'lerde var böyle uyumsuz donanım problemi seninki uyumsuz donanım kategorisine giriyor...Firmware güncellemesi yap eğer yaptıysan ve olmuyorsa, bu kez DVD driverlarını elle yükle. Yazma işlemi de, Okuma gibi problemli mi? CD yazmayı denedin mi?

Bununla ilgili sana kesinlikle yardımcı olacak linkler gönderiyorum dostum

Win7 CD ve DVD Sürücü Problemi
Burdan Run Now'ı tıkla bilgisayarına bir dosya indirilecek problemini halledecek...

Ayrıca CD sürücünüz veya DVD sürücünüz Windows ya da diğer programlar tarafından bulunamıyor veya algılanmıyor isimli troubleshoot'u da bir oku derim...

mancukya
02-05-2010, 14:06   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj
Alıntı: chnrr  
mancukya, xpde bazı şeyleri değil herşeyi okuyor..sadece vista ve win7yi okumuyor..yani sorun donanımsal değil yazılımsal..
Xpde herseyi okuyor derken 4.7 gb bir dvd komple testmi ettin ?
Sanal makine olayi farkli is hic orayai göz önüne alma sana tavsiyem al bir dvd arkadasindan dene kurabileceksin arkadasim sorunsuz

Son Düzenleme: mancukya ~ 02 Mayıs 2010 14:09
chnrr
02-05-2010, 19:51   |  #11  
Taze Üye
16 mesaj

merhaba girayipin,
win7lerde uyumsuz donanım problemi var fakat benim vistadada aynı sorun oluyo..az önce firmware güncellemesi yaptım sorun çözülmedi..bende dediğin gibi dvd driverlarını elle yükledim ama sonuç yine negatif..gönderdiğin linkleri inceledim fakat şuanda xp yüklü olduğu ve dvd normal çalıştığı için linklerden yararlanamadım..vista ve win 7de cd-dvd yazmadada okumamada aynı sorunla karşılaşıyorum..acaba xpyi silmeden ( boot edemediğim için ) üstüne vista kursam ve verdiğin linkleri kullansam kesin çözüm olur mu?

girayipin
04-05-2010, 03:24   |  #12  
Üye
63 mesaj

Firmware'i ve sürücüleri Win7'de denedin sanırım..Gönderdiğim linkler Win7'de çalıştırılır. Sen xp kur güncelleyerek Win7'ye kadar sürüm yükselt ve verdiğim linkleri çalıştır. Eğer alternatif denemek istersen dvd'ni sök Win7 yüklü makinede çalıştır bakalım ne olcak

chnrr
04-05-2010, 20:26   |  #13  
Taze Üye
16 mesaj

bugün servise götürdüm pcyi..dvdyi takıp denediler..hemen dvd bozuk değişmesi gerekiyor dediler..xpde okuyo dedim ama dvdler katmanlı olduğu için okumayabilir dediler.bende LG 22X SATA DVDRW sipariş ettim fiyatı 45 tl..uygun mu?bide benim işlemci core2duo e4300 model..sata dvdrw destekler dimi?( serviste sata mı ıde mi bakmamışlardı telefonla sipariş ettim ) bende şuandaki dvdrw ıde sanırım

chnrr
05-05-2010, 22:45   |  #14  
Taze Üye
16 mesaj

girayipin??

mancukya
05-05-2010, 22:56   |  #15  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj
bugün servise götürdüm pcyi..dvdyi takıp denediler..hemen dvd bozuk değişmesi gerekiyor dediler..xpde okuyo dedim ama dvdler katmanlı olduğu için okumayabilir dediler.bende LG 22X SATA DVDRW sipariş ettim fiyatı 45 tl..uygun mu?bide benim işlemci core2duo e4300 model..sata dvdrw destekler dimi?( serviste sata mı ıde mi bakmamışlardı telefonla sipariş ettim ) bende şuandaki dvdrw ıde sanırı
Uzman yazan yerde bilip bilmiyen herkez atiyor sana söyledim üstelikde ukakalik yaptin yaptigin gibide bari tsk et oda yok bilmeyip yardim istiyorsunuz cevabi veriliyor birde bilmediginiz halde yok söyle böyle ne oldu peki ?

chnrr
06-05-2010, 00:16   |  #16  
Taze Üye
16 mesaj

mancukya, senin üslubun kötü..ukalalığı en baştan beri sen yaptın..o yüzden bil gates olsan bile tşk haketmiyosun..ama ne diyim yinede zahmet edip bişeyler yazdığın için sağol..

JoYs_xL
06-05-2010, 01:36   |  #17  
Taze Üye
4 mesaj

msdosdan pc yi kompLe Hdd leri 0 Layıp tekrar denedinmi ?

Atilla Sarıtaş
06-05-2010, 03:03   |  #18  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

1-) Partition Magic programıyla 20-30 GB HDD bölümü oluştur.
2-) Yükliceğin işletim sisteminin CD'sini tak bilgisayar açıkken yüklemeyi Partition Magic ile yaptığın yeni bölüme kur.
3-) Kurulum bitince açılışta işletim sistemi seçeneklerinde yeni kurduğun işletim sistemini seç.
4-) Bilgisayar açılınca Partition Magic ile eski işletim sisteminin bulunduğu yeri biçimlendir.
5-) Biçimlendirdiğin HDD'yi Partition Magic programıyla yeni kurduğun işletim sisteminin HDD'si ile birleştir.
6-) Yeni işletim sistemin hazır... Kolay Gelsin... :)

chnrr
06-05-2010, 21:53   |  #19  
Taze Üye
16 mesaj

arkadaşlar dvdrw değiştirdim sorun çözüldü..eski dvdrw dvdnin katmanlarını okuyamıyomuş..sorunu açıklarken xpde herşey normal çalışıyo yazmıştım..onun nedenide xp işletim sisteminin cdde gelmesiymiş..(vista ve win7 dvdde geliyor biliyosunuzki) herkese teşekkür ederim yorumları için özellikle girayipine..sağlıcakla kalın

mancukya
06-05-2010, 21:59   |  #20  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj
mancukya, senin üslubun kötü..ukalalığı en baştan beri sen yaptın..o yüzden bil gates olsan bile tşk haketmiyosun..ama ne diyim yinede zahmet edip bişeyler yazdığın için sağol..
Yazidan ses tonumu alipta uslupmu cikarttin sana neden bunun böyle oldugunu söyledim üstelikde malesef bazi arkadaslar hatali yönlendirme yaptigi icin uyardim.
Hala ayni sekilde davraniyorsun  sanki sen bedava sekilde yardimk edilmeyi hakettin cok büyük sahissin ya 
Ulan burda nerden baksan 700 800 kisiye saglam sekilde yardimim oldu senin gibi 5 para etmezler yüzüne bazi arkadaslar gelmiyor ayni sekilde bizde yapicaz senin gibilere yardim degil hic bir sey yapilmaz
Utanman saygin yok bil gates ayagi cekiyorsun birde yazik ya

Son Düzenleme: mancukya ~ 06 Mayıs 2010 22:01
chnrr
07-05-2010, 01:12   |  #21  
Taze Üye
16 mesaj

tmm mancukya

Atilla Sarıtaş
07-05-2010, 04:09   |  #22  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2