Vista yanına Windows 7 Kurmak...

serhatcikkk
07-05-2010, 03:47   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

Arkadaşlar şu an hp dv5-1235et kullanıyorum ve için de yüklü gelen işletim sistemi Vista Basic Beni iyice deli ettiğinden bunu silmeden yanına Windoes 7 kurmak istedim ama harddiski ikiye bölemedim Yaklaşık 100gb boş yer olmasına rağmen sadece 2gb bölmeye izin veriyor...

1- Bu disk birleştirme işini nasıl yaparım??? Herhangi bir veri kaybım olur mu??
2-Disk birleştirme yaptıktan sonra eğer 20gb ve üstü alan bölmeye izin verirse Windows 7'yi direkt cdsini takıp mı kuracağım?  
3-Driverlar herhangi bir sorun yaratır mı?
4-Heralde böldüğüm alanı seçmem gerekiyor vistaya dokunmamak için değil mi? Ve açılışta vista mı w7 mi diye nasıl sorduracağım merak ediyor ve yardımlarınızı bekliyorum

nonpasaran
07-05-2010, 10:54   |  #2  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

Disk bölme ile ilgili sorunun için bubağlantıda bir link var onu oku eğer başarılı olamazsan Vista'yı yeniden yüklemek zorunda kalabilirsin.
Sorularına gelince;
1-Bu konuda en başarılı ücretsiz yazılım auslogics tir bununla diskini birleştirebilirsin.Vista nın da disk birleştirme sihirbazı vardır ama çok yavaş çalışır.Hiç bir veri kaybetmeyeceksin.Zaten bir problem olmasa bile en kötü ihtimalle ayda bir disk birleştirme yapman gerekir.Burada ayrıntılı bilgi bulabilirsin.
2-Evet kurulum sırasında yeni oluşturduğun bölüntüyü göstreceksin.Tabii önce biosu dvd den boot edilecek şekilde ayarlaman gerekiyor tabii direk vista üzerinden setup atıklayarak ta kurabilirsin altta nasıl olduğunu anlattığım bağlantılar verdim.
3-7 genelde bütün driverları kendi bulur bulamadıklarında en kötü ihtimalle vista driverını sağ tıklayıp uyumlukluk ile kurarsın %99 çalışır.
4-ilk sorunun cevabını 2 de verdim evet açılışta seçim yapabileceğin bir sayfa açılacak
burada xp ve 7 yi beraber kurmayı burada da 7 yi kurmayı anlattım okursan zaten herşeyi anlarsın

inca1
07-05-2010, 10:59   |  #3  
Taze Üye
5 mesaj

gardas msj yenı gordum sorunu cozdunmu bılmem ama dıs bırlestır verılerıne bı se olmaz ayrıca 20gb wın 7ıcın az gelır kurarkende wın7 dvd sını tak ve   ayırdıgın boumu sen yukle hıc bı sorun olmaz ve acılısta sıyah ekranda sana sorar o zaman ıstedıgını secersın ben vista ultumate x64 ve win 7 ultumate x64 kulanıyorum hıc sorun olmuyor merak etme kolay gelsın

serhatcikkk
08-05-2010, 16:05   |  #4  
OP Taze Üye
17 mesaj

Arkadaşlar ben hala bu işi yapamadım :( disk biçimlendirmeyi yaptım ama disk bölme yaptığımda sadece 4GB bir alanı bölmeme izin veriyor... 90GB boş yer var. Daha öncede bölmeye çalıştım ama 2GB izin verdi onu da böldüm bi daha birleştiremedim öyle işlevsiz duruyor etkin değil. Nonpasaran çok tşk ederim gerekli olabilecek tüm linkleri vermişsin fakat disk bölme konusunda izin vermiyorsa diye ayrı bir başlık açmışsın fakat bnm ki izin veriyor ama çok küçük bi bölüme... Ltfen yardım edin de şu işi bitirebileyim :( Ayrıca bnm laptop Hp Dv5-1235et Buna Windows 7 Home Edition 64-Bit yükleyebilir miyim? 

Sistem özellikleri:
3gb Ram
Core2Dua T6600    2.20Ghz

Yardımlarınızı bekliyorum...