Vista yerine XP Pro. Nasıl kurulur.

HPQ-User
28-01-2009, 17:09   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Temel sormuş:
Yukarıda donanım özelliklerini verdiğim Vista Business yüklü Bilgisayarıma XP Professional İşletim sistemini kurmak istiyorum. Telefonla TOSHIBA ve Microsoft Müşteri temsilcileriyle görüştüm bbana yardımcı olmadılar. Ancak XP Professional işletim sistemini ücretsiz lisans hakkına sahip olduğumu ve lisanslı bir XP Pro CD veya DVD'sini başka birinden alıp bilgisayarıma kurabileceğimi ve bunu kendi bilgisayarımda da lisanslı hale getireceğimi öğrendim. Bilgisayarımın BIOS'una girip Boot kısmında başlama olraak DVD'yi olarak ayarladım XP cd'sini dvd sürücüsüne yerleştirdim olmadı. ne yapmalıyım.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Toshiba Tecra A8-103 Intel Core 2 Duo HDD=100 GB
Ram=2560 MB=2 GB
Optik Sürücü DVD Multi Layer

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506)

_cypher_
28-01-2009, 17:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,389 mesaj
HPQ-User
Temel sormuş:
Yukarıda donanım özelliklerini verdiğim Vista Business yüklü Bilgisayarıma XP Professional İşletim sistemini kurmak istiyorum. Telefonla TOSHIBA ve Microsoft Müşteri temsilcileriyle görüştüm bbana yardımcı olmadılar. Ancak XP Professional işletim sistemini ücretsiz lisans hakkına sahip olduğumu ve lisanslı bir XP Pro CD veya DVD'sini başka birinden alıp bilgisayarıma kurabileceğimi ve bunu kendi bilgisayarımda da lisanslı hale getireceğimi öğrendim. Bilgisayarımın BIOS'una girip Boot kısmında başlama olraak DVD'yi olarak ayarladım XP cd'sini dvd sürücüsüne yerleştirdim olmadı. ne yapmalıyım.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Toshiba Tecra A8-103 Intel Core 2 Duo HDD=100 GB
Ram=2560 MB=2 GB
Optik Sürücü DVD Multi Layer

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506)

nasıl olcak ki o iş Soru

Metal_Milita
28-01-2009, 17:29   |  #3  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

Senin bilgisayarının Windows sürümlerini lisanslı yapma gibi bir özelliği var heralde ben buradan bunu anladım, yanlış anladıysam düzelt

Fatih_ARMAĞAN
28-01-2009, 18:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
_cypher_
nasıl olcak ki o iş Soru
Orjinal Vista Busines ve Ultimate kullanıcılarının Downgrade hakkı vardır.

yani Ultimate veya Business kullanıcı iseniz Microsoftla görüşüp birkaç işlemden sonra yasal olarak herhangibir ücret ödemeksizin Xp professional a Downgrade yapabilirsiniz.

_cypher_
28-01-2009, 18:41   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

hmm... guselmiş ama neden sadece ultimate yada busines bence ust surume sahip kullanıcının herzamn alt surume gecmeye hakkı olmalı

Fatih_ARMAĞAN
28-01-2009, 18:46   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

vista yüklü bilgisayarınıza XP yüklemek için öncelikle xp sürücülerini önceden temin etmenizi öneririm.
Vista yüklü gelen bir çok Bilgisayar ın doğası gereği Vista destekli imal edildikleri için orjinal üretici sitelerinde xp sürücüleri bulunmamaktadır.  Bu yüzden bir kullanıcı xp yükledikten sonra  sürücü sorunu yaşamaktadır. Yükleme işlemine başlamadan önce XP sürücülerin internet ortamından temin edip XP sürücülerinin doğruluğundan emin olduktan sonra  XP kurulumuna başlamak en sağlıklısıdır.

XP yüklemek için bir sonraki aşama ise yukarda bahsettiğiniz gibi boot seçeneklerinden First boot seçneğini cd/dvd ye yönlendirmek ve gerekli xp cdsini takıp kurulumu başlatmaktır.

Bu işlem için size Sp3 entegreli bir Xp cd si temin etmenizi öneririm.

bütün işlem bu şekildede bitmeye bilir. XP kurulumu esnasında Biçimlendirme sekmesine geldiğinizde disk bulunamadı gibi bir uyarı alırsanız, yapmanız gereken bi kaç seçenek var.
bios seçeneklerinden Raid seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz, Veya bu gibi Sata/Ide seçeneği mevcut ise Enhanced seçeneğini Compatible Veya AHCI seçeneğini İDE olarak değiştirirebilirsiniz.
(Net olarak söylemem zor çünkü birçok notebook modeline göre farklılık gösterebiliyor)

Eğer bu şekildede sonuç alamazsanız yapmanız gereken tek şey Cihazınızın ürtici sitesinden Sata/raid/Ahcı vb. sürücüsünü temin edip. Nlite vb. bir programla XP cd sine entegre edip yeni bir xp cd si  oluşturmaktır.

oluşturduğunuz yeni cd ye sata/raid sürücülerini sorunsuz şekilde entegre ettiyseniz.
bios seçeneklerinden sata/raid/ahcı vb. seçenekleri değiştirmenize gerek yoktur.

Eğer boot seçeneklerini doğru ayarladığınıza eminseniz elinizdeki cd de bir sorun olabilir. yeni bir cd temin etmeyi deneyin. yada cihazın boot seçeneğindeki first boot seçeneğinin cd/dvd seçeneğinde olduğundan emin olun.
Bazı notebook modellerinde BOot seçenekleri F8 F12 vb. kısal tuşları ilede seçilebiliyor. bunları dikkate alın.

Not; XP kurulumu esnasında Disk biçimlendirme seçneklerinde Farklı şekilde bölümlenmiş Recovery Image bölümleri mutlaka vardır. eğer bu Recovery bölümlerini bi şekilde silerseniz. Orjinal Recovery (işletim sistemini eski haline çevirme) gibi özellikler çalışmayacaktır.

Saygılar.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 28 Ocak 2009 18:56
Fatih_ARMAĞAN
28-01-2009, 19:02   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
_cypher_
hmm... guselmiş ama neden sadece ultimate yada busines bence ust surume sahip kullanıcının herzamn alt surume gecmeye hakkı olmalı
bununla ilgili microsoft yetkilileri ile çok tartıştım.

Sadece Business ve Ultimate den Xp Professional'a Downgrade olayı var.

Home business dan Home Edition a geçme gibi veya farklı şekilde bir Downgrade olayı yok.

YeAH34
28-01-2009, 20:49   |  #8  
Taze Üye
11 mesaj

corsan kullandırılar zorla =) ama sata driverlerını eger xp ye entegre edıceksen hardıskın markasıda onemlı bunuda everest adlı programla  baka bılırsın ..

hem burdan dıger donanımlarınada bakıp xp driverlarınıda ındıre bılırsın ..

sahinyildiz
28-01-2009, 23:36   |  #9  
Yeni Üye
41 mesaj

eger elinde kurulum dvd si varsa tamamdır.xp cd sini bilgisayara tak.yeniden başlat.zaten bilgisayar soruyor cd den on yuklmeme için bir tuşa bas diye.herhangi bir tuşa bas.butun hardiski sil yeni bolum oluştur.xp yi oraya yukle.tamamdır işlem xp in hayırlı olsun.yanlız şuna dikkat et eger bilgisayarın sata diske sahipse.kurulum hata verebilir.elindeki cd nin sata cd si olmasına dikkat et.bi sorun çıkarsa yapamazsan yine yardımcı oluruz

Son Düzenleme: sahinyildiz ~ 28 Ocak 2009 23:38
_cypher_
28-01-2009, 23:41   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
sakarboy
Orjinal Vista Busines ve Ultimate kullanıcılarının Downgrade hakkı vardır.

yani Ultimate veya Business kullanıcı iseniz Microsoftla görüşüp birkaç işlemden sonra yasal olarak herhangibir ücret ödemeksizin Xp professional a Downgrade yapabilirsiniz.

peki bende vista business war dielim microsofttan istesem bana xp cd si yollarlar mı ??Emin değilSoru

sahinyildiz
28-01-2009, 23:47   |  #11  
Yeni Üye
41 mesaj

hiç gerek yok bence normal bi cd ile format at işini gorur.sanki hepimiz orjinalini kullanıyoruz.oncesinde toshibanın internet sitesinden butun driverlerini indir sorun yaşamayasın.sonra çak formatı gitsin.

hltdesign
29-01-2009, 08:50   |  #12  
Yıllanmış Üye
171 mesaj
sakarboy
vista yüklü bilgisayarınıza XP yüklemek için öncelikle xp sürücülerini önceden temin etmenizi öneririm.
Vista yüklü gelen bir çok Bilgisayar ın doğası gereği Vista destekli imal edildikleri için orjinal üretici sitelerinde xp sürücüleri bulunmamaktadır.  Bu yüzden bir kullanıcı xp yükledikten sonra  sürücü sorunu yaşamaktadır. Yükleme işlemine başlamadan önce XP sürücülerin internet ortamından temin edip XP sürücülerinin doğruluğundan emin olduktan sonra  XP kurulumuna başlamak en sağlıklısıdır.

XP yüklemek için bir sonraki aşama ise yukarda bahsettiğiniz gibi boot seçeneklerinden First boot seçneğini cd/dvd ye yönlendirmek ve gerekli xp cdsini takıp kurulumu başlatmaktır.

Bu işlem için size Sp3 entegreli bir Xp cd si temin etmenizi öneririm.

bütün işlem bu şekildede bitmeye bilir. XP kurulumu esnasında Biçimlendirme sekmesine geldiğinizde disk bulunamadı gibi bir uyarı alırsanız, yapmanız gereken bi kaç seçenek var.
bios seçeneklerinden Raid seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz, Veya bu gibi Sata/Ide seçeneği mevcut ise Enhanced seçeneğini Compatible Veya AHCI seçeneğini İDE olarak değiştirirebilirsiniz.
(Net olarak söylemem zor çünkü birçok notebook modeline göre farklılık gösterebiliyor)

Eğer bu şekildede sonuç alamazsanız yapmanız gereken tek şey Cihazınızın ürtici sitesinden Sata/raid/Ahcı vb. sürücüsünü temin edip. Nlite vb. bir programla XP cd sine entegre edip yeni bir xp cd si  oluşturmaktır.

oluşturduğunuz yeni cd ye sata/raid sürücülerini sorunsuz şekilde entegre ettiyseniz.
bios seçeneklerinden sata/raid/ahcı vb. seçenekleri değiştirmenize gerek yoktur.

Eğer boot seçeneklerini doğru ayarladığınıza eminseniz elinizdeki cd de bir sorun olabilir. yeni bir cd temin etmeyi deneyin. yada cihazın boot seçeneğindeki first boot seçeneğinin cd/dvd seçeneğinde olduğundan emin olun.
Bazı notebook modellerinde BOot seçenekleri F8 F12 vb. kısal tuşları ilede seçilebiliyor. bunları dikkate alın.

Not; XP kurulumu esnasında Disk biçimlendirme seçneklerinde Farklı şekilde bölümlenmiş Recovery Image bölümleri mutlaka vardır. eğer bu Recovery bölümlerini bi şekilde silerseniz. Orjinal Recovery (işletim sistemini eski haline çevirme) gibi özellikler çalışmayacaktır.

Saygılar.

KATILIYORUM ARKADAŞIM SANA

By HLT Designed&Studıos

Fatih_ARMAĞAN
29-01-2009, 13:49   |  #13  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
_cypher_
peki bende vista business war dielim microsofttan istesem bana xp cd si yollarlar mı ??Emin değilSoru
cd göndermiyor 25 ila 30 dolarmı ne ücreti var sanırım.

sadece yükleyeceğin pro cd key ini alabiliyorsun. sanırım

kwasny
29-01-2009, 14:12   |  #14  
Yıllanmış Üye
102 mesaj

Merhabalar Oncelikle sorundan anladigim su pc (notebook veya desktop pc ) hiç farketmez Xp Professional kurabilirsiniz.

çetix
26-04-2009, 00:54   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

Bende Foxconn g31mv-k Anakart Var Orjinal İşletim sistemi Vista Olduğu İçin Sürücülerde Vista Acaba Xp Driverlerini Nasıl Bulabilirim
                 Şimdiden Teşekkürler.