Vista'yı vuran netbook fırtınası mı oldu?

CHIP Online
02-11-2008, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Vista'nın beklenenden uzakta kalan satış rakamlarının altında yatan asıl sebep ne?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Vist ... i-mi-oldu_9384.html

Windows Vista'nın satışlarıyla ilgili başından bu yana sıkıntı yaşayan Microsoft, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Vista'nın satış hacminin son derece yavaş arttığını ifade ederken, ucuz fiyatlarıyla öne çıkan Windows XP ve Linux kurulu netbook'ların sayısındaki artışa dikkat çekti. Başka bir deyişle, yazılım devi, Vista'nın beklenen başarıyı yakalayamamasını biraz da XP'ye ve netbook fırtınasına bağladı.

Bir araştırma ve danışma şirketi olan Endpoint Technologies'in patronu olan Roger Kay de bu duruma dikkat çekiyor. Kay'e göre Vista, yayınlandığı günden bu yana hiçbir zaman yüksek satış rakamlarına ulaşamadı. Kay, bu konudaki görüşlerini şöyle sürdürdü: "Vista'nın 2007 yılının başlarında bir sıçrama gerçekleştirmesi gerekiyordu; oysa o dönemi Vista son derece verimsiz geçirdi."

Kay, Microsoft'un bugünlerde artık Vista'nın satışlarını artırmakla uğraşmak yerine daha çok yeni gözdesi Windows 7'ye odaklandığını da sözlerine ekledi.

Tüm konu: Vista'yı vuran netbook fırtınası mı oldu?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Vista'nın ciddi bir büyüme rakamı elde edememesinin nedeni gerçekten netbook satışları mı?

man on the moon
02-11-2008, 00:54   |  #2  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

yaşasın w00tageman....

Lammoth
02-11-2008, 01:54   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
178 mesaj

Deneyimsiz bir kullanıcıyı UAC ile selamlar ve her şeyde 500 kez onay isterseniz insan bunalır tabi :) Vallahi ben memnunum, 32 bit, 64 bit iki lisansım var.

katana
02-11-2008, 04:09   |  #4  
Yeni Üye
20 mesaj

Ben 10 aydır vista kullanıcısıyım açıkça söylemek gerekirse alıştım dün ilk defa format attım kardeşim ayrılmaz bir xp kullanıcısı bence bu tamamen alışkanlıkla alakalı sanal pc de pardusu kullanıyorum vistaya dönünce daha kolay geliyo. pazarlama ve satış bence şanssızlık veya strateji hatası tıpkı coca cola light ın zero ya dönüşmesindeki başarı gibi windows 7 adıyla makyajlama yapılıp satışa sunulacak

ifteri
02-11-2008, 04:46   |  #5  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
498 mesaj

şartlar insanları ekonomik olmaya zorluyor.elindeki ile yetinmek varken niye bazı bileşenlere para verilsin.vista biraz pahalı bir işletim sistemi.bazı bileşenlerle çalışmıyor.kanatimce nedenlerden biri(belkide en önemlisi)bu.

Lammoth
02-11-2008, 12:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

eski sistemlerin bir noktadan sonra piyasadan uzaklaşması gerekli

dayi413
02-11-2008, 12:35   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj
AdRaMiTi

Bence bu istediği sistem özelliklerinden kaynaklanan bir durum.En az 2 gb ram olucakki istediğin performansta Kullanabilesin. Ancak o 2 gb ile xp 'de ucarsın..

Xp'yi 128 ram ilede çalıştırabilirsin ekran kartın dandik olsun olmasın ancak vista öyle değil bence altında yatan en temel neden budur.

Evet Admirati'ye katılıyorum.

Benim işletim sistemden beklentim görsel olması değil hızlı olması.Bilgisayarın kaynaklarını bu kadar sömüren bir işletim sistemini ne yapayım ki?
windows 7 de sistem gereksinimleri düşürülmezse bence onun satışlarında da bi değişiklik olmaz.

Son Düzenleme: dayi413 ~ 02 Kasım 2008 12:38
okuyanus
02-11-2008, 12:35   |  #8  
Yeni Üye
31 mesaj

bence vista yeterince satılmaması tek kelime ile donanım isteğine bağlanabilir.2. ise xp den farkı yok.geleceği söylenen windos 7 ininde xp veya vistadan farkı yok.

emre__
02-11-2008, 12:47   |  #9  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

vista da dx10 yeter xp de olsa kimse geçmezdi amcamların pazar statejisi :) win7 de de 11 gelecek galiba dx11 olursa win7 de sağlam bi sistem isteyecek. bakalım çıksında görelim ben vistadan memnunum daha virüs yemedim özellikle autorun lardan arada bu uac işe yarıyo :D oda bilgisi olana. bizim Türk kullanıcıları herşeye ewet diyo :D

Fattur
02-11-2008, 13:59   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

şimdi vista ya çok kaynak yiyor diyorsunuz.amazaten o os'un çıktığı dönemde 1gb ram bir standart.bence çok eski pc kullananlar beğenmiyor vistayı.birda kulaktan dolma bilgilerle laf edip duranlar.ayrıca imzamdaki linke bir göz atın.....

Toxic
06-11-2008, 18:32   |  #11  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj
Fattur
şimdi vista ya çok kaynak yiyor diyorsunuz.amazaten o os'un çıktığı dönemde 1gb ram bir standart.bence çok eski pc kullananlar beğenmiyor vistayı.birda kulaktan dolma bilgilerle laf edip duranlar.ayrıca imzamdaki linke bir göz atın.....
bilmiyenler diyorsun ama bende bir vista kullanıcısıyım ve imzandaki bütün yazıları 1 ay önce okudum Onaysende biliyorsundur ki vista belleğin bir kısmını dolduruyor ve buda ciddi bir performans düşüklüğüne neden oluryor işte satılmamasının nedeni budur