vistada cdsiz format

ebeneizer
19-02-2009, 01:42   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

hepsiburada dan acer aspire 5710G laptop aldım. Fakat eve gelen pakette vista nın cd'si yoktu, laptopu açtığımda kendisi işletim sistemini yüklemeye başladı.Driverleri fln hep kendisi otomatik yükledi benim sormak istediğim, format atmak istesem bunu nasıl yapıcam veya formatı attım driver cdsi de gelmedi onlar yine otomatik mi yüklenecek? Bilen arkadaşlar lütfen yardım!Şaşkın

Banned
19-02-2009, 01:56   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bu tür sistemler oem işletim sistemine sahipler. Ne yazıkki he sistemle ayrı ayrı dvd vermek yerine komple işletim sistemi,  sürücüler ve işletim sistemiyle beraber gelen yazılımların bulunduğu recovery bölümü vardır. Açılışta bios gösterim ekranında ecovery yaparak sistemin yeniden kurulmasını sağlayan tuş belirtilmiştir ve o ekranda o tuşa basarsanız recovey (otomatik format) seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Bunların haricinde acer de öylemi bilmiyorum ama ( muhtemelen öyledir) HP debaşlat tüm programlar HP pc help toools diye menü vardır ve o menüde recovery dvd oluştur seçeneği vardır. Muhtemelen sizdede benzer şekilde dvd oluştur seçeneği vardır. Bulabildiğiniz en kalitelisinden 2 tane dvd alıp ilgili seçeneği kullanarak kendinize recovery dvd oluşturun. Bu dvd lerden yalnızca bir defa oluşturabilirsiniz.  Herhangi bir zamanda recovery bölümü zarar gördüğündde yeniden sistem kurmak için bu dvdleri takıp yönergeleri uygulamanız yeterli olacaktır. Tüm bunların haricinde benim tavsiyem netten ghost12 veya daha üst boot cd yazılımını indirip cd ye yazdırın ve sisteme kurup C diskinizin yedeğini önce D diskinize veya flaş diske(higt sıkıştırma seçeneği kullanarak) alın. Sonrasında bu yedeği nero vb. programla dvd yazdırın. 12 Gb dolu alana sahip diskin yedeği 3-4 gb arası olacak ve dvd ye sığacaktır. Ghostta proplem yaşarsanız konu açıp bilgi alabilirsiniz.

ebeneizer
19-02-2009, 02:06   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Evet Acerde Empowering technology diye bi program var içinde Recovery de mevcut ama sanırım 4-5 dvd kadar yer kapliycak. Bir de Acronis True Image diye bi imaj alma programı var onun daha iyi olduğunu duymuştum.Bir de bu sıkıştırma işleminde normal high low diye seçenekler var,sonuçta herkes en az alanla bu işi bitirmek ister, peki high ile low arasında fark varmıdır bilgiler zarar görürmü ya da sadece bir ihtimal mi?

Banned
19-02-2009, 02:18   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

a.) 4-5 dvd kaplamaz. Recovery dvd oluştur seçeneğini bulduysanız,orayı kullanmalısınız. En fazla 2 dvd kaplar.
b.) Ben kesinlikle True Image yerine ghost tavsiye ederim. İkisinide kullandım, tercihim ghost.
c.)low düşük higt yüksek sıkıştırmaya işaret eder lowda 10 gb en fazla 9 gbta düşer higtte 3-3,5 gb kadar düşer. Higt önerme sebebim tek dvd ye sığması için.

osmanefe
19-02-2009, 21:46   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,693 mesaj

katılıyorum imagesini alırsan hiç bir sorun kalmaz ama sistemin virüs bakımından temiz olduğundan emin olmalısın

burakmtn
28-10-2015, 11:27   |  #6  
Taze Üye
4 mesaj

• Öncelikle 3 adet boş dvd satın alın ve kenara koyun.
  • "Acer araçlarından Empowering Technology"i açın.
  • "Acer eRecovery Management" i seçin.
  • Gelen ekrandan altta kalan "Burn disk"i seçin.
  • Burada gelen seçeneklerden "Create factory default disc"i seçin. 2 dvd gerekiyor. Bu komple yedek alıyor.
  • Diğer bir seçenekte "Create driver and application backup disc" ile sürücü ve hediye programların yedeğini almaktır. 1 dvd gerekiyor. Bence iki seçeneği de yapın. 2.
  • Daha önceden hazırlanmış yedekleme diskleri geri yüklemek için, ilk yedekleme
    diskini yerleştirip F12 Ön yükleme Menüsü’nü BIOS Yardımcı Kurulumu’yla
    etkinleştirin.
    1 Bilgisayarınızı açıp optik disk sürücünüze ilk sistem kurtarma diskini yerleştirin.
    Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    2 Sistem açılışı sırasında Acer logosu görüntülendiğinde F2 tuşuna basarak
    sistem parametrelerini ayarlayabileceğiniz BIOS Kurulumu'na girin.
    3 Sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak Ana alt menüyü seçin.
    4 Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak F12 Ön yükleme Menüsü’nü seçin.
  • 5 F5 veya F6 tuşlarını F12 Ön yükleme Menüsü’nden Etkinleştirildi öğesine
    geçiş için kullanın.
    6 ESC tuşuna basarak Çıkış alt menüsüne girin, ENTER tuşuna Kaydedilen
    Değişikliklerden Çık işlemi için basın. ENTER tuşuna tekrar basıp Evet’i
    seçin. Sistem yeniden yüklenecektir.
  • 7 Yeniden yüklenmeden sonra, Acer logosu görüntülendiğinde F12 tuşuna
    basarak Ön yükleme Menüsü’nü açın. Ön yükleme yapacağınız aygıtı burada
    seçebilirsiniz.
  • 8 Ok tuşlarını kullanarak IDE CD öğesini seçip, ardından ENTER tuşuna basın.
    Windows kurtarma diskinden yüklenecektir.
    9 İstendiğinde ikinci kurtarma diskini yerleştirip ardından ekran istemlerini takip
    ederek geri yüklemeyi tamamlayın.
    10 Geri yükleme tamamlandığında kurtarma diskini optik sürücüden çıkarın. Bunu
    bilgisayarınıza yeniden ön yükleme yapmadan önce yapın.

ttbpc
28-10-2015, 13:57   |  #7  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj

üye artık burada değil o yüzden boşuna yazmana gerek yok.

ttbpc
28-10-2015, 13:57   |  #8  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj

üye artık burada değil o yüzden boşuna yazmana gerek yok.