Vistada disk bölümleme sorunu

altaytuna
20-11-2008, 01:20   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
250 mesaj

Vista home basic yüklü bir laptop aldım.

Harddisk tek parça halindeydi. Birimi küçülterek c yi 70 D ise 30 GB bölümledim. ancak tekrar C yi küçültmek istediğimde 1-2 GB gibi bir bölümlemeden başkasına izin vermiyor..C sürücüsünde Vista 70 GB gibi bir miktarı kaplamamasına rağmen neden bölümleme izni vermiyor acaba!

SAİNT
20-11-2008, 13:27   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

zaten sistem kurulu bölümle yapman zor ama her iki tarafı formatladıktan sonra tek birim yapabilirsin ve daha sonra partition magıc isimli programla basit ve kolay bi şekilde istediğin birimi istediğiğin boyuta ayırabilirsin.

altaytuna
20-11-2008, 21:34   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
250 mesaj
mcafee23
(Vista Sistem yüklü diski bir kere böldükten sonra ikinciyi kısıtlı veriyor bu gayet doğal bizde de böyle)
100 gblık diski ilk bölümlememde zaten sadece 70 e 30 GB şeklinde bölümlemeyebilmiştim..Yani sistemin (Vista) yüklü olduğu disk bölümünü 70 Gb dan daha küçük bir boyuta indirmeye izin vermiyor...

Bende şu şekilde düşünüyorum: Vistaya 30 gb yeter! diskin ikinçi bölümünü daha büyük yapmak istiyorum...

Yanlış birşeyler mi düşünüyorum acaba?

Boracalin
11-09-2009, 23:22   |  #4  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

ya arkadaşlar benimde bu konu ile ilgili sıkıntım var. C: sürücüm 30 gb ve ağzına kadar doldu. bu gölge dosyalar nerde bulunur ve nasıl silinir ? yardımcı olur musunuz ?

OSMAN BAĞÇEVAN
12-09-2009, 00:46   |  #5  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

Bilgisayarım/C sürücüsü/windows/prefetch klasörü içindeki herşeyi silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Settings/Kullandığınız kullanıcı/Recent klasörü içindekileri silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Setting/Local Settings/Temp klasörü içindeki herşeyi silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Setting/Kullandığınız kullanıcı/Local Settings/Temporary Internet Files içindeki herşeyi silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Setting/Kullandığınız kullanıcı/Local Settings/History klasörü içindeki herşeyi silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Setting/Kullandığınız kullanıcı/Local Settings/Application Data/Microsoft/Windows Live Contacts klasörü içindeki herşeyi silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Setting/Kullandığınız kullanıcı/Local Settings/Application Data/Microsoft/Messenger klasörü içindeki herşeyi silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Setting/Kullandığınız kullanıcı/Cookies klasörü içindeki herşeyi silin

bunları elinizle silebilirsiniz..tune up 2009 ve ccleaner gibi programlarda sizin bilgisayarınıza önemli katkısı olacak iki program..

özetle :
tune up : gereksiz dosyalarınızı siler , disklerinizi birleştirmeyi sağlar ,internet hızınızı ve regedit boyutunu azaltabilirsiniz ,

2008 sürümünün türkçe yaması vardır...googleden aratıp indirebilirsiniz..
ccleaner : gereksiz dosyalarınızı siler ve kayıt defterin de güzel bir temizleme sağlar ,güvenebileceğiniz , kesinlikle her sistemde olması gereken bir programdır..

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 12 Eylül 2009 00:47
Boracalin
12-09-2009, 01:16   |  #6  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
Bilgisayarım/C sürücüsü/windows/prefetch klasörü içindeki herşeyi silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Settings/Kullandığınız kullanıcı/Recent klasörü içindekileri silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Setting/Local Settings/Temp klasörü içindeki herşeyi silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Setting/Kullandığınız kullanıcı/Local Settings/Temporary Internet Files içindeki herşeyi silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Setting/Kullandığınız kullanıcı/Local Settings/History klasörü içindeki herşeyi silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Setting/Kullandığınız kullanıcı/Local Settings/Application Data/Microsoft/Windows Live Contacts klasörü içindeki herşeyi silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Setting/Kullandığınız kullanıcı/Local Settings/Application Data/Microsoft/Messenger klasörü içindeki herşeyi silin
Bilgisayarım/C sürücüsü/Documents and Setting/Kullandığınız kullanıcı/Cookies klasörü içindeki herşeyi silin

bunları elinizle silebilirsiniz..tune up 2009 ve ccleaner gibi programlarda sizin bilgisayarınıza önemli katkısı olacak iki program..

özetle :
tune up : gereksiz dosyalarınızı siler , disklerinizi birleştirmeyi sağlar ,internet hızınızı ve regedit boyutunu azaltabilirsiniz ,
http://www.tune-up.com/download/?EMail=&x=70&y=18
2008 sürümünün türkçe yaması vardır...googleden aratıp indirebilirsiniz..
ccleaner : gereksiz dosyalarınızı siler ve kayıt defterin de güzel bir temizleme sağlar ,güvenebileceğiniz , kesinlikle her sistemde olması gereken bir programdır..
http://www.ccleaner.com/download/downloading

arkadaşım çok teşekkürler... verdiğin bilgiler için...
peki bu winsx diye bir dosya var 10 gb falan buna müdahale edebilir miyiz ?

OSMAN BAĞÇEVAN
12-09-2009, 01:25   |  #7  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj
Alıntı: Boracalin  
arkadaşım çok teşekkürler... verdiğin bilgiler için...
peki bu winsx diye bir dosya var 10 gb falan buna müdahale edebilir miyiz ?
deneyebilirsiniz , merak etmeyin bir şey kaybetmezsiniz ...
1
http://windowshelp.microsoft.com ... 55327139d91055.mspx
2  

3  

Süleyman.
12-09-2009, 01:39   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Birden fazla disk bölümünüz vardı değil mi? Eğer D disk bölümünden bir miktar alanı C disk bölümüne aktarmak isterseniz:

https://www.chip.com.tr/blog/nonp ... k-bolme_2330_2.html

Yukarıda anlatılan ADIM 1'i uygulayın. Sonra disk yönetiminde C disk bölümünü sağ tuşla seçerek "Birimi Genişlet" seçeneği ile daha önce böldüğünüz alanı ilave edebilirsiniz.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 12 Eylül 2009 01:39