Vistada donma sorunu

tanergedik
17-02-2009, 11:33   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba arkadaşlar,

Masaüstü bilgisayarımda orijinal Windows Vista home basic tr 32 bir sürümü kullanıyorum, bilgisayar özellikleri ise ;
Intel Pentinium Dual CPU E2140@1.60Ghz, 1,0GB RAM, Radeon X1300 Series
Sıkıntım şu; bazen çalışma esnasında bilgisayar donuyor ve yanıt vermiyor, reset attığımda ise açılmıyor, başlangıçta f5 ve ardına f8 yapıyorum güvenli kipte, komut istemiyle ve en son iyi yapılandırma ile açmaya çalışıyorum ama yine açılmıyor. vista dvd sini takıp onarım yapmak istiyorum ama dvd'de onarım seçeneği'de yok. dvd Windows’u yeniden kurmak istiyor.
Sonuçta saatlerin geçtikten sonra bin bir türlü çile ile dos komut istemi ile güvenli kipte açabilirsem windows’ta sfc/scannow komutu ile sistem dosyalarının bir kısmını tamir edip bilgisayarı yeniden başlatarak açabiliyorum.
Fakat buradaki asıl sorunum şu; bilgisayarımı işim için kullanıyorum, ortalama haftada 2 kez aynı şeyleri yaşayarak hem çok fazla zaman kaybediyorum, hem de bu iş artık çok sıkıcı gelmeye başladı. Her elektrik gittiğinde yada her bilgisayar kilitlendiğinde sistem dosyaları zarar görerek bilgisayar açılmıyor.
Vista'dan önce Xp kullanıyordum ve hiç böyle bir sorun yaşamadım, acaba sorunum neden kaynaklanıyor ve nasıl düzeltebilirim.
Bu konuda yardımlarınıza çok ihtiyacım var, çünkü iş güç yapamaz duruma geldim
şimdiden teşekkür ederim

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 17 Şubat 2009 16:59
kirpikral123
17-02-2009, 14:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
772 mesaj

Bilgisayara kurulum yaparken bir yanlışlık olmuş olabilir.Size tavsiyem bilgisayarınıza windows vista cdsini takmanız ve en baştan format atmanız olur.Sakın ola xpden yukseltme yapmayın derim ben çok sorun çıkıyor çunku.Bilgisayarınıza kurulum yaptıktan sonrada hiç bir program yuklemeden direkt olarak windows guncellemelerini ve vista sp1 kurun.Daha sonra sistem geri yukleme noktası oluşturarak bilgisayarınızı kullanmaya başlayın.

ufuk_35
17-02-2009, 14:58   |  #3  
Yıllanmış Üye
800 mesaj

Açıkça ben bu bilgisayara vista önermiyorum. Xp sizin için en iyi seçim olur.

kirpikral123
17-02-2009, 15:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
772 mesaj

ista xpden daha iyidir.Özellikle home basic surumu en duuk sistem gereksinimlerile çokkalitelibirkullsnım sunmaktadır.

tanergedik
17-02-2009, 17:10   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

Bilgisayara format atıp vistayı yeniden kurdum sp1'ide yükledim, ama yine sonuç değişmedi, başlattan bilgisayarı kapatmadığım sürece sistem dosyaları zarar görüyor ve bilgisayar açılmıyor