vistada hdsk bolme islemi

sadem44
12-01-2009, 01:48   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

merhaba arkadaslar
vista kullaniyorum
dili fransizca
harddiski bolmem lazim
format asamasinda bolumleme secenegi gelmiyor
bende paragon harddisk manageri kurdum
ama bolme islemim yarim kaliyor
boldugum kadar alan islem sonrasi gorunmuyor
o yuzden bana su isi saglamindan bi tarif ederseniz
beni taaa buralardan belcikadan minnettar edersiniz
tesekkur ederim

Banned
12-01-2009, 10:35   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Formatta disk seçim ekranında alt kısımda disk seçenekleri diye küçük bir yazı vardır artık fransızcası nedir bilmem ancak orayı tıkladığınızda diskleri istediğiniz gibi silip, bölüp, istediğiniz boyutta yeni diskler oluşturabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için nette resimli vista kurulumu diye arayabilrsiniz. Ayrıca madem kurulumu yapmışsınız başka yazılıma ihtiyaç yok masaüstünde sağ tıklayıp yönet- disk yönetimi menüsünden C diskinizi sağ tıklayıp birimi küçül seçeneği ile istediğiniz kadar alan seçip   küçültüp, oluşacak yeni alanda sağ tıklayıp  yeni birim seçeneği ile yeni bölüm oluşturabilirsiniz.

nymphetamine
12-01-2009, 17:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
118 mesaj
khramn
Formatta disk seçim ekranında alt kısımda disk seçenekleri diye küçük bir yazı vardır artık fransızcası nedir bilmem ancak orayı tıkladığınızda diskleri istediğiniz gibi silip, bölüp, istediğiniz boyutta yeni diskler oluşturabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için nette resimli vista kurulumu diye arayabilrsiniz. Ayrıca madem kurulumu yapmışsınız başka yazılıma ihtiyaç yok masaüstünde sağ tıklayıp yönet- disk yönetimi menüsünden C diskinizi sağ tıklayıp birimi küçül seçeneği ile istediğiniz kadar alan seçip   küçültüp, oluşacak yeni alanda sağ tıklayıp  yeni birim seçeneği ile yeni bölüm oluşturabilirsiniz.
yeni konu açmıyım dedim de bende böle yapıorum hd boş olmasına rağmen küçültülebilecek alan 10 mb fln gösteriyor :S

sadem44
13-01-2009, 22:35   |  #4  
OP Taze Üye
10 mesaj

tesekkur ederim arkadaslar
cok makbule gecti
gorunuse bakilirsa asil problem fransizcamizdaymis

Banned
13-01-2009, 22:46   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
nymphetamine
yeni konu açmıyım dedim de bende böle yapıorum hd boş olmasına rağmen küçültülebilecek alan 10 mb fln gösteriyor :
Çalışmakta olan yazılımların konumu ve taşınamaz sistem dosyaları bölümleme işleminde karşımıza bu tür sorun çıkartabilmektedir. Çözüm için 2 yöntem tavsiye ederim.

1.) Özellikle bootdefrag özelliği olan bir disk birleştiricisi yazılımı ile yoksa vistanın kendi disk birleştirme yazılımı ile disk birleştirmesi yaptıktan sonra bölümlemeyi deneyin.

2.)Bu yöntem için C diskinizde veya bölmek istediğiniz diskteki kullanılan alanın az olması gerekir. Birinci seçeneği uğgulayıp sorununuz çözülmezse diyelkim yalnızca c diskiniz var ve siz onu bölmek istiyorsunuz, hani kullanılan alan boyutuda 15-20 GB. Netten g host boot cd En az 12 sürümü olmalı) yazılımını indirip cd ye yazdırın ve sisteminize kurun. Higt şıkıştırma ile  sisteminizin yedeğini harici bir medyaya alın (20 gb lık sistem ortalamak 5-6 Gb alan kaplayacaktır). Boot cd ile sistemi başlatın. Yazılımı boot ettikten sonra recovery bölümünden diskinizi istediğiniz gibi silip, biçimlendirip, bölümleyip, istediğiniz boyutta yeni diskler oluşturup yedeğinizi tekrar yükleyebilirsiniz. Biraz karışıktır ancak netten araştırma yaparsanız yazlımla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Hem bu şekilde formattanda kurtulmuş olursunuz.