Vistada Recevory ve Dvd sorunu

Hakan_Willis
30-01-2009, 12:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Merhaba arkadaşlar birazdan soracağım sorular size saçma gelebilir ama acemi bir kullanıcı olduğum için beni bağışlayın :) benim bir kaç sorunum var öncelikle;babam geçen hafta HP 6730s modelinde bi bilgisayar aldı.Geldiğinde Fredos işletim sistemi vardı.Pc nin yanında home basic vermişler,buraya kadar sorun yok.Ama ordaki yetkili babama 2 tane dvd alın yedekleme yapın demiş burda ne demek istemiş bunu anlamadım,birde fredos işletim sistemi diyorlar şimdiye kadar aldığım 3 bilgisayarın 3ündede fredos du ama ben bu fredosun hiç açıldığını görmedim siyah bir ekran üstüne yazılar çıkıyor ve öylece kalıyor.Bir de bu fredos konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

Banned
30-01-2009, 12:10   |  #2  
Banlandı
275 mesaj

Dostum öncelikle satıcı arkadaşların "iki dvd alın ve yedekleyin" demesinin sebebi şu: vistayı kurarken ya da kurduktan sonra senden bilgisayarda oluşabilecek arızalara karşı geri yükleme yapabilmen için sana onarım dvd si yaptırmasıdır. Yaptırmak zorunda değilsin tabiki ama yaptırman şiddetle önerilir. Fredos dediğin sistemde anladığım kadarıyla MS-DOS gibi grafiksel arayüze sahip olmayan ve işlerini komut yazarak halledebildiğin bir sistem sanırım. sil gitsin yani.

Hakan_Willis
30-01-2009, 13:45   |  #3  
OP Taze Üye
11 mesaj

ilk önce verdiğin yanıt için teşekkürler,ben bu yedekleme işini işletim sistemi kurmadan önce mi yapmalıydım,şuan vista kurulu bu saatteden sonra yedekleme yapabilir miyim?
yapabilirsem bu konuyu nasıl araştırmalııym nasıl yapıldığı konusunda "yani hangi kelimelerle forum da veya google de araştırmak için"

_cypher_
30-01-2009, 14:34   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

evet yapabilirsin

surucuye bos bi dvd tak başlat > calıştıra gir "%systemroot%\system32\recdisc.exe" yaz entere bas diski olustur de gerisini o halleder zaten bu arada işletim sisteminin ustune kurduğun uygulamalara baglı olarak 3 yada daha fazla dvd gerekebilir hazırlıklı ol

Son Düzenleme: _cypher_ ~ 30 Ocak 2009 15:11
Hakan_Willis
30-01-2009, 19:16   |  #5  
OP Taze Üye
11 mesaj

peki bana bu kurtarma dvd si oluşturmanın tam olarak getirisi ne olacak anlamadım,elimde zaten bir vista cd si var bir sorunla karşılaşırsam format atarım olur biter.

_cypher_
30-01-2009, 19:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

kurtarma dvd sinin içinde windowsun ustune yuklediin suruculer ve programlarda olur yani tekrar kurmana gerek kalmaz ancak sadece kendi pc inde kullanabilirsin baska pc de denemeye kalkarsan buyuk ihtimal içindeki suruculer hata verceğinden acılmaz

Hakan_Willis
03-02-2009, 00:12   |  #7  
OP Taze Üye
11 mesaj

Her şey için teşekkürler