vıstalı dızustune xp yukleme

HPQ-User
19-01-2009, 09:57   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

emre sormuş:
arkadaslar vıstalı dızustune xp yuklemek ıstıyorum yanı cıft ısletım sıstemı kullanmak ıstıyorum acaba bunu nasıl yapabılecegımı anlatırmısınız bılgısayarcı 35 lira ıstedı yuklemek icin banada baya bı pahalı geldi yardımcı olabılırmısınız

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
asus f8sn240dv

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9.0.5) Gecko/2008120122 Firefox/3.0.5

Fatih_ARMAĞAN
19-01-2009, 10:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

aslında iyide fiyat vermiş.

bende bilgisayarcıyım 60-80 tl den aşağıya yapmam.

çünkü öncelikle cihaz a xp yüklenicek sonrada vista yüklenicek en azından 3-4 saat lik bir iş ve xp driver ları bulmakta çoğu zaman sorun yapabiliyor.

sorunsuz yükleyecekse 35 ytl çok uygun saygılar.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 19 Ocak 2009 10:41
Mehmet-
19-01-2009, 10:53   |  #3  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

Merhabalar. Öncelikle şunu konuşalım.
******Aynı hdd bölümüne ikisini birden kurmayın. Xp ve vista ayrı ayrı hdd bölümlerinde olmalı.
******Vista yüklüyken xp kurarsanız vista açılmaz sadece xp açılır.
Xp yüklüyken sonra vista kurarsanız açılış ekranında hangisini açmak istediğinizi bilgisayar sorar.

Şuan sizde vista yüklü. Xp yüklediğiniz an vista açılmayacak direk xp açılacak. Bunu düzeltmenin bazı yolları var.
Birincisi herşeyi sıfırlayıp önce xp sonra vista kurarsınız.
İkincisi şimdi direk xp kurup bazı hamlelerle vistayı da çalıştırmayı sağlarsınız.
Şuan xp kurduğunuz takdirde vista açılmayacak ya, işte vistayı açmak için gereken hamleyi alıntı yaparak aktarıyorum;

Eğer daha önce denemediyseniz “ne var kardeşim vista yanına xp kurmakta” diyebilirsiniz. Ancak denediğinizde bunun o kadar da kolay bir olay olmadığını göreceksiniz. Eğer mevcutta Windows Vista kullanıyorsanız, Windows XP cdsini cd sürücünüze taktığınızda “Windows XP Install” seçeneğinin inaktif olduğunu göreceksiniz çünkü Windows Vista, kendisinden önceki bir Windows sürümünün kurulumunu engelliyor. Bunun nedeni ise, önceki Windows versiyonlarının Vista’nın başlangıç (boot) yöntemleriyle uyumlu olmamasından kaynaklanıyor. En kısa tabiriyle, Windows’un önceki versiyonlarındaki “boot.ini” dosyası Windows Vista’yı başlatmak için kullanılamıyor. Bu nedenle de Vista üzerinden XP kurulumu tam bir işkenceye dönüşüyor.
Dün bir ihtiyaçtan dolayı, kullandığım Vista’nın yanına XP kurmam gerekti. Bu sorunları çözebilmek için Microsoft’un kendi yazdığı orjinal çözümler dahil bazı araştırmalar yaptım ve en sonunda Vista yanına sorunsuz bir şekilde XP’yi kurabildim. Eğer bir Windows Vista kullanıcıysanız ve Vista yanına XP kurup, her ikisini de boot menüsünden seçerek başlatabilmek istiyorsanız aşağıdaki yönergeleri takip etmelisiniz. Ayrıca hatırlatayım, aşağıda anlattıklarım bizzat tarafımdan denenmiş ve doğruluğu onaylanmıştır (:
Adım 1: Öncelikle temiz bir partisyon oluşturun, XP’yi bu partisyona kuracağız.
Adım 2: Bilgisayarınızı Windows XP cd si ile boot edin ve az önce oluşturduğunuz partisyona Windows XP’yi kurun.
Adım 3: Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra direkt olarak Windows XP ile açıldığını göreceksiniz. Korkmayın, Vista’nız bir yere gitmedi hala oralarda bir yerde :)  Windows Vista DVD’si ile bilgisayarınızı boot edin, ilk kurulum ekranında dil ayarlarınızı seçip NEXT butonuna basın.
Adım 4: Bir sonraki ekranda sakın Install seçeneğine basmayın. Amacımız tekrar Vista kurmak değil, Vista’nın boot kaydını yeniden yaratmasını sağlamak. Sol alttaki Repair Your Computer seçeneğine tıklayın.
Adım 5: System Recovery Options ekranında Windows Vista’yı seçin ve Next butonuna basın. Bir sonraki ekranda Command Prompt seçeneğini tıklayın. Karşınıza komut penceresi gelecek.
Adım 6:Komut penceresinde aşağıdaki her komutu yazıp ardından enter’a basın.
bootrec.exe /fixMBR
bootrec.exe /fixBoot
Adım 7: Boot sektörünü onardığımıza göre bilgisayarı yeniden başlatabiliriz. Gördüğünüz gibi Windows Vista geri döndü! (:
Adım 8: Vista sorunsuz bir şekilde açıldıktan sonra Başlat menüsüne tıklayın ve cmd.exe yazıp CTRL+Shift+Enter tuşlarına basın. CRTL+Shift+Enter yapmamızın nedeni, komut satırını, az sonra yapacağımız işlemler için yetkilendirmek. Bu nedenle sadece “Enter” yapmayın.
Adım 9: Aşağıdaki her bir komutu tek tek komut penceresine girin. Bu arada eğer Vista “C:” sürücüsü dışında bir sürücüye kuruluysa sürücü harfini ona göre değiştirin. Her komutu girip enter’a bastıktan sonra “The operation completed successfully” uyarısını görmeniz gerekiyor. Eğer bu uyarıyı göremiyorsanız bir şeyler yolunda gitmiyor demektir ve bir önceki girdiğiniz komutu tekrar girmeniz gerekir.
bcdedit -set {ntldr} device partition=C:
bcdedit -set {ntldr} path \ntldr
bcdedit -displayorder {ntldr} -addlast
bcdedit -set {ntldr} description “Microsoft Windows XP”

Bunu bizzat denemedim.

Aklınıza takılan sorular olursa yazın yardımcı olmaya devam delim. Kolay gelsin...

blackcloud
19-01-2009, 10:59   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

ilkönce raid sürücülerinin yüklü olduğu bir xp cdsi lazım. bu tarz cdler el ile hazırlanıyor fakat çift işletim sistemi kullanımında vista sistemi üzerinde bazı problemler yaratabiliyor

//[düzenleme]14081408 bu problemleri yazmış zaten //

verilen fiyat faiş sayılmaz bencede.

Son Düzenleme: blackcloud ~ 19 Ocak 2009 11:02
Mehmet-
19-01-2009, 11:06   |  #5  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
blackcloud
ilkönce raid sürücülerinin yüklü olduğu bir xp cdsi lazım. bu tarz cdler el ile hazırlanıyor
Evet xp cd si sata hdd yi göremeyebilir. Bunu düzeltmek için cd hazırlamak yerine şunu yapması yeterli;
BIOS'a girin ve SATA modunu Compatible yapın. bir de ACPI Disabled yapın

blackcloud
19-01-2009, 11:09   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj
14081408
BIOS'a girin ve SATA modunu Compatible yapın. bir de ACPI Disabled yapın
Bunu bende öğrenmiş oldum teşekkürler.

Fatih_ARMAĞAN
19-01-2009, 12:02   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

Sata modunu kapatıp Compatible yapmak diskinizin Sata performansından vazgeçmek demektir.

sağlıklı olanı Sata disk sürücülerini XP cd sine entegre edip. XP kurmaktır.

eğer bu konularla fazla haşır neşir değilseniz.

dediğim gibi 35 ytl uygun bir fiyattır gidin yükletin 2 işletim sisteminide uğraşıp durmayın.

Recep Baltaş
19-01-2009, 13:29   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Klavyeniz İngilizce olduğu için mi "i" harfi ve "ç" harfi kullanmıyorsunuz?