vistanın üzerine xp kurmak

sercan007
10-12-2007, 19:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
251 mesaj

bende bir laptop var yeni ve vista kurulu ben xp de kurmak istiyorum bunu nasıl yapabileceğimi anlatabilecek var mı?hı bi sorun daha var bu laptopta 250 gb harddsik var ama 240 a 10 olarak 2 bölüm yapmışlar ben 3 tane 70 70 110 olarak  3 bölüm yapmak ve bi 70 e de xp kurmak istiyorum ama o 10 gb olan yerde bilgisayarın recovery bölümü var o bölümü bi programla özel bişey yapmışlar 7 gb dolu görünüyo ama içindeki dosya 110 kb ve gizli klasör falan yok elimde donanım sürücüleri için cd de yok onuda program olarak yapmışlar bu verilerin hiçbirinide kaybetmemem lazım ilgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

theron
10-12-2007, 19:39   |  #2  
Yeni Üye
42 mesaj

-- Vistayı kaybetmemek için bi ERD diski yaratıp sistem dosyalarını o diske atman gerekiyor.. Diski ayırdıktan sonra  tekrar bi diske ERD den vista kurup kaldığın yerden devam edebilirsin..

--Windows xp cd'in varsa
bilgisayarı dvd/cd-Rom seçili olarak boot et
ordan yönergeleri takip ederek XP kurulum ekranına geleceksin
C: D: bölümlerinin olduğu ekrana geldiğin zaman C: yi sil, yeni disk oluştur,ordan diskin boyunu belirle aynı uygulamayı istediğin kadar uygulayarak istediğin boyutlarda istediğin kadar disk elde edebilirsin.. Ancak 1 tane diskine büyük alan ver mesela 70gb gibi bu da XP yi kuracağın disk olsun..
XP yi kuracağın Diski seç (NTFS) kuruluma başla..

kolay gelsin

Son Düzenleme: theron ~ 10 Aralık 2007 19:42
sercan007
10-12-2007, 19:40   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj

ama ben vistayı silmek istemiyorum vistanın üstüne xp kurmam lazım

theron
10-12-2007, 19:43   |  #4  
Yeni Üye
42 mesaj

yazıyı güncelledim dediklerimi uygularsan yapabilirsin kanaatindeim

sercan007
11-12-2007, 15:42   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj

ya hiç bunları yapmadan sadece harddiski 3 e bölüp boş olana xp yi normal bir şekilde kursam bi sorun olurmu acaba

theron
11-12-2007, 15:46   |  #6  
Yeni Üye
42 mesaj

Yapabilirsin ama vista sistem dosyalarına zarar verebilirsin,pek tavsiye etmiyorum ama bazı programlar var böyle işlemler için onlardan bulabilirsen rahatça yapabilirsin kanaatindeyim..

sercan007
11-12-2007, 16:21   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj

ön yükleme yaparken şöyle bir hata verdi kur bilgisayarınıza takılı hiçbir sabit disk bulamadı.sabit disklerin açık ve bilgisayarınıza doğru bir şekilde bağlanmasını sağlayın.bu işlem üreticinin sağladığı tanılama ya da kur programını çalıştırmayı içerebilir.

bad sect0r
12-12-2007, 10:38   |  #8  
Yeni Üye
42 mesaj
sercan007
ön yükleme yaparken şöyle bir hata verdi kur bilgisayarınıza takılı hiçbir sabit disk bulamadı.sabit disklerin açık ve bilgisayarınıza doğru bir şekilde bağlanmasını sağlayın.bu işlem üreticinin sağladığı tanılama ya da kur programını çalıştırmayı içerebilir.
heralde biçimlendirme yapmamışsın..

vista kuruluyken diskleri bölebilirsin istediğin gibi.. ama vistanın olduğu pcye xp kurmak deme bana çünkü çok çektim ondan.. daha xp cdden dosyaları pcye attıktan sonra tekrar başlayınca; şimdi tam hatırlamıyorum başlangıç dosyalarıyla ilgili bi hata weriyo.. hem de başka bölüme kurmama rağmen.. o yüzden abartısız 3 kere format attım.. önce xpyi kurup sonra vistayı kurunca sorun çıkmıyo.. başka bi yol bulamadım bn bunun için.. spcdsinin üstüne de yazdım sakın vistanın olduğu pcye sokma diye xD benim bildiğim tek yol format atcan önce xp sonra vista.. başka yolunu bilen warsa söylerse ben de sewinirim..

keylog
22-12-2007, 18:30   |  #9  
Yıllanmış Üye
126 mesaj

xp cdsini takınca diskleri bulmamasının sebebi xp cd nin içinde sata driverlarının bulunmaması o driverları nlite isimli program yardımıyla ekleyebiliyorsun aratırsan nasıl ekleyebileceğini bulursun..