vistaya format atmak?

HPQ-User
11-05-2008, 23:18   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

thebradva sormuş:
notebook a format çekmek istiyorum. ancak bilgisayarı aldığım yerde bana cd vermediler. formatı nasıl çekebilirim?
not: bilgisayarımda  HP_RECOVERY ve OS_TOOLS bölümleri var.

bir diğer sorum da vistayı silip yerine xp yi yükleyebilir miyim? eğer yapabilirsem nasıl?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
hp 530 notebook
1 GB RAM
intel core duo CPU 1.83 GHz
32 bit işletim sistemi

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.8.1.14) Gecko/20080404 Firefox/2.0.0.14

GaMeRr
11-05-2008, 23:27   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,264 mesaj

Hp recovery cd sini kullandınızmı?

thebradva
12-05-2008, 22:02   |  #3  
Taze Üye
4 mesaj
GaMeRr
Hp recovery cd sini kullandınızmı?
cd vermediler bana. Hp recovery bölümü bilgisayarıma tıkladığımda c sürücüsünün altında duruyo.

OnnuuR
13-05-2008, 16:05   |  #4  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj

0 aldıysan mutlaka vermeleri lazımdı istersen yetkili kişilerden isteyebilirsin...

thebradva
16-05-2008, 12:39   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

evet 0 aldım ama cd vermediler. sorduğumda format atmak istiyorsan f10 veya f11 (tam olarak hangi tuşa basacağımı unuttum) tuşuna bas dediler. ama bilgisayar konusunda uzman olmadığım için çekiniyorum bozulur diye.

OnnuuR
17-05-2008, 13:39   |  #6  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj

Yine kandırmışlar cd olmadan format atamazsın ki...

silenceandsilence
18-05-2008, 01:43   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

HP gerçekten bilgisayarla birlikte cd vermiyor benim arkadaşa da vermemişlerdi recovery den yap demişlerdi f.. li bir tuşla girilerek recovery yapılıyor nasıl oluyor bilmiyorum başka bir arkadaş recovery kısmını sildiği için yapamadık o yüzden ilk önce hangi f.. le recovery oluyor onu bul sonra dene eger recovery olmuyorsa bir vista dvd si bulup formatı onunla birlikte yap ama dvdsiz recovery yapmış arkadaşalr daha önce lisans gitmiyor senin dizüstünde yapışık olan kod çalışıyor sonra etkinleştirme olmuyor ama telefonla microsofta bağlanıp seni yönlendirip etkinleştirme yapmanı sağlıyorlarmış ama formattan önce hp nin sitesine girip senin bilgisayarın vista ile ilgili sürücülerini hepsini indir formattan sonra hepsini kur belki istersen daha sonra recovery bölümünü silebilirsin ama silme belki HP insafa gelir dvd veya bir şekilde kullanmanı sağlayabilir
HP recovery F11 le yapılıyormuş bilgisayar açılır açılmaz F11'e basmak gerkiyormuş Eğer istenilirse kendin recovery dvdsi yapabilyormuşsun (2 dvd arka arkaya girip dvdlerden recovery)

Son Düzenleme: silenceandsilence ~ 18 Mayıs 2008 01:48
thebradva
19-05-2008, 10:36   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj
silenceandsilence
HP gerçekten bilgisayarla birlikte cd vermiyor benim arkadaşa da vermemişlerdi recovery den yap demişlerdi f.. li bir tuşla girilerek recovery yapılıyor nasıl oluyor bilmiyorum başka bir arkadaş recovery kısmını sildiği için yapamadık o yüzden ilk önce hangi f.. le recovery oluyor onu bul sonra dene eger recovery olmuyorsa bir vista dvd si bulup formatı onunla birlikte yap ama dvdsiz recovery yapmış arkadaşalr daha önce lisans gitmiyor senin dizüstünde yapışık olan kod çalışıyor sonra etkinleştirme olmuyor ama telefonla microsofta bağlanıp seni yönlendirip etkinleştirme yapmanı sağlıyorlarmış ama formattan önce hp nin sitesine girip senin bilgisayarın vista ile ilgili sürücülerini hepsini indir formattan sonra hepsini kur belki istersen daha sonra recovery bölümünü silebilirsin ama silme belki HP insafa gelir dvd veya bir şekilde kullanmanı sağlayabilir
HP recovery F11 le yapılıyormuş bilgisayar açılır açılmaz F11'e basmak gerkiyormuş Eğer istenilirse kendin recovery dvdsi yapabilyormuşsun (2 dvd arka arkaya girip dvdlerden recovery)
çok çok teşekkür ederim. Alkış

asfaltdünya
04-06-2008, 20:12   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

merhaba arkadaslar HP pavillion serisinden bir notebookum var.recovery manager dvdlerimi aldigim gün notebook icinden yazdirdim ama satin aldigimda extra bir cd vermediler.simdi rootkit ve virüs problemim var c ye format atmak zorundayim artik yapacak birseyim kalmadi kurtaramiyorum.
recovery manager dvdlerini f11 e bastiktan sonra kullandim dediginiz gibi ama yaptigi tek sey fabrika ayarlarina geri dönmek oldu ya da yeniden vista yükledi-format atmis demek gibi oluyor ama sistem geri yükleme gibi calistigini saniyorum-  ki bunlari  tam olarak 3 kez yaptim.  format degil sanirim bu yaptigi bütün bilgilerim gidiyor ama c nin formatlandigini sanmiyorum. hala sorunlarim devam ediyor virüsler ve rootkitlerle.cok fazla bilgim yok bu konularda ve yanlis birseyler yapmaktan korkuyorum acikcasi.recovery manager dvdleriyle format atilabiliyorsa vistanin ayrica bir dvdsine ihtiyacimiz yoksa bunu nasil yapabiliriz bilgisi olan varsa acilen yardima ihtiyacim var paylasirsa cok sevinirim.
tesekkürler simdiden :)

Recep Baltaş
04-06-2008, 20:33   |  #10  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj
Onur Baba
Niye atılmasın ki? Kurtarma kaydı koymuşlar işte. Kim söyledi CD olmadan format atalmaz diye?

Recep Baltaş
04-06-2008, 20:35   |  #11  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Recovery ile tam format atılıyor fakat sizn virüsleriniz programlarınız kurduğunuz CD'de ya da D'de ya da flash belleğinizde olduğu için her defasında başytan bulaşıyor.

asfaltdünya
04-06-2008, 21:25   |  #12  
Taze Üye
3 mesaj

ama vistayi tekrar kurduktan sonra da arkada cok fazla islem var ve cpu degerleri oldukca yüksek.
kurulum yaparken de bana hangi sürücüye kurulum yapacagimi sormuyor bu yuzden
c yi bicimlendirip bicimlendirmedigini anlamiyorum.ben mi yanlis yapiyorum diye herseyi okudum ama bir hata bulamadim :(

OnnuuR
04-06-2008, 22:00   |  #13  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj
Recep Baltaş
Onur Baba
Niye atılmasın ki? Kurtarma kaydı koymuşlar işte. Kim söyledi CD olmadan format atalmaz diye?
Aldığında Vista yüklüymüş cd olmadan nasıl xp'ye geri dönebilir...?

Aras Yurtman
05-06-2008, 10:34   |  #14  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Başlat menüsünde kurtarma DVD'leri oluşturan bir programın yüklü olması gerekiyor (en azından XP'de öyleydi). Bu programla kurtarma DVD'leri oluşturabilirsiniz (ama yalnızca bir kere).

Eğer HP Recovery'de sistemi onarma yapıyorsan dosyalar silinmez, yalnızca sistem dosyaları sıfırlanır. Bu yüzden virüsler de temizlenmez. HP Recovery'de XP için C:'ye format atan "Silici Kurtarma" seçeneği vardı, Vista için de buna benzer bir seçenek olmalı.

Bir de virüs D:'ye de bulaşmış olabilir. Bu durumda kurtarma DVD'leri oluşturup denedikten sonra HP Recovery'de D:'yi (kurtarma bölümünü) silip DVD'lerle kurulum yapmalısınız.

Virüsün, bir USB bellekte ya da yedeklediğiniz kişisel dosyalarınızda olabileceğini de göz önünde bulundurun.

Son Düzenleme: Aras Yurtman ~ 05 Haziran 2008 10:35
pctrans
05-06-2008, 16:27   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
542 mesaj

belki yardımı olur ama bizde teknosa dan aldık acer aspire 5200 bizede vista cd si vermediler verilmezmiş onun yerine 2 tane recovery dvd oluşturdular takıp yeniden başlatınca resetli gibi oluyomuş bi ara pc nin ayarlar gitti koyduk 2 dvd yide satış sorumlusunun gözü önünde dvd ler açılmadı:D yani bilmiom sen nerden aldıysan ama mersin teknosa sakat o bir gerçek 1,500 verdiydik zamanında işe bak

thebradva
05-06-2008, 19:26   |  #16  
Taze Üye
4 mesaj
pctrans
belki yardımı olur ama bizde teknosa dan aldık acer aspire 5200 bizede vista cd si vermediler verilmezmiş onun yerine 2 tane recovery dvd oluşturdular takıp yeniden başlatınca resetli gibi oluyomuş bi ara pc nin ayarlar gitti koyduk 2 dvd yide satış sorumlusunun gözü önünde dvd ler açılmadı:D yani bilmiom sen nerden aldıysan ama mersin teknosa sakat o bir gerçek 1,500 verdiydik zamanında işe
açılmadıktan sonra ne yaptılar. bu konuda deneyimlerini paylaşırsan seviniriz. eğer ola ki başımıza buna benzer birşey gelirse ne yapılacağını az çok bilelim.

asfaltdünya
06-06-2008, 03:51   |  #17  
Taze Üye
3 mesaj

cok tesekkür ederim yardimlariniz icin.

thegörkem
13-09-2009, 13:32   |  #18  
Taze Üye
1 mesaj

the bradva doğru sölüyor hp ye format atmak için bizlere cd vermiyorlar benimde hp pc var ama cd almadım çünkü de bölümünde recory diye bişey vardır o senin pcne format atmanı sağlıyor format atmak için f11 tuşuna basman yeterli ben denim epeyide pcme format attım henüz 15 yaşında olmamam rağmen çok kolay yolu var bencee pc açılırken F11 tuşuna bas somnrasında sana pcdeki dosyalarını yedeklemeni sölicwek eğer dosyalarını yedeklediysen  bir daha yedeklemene gerek yok o bölümü atla sonrasında kendi atıyor formatı

! By _ GöRKeM !