Visual basic eskimedi mi

underdark
12-02-2004, 16:51   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
50 mesaj

Ya ben lisede okuyan bi gencim.Programlamaya başlayacaktım herkes C Sharp önerdi.VB, C++, java bileşimi diye.ne dersiniz?VB eskimedi mi?

hasanyasin
12-02-2004, 19:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Lisede okurken programlamaya başlamak istemen çok güzel underdark. Sana hiçbir yerde bulamayacağın çok özel tavsiyelerim olacak. Gülümseme Tabii başkaları da okuyabilir...

1. İngilizce öğrenirsen, Almanca öğrenmek kolaylaşır. İngilizce'den sonra Almanca'yı da öğrenince Fransızca öğrenmek de kolaylaşır. Fransızca'yı da öğrendiğin zaman, İspanyolca öğrenmen kolaylaşır... Neden? Her bir dili öğrenirken, aslında insanların nasıl iletişim kurduğuna dair anlayışın gelişir... Bununla birlikte, eğer latince öğrenirsen, belki çok kullanamazsın günlük hayatta; ama tüm Avrupa dillerine hakim olursun bir anda..! Latince Türkçe'ye de benzer, İngilizce'ye de. Bilmeyen biri İtalyanca konuşanla Latince konuşanı aynı dili konuşuyor zanneder. Gene bilmeyen biri, Fransızca bir metinle, Latince bir metni ayırdedemeyebilir..!

Demem o ki; programlama dillerini öğrenmek, sadece ilk adımları zor olan bir yolculuktur. İlk dili öğrendikten sonra, bir başkasına geçmek hiç de sorun olmaz...
...ve programlama dillerinin latincesi C'dir. C estetiktir, C insana haz verir, C, C'dir... Gülümseme Belki web uygulamalarında pek tercih edilmez, cep telefonları için de aynı şey söz konusu; fakat C, programlama dillerinin 'Latince'sidir...
O yüzden ben, başlamak isteyen herkese, C++ tavsiye ediyorum. C++, C'nin nesne yönelimi desteği olan genişlemiş halidir...

2.VB eskidi mi? Hayır. Fakat başlamak için hiç de iyi bir dil değil. Ben ona dil bile demek istemiyorum. Gülümseme Bir programlama dili olarak VB, bir araç olarak üç tekerli bisikletle aynı amacı taşıyor benim için; düşmeden binebilsin insanlar...

3.C# güzel tabii, ne de olsa C'nin güzel kızı. Lakin C++'la ahbap olursan, sana kızını hemen verir. Gülümseme

4.Cep telefonları için program yazacaksan Java öğreneceksin tabii ki. Eğer bilgisayarlar için ciddi bir şeyler yapmak istiyorsan, Java da arkasına teker takılan bisikletlere benzer söyleyeyim; düşmemek için hızdan feragat gerekir... Java'yla ilgili görüşlerimi, Programlama Dilleri>>Java bölümünde açmış olduğun Java'nın Geleceği adlı konu altında ifade edeceğim.

Evet sevgili underdark, şimdiden sonra çıkıp, pascal'la işe başlamanın daha iyi olacağını, VB'yi öğrenirsen daha kolay ilerleyeceğini vs vs söyleyen çok çıkar. Ben C++ derim, başka bir şey demem.

Şunu unutma: En zor adım, ilk adımlar ve eğer biraz daha dikkatli ve azimli olur da C++ öğrenirsen, bu zorlukların karşılığını almış olacaksın. Yok ilk adımlar zaten zor, bari kolayından VB'yle başlayayım dersen, gene o zor adımlarla yorulursun; lakin eline pek de fazla bir şey geçmemiş olur...

underdark
13-02-2004, 12:51   |  #3  
OP Üye
50 mesaj

Ortaokulu kolejde İngilizce kolejde okumuş olduğumdan ve şu anda da cağaloğlu anadolu Lisesi'nde okuduğumdan Hem ingilizcem hem Almancam gayet iyi.Dil derdim yok yani.Python'una kadar tüm dilleri genel olarak biliyorum ama nasıl ilerleyeceğimi bilmiyorum.20 kadar kod  sitesini takip ediyorum.Elimde XP var.ayrıca mandrake 9.1 ve verdiğiniz Knoppix 3.3 var.linux'e de meraklıyım.K develop ile C++ yazılır.Ama Visual studio.NET de var elimde.Onunla da C# denemeleri yapıyorum.malesef Java derleyici indirecek bantgenişliğim yok.Zaten java editörü de yok.Windows LongHorn ve de Fedora'yı bekliyorum.Yahoo'da mesaj gruplarına üye oldum.Kitaplar 30-40 milyon.Kurslar da pahalı.Programlama öğrenmek için elimden geleni yapıyorum ama bi yere kadar.Flash,dreamweaver falan da var.zaten Boğaziçi Bilgisayar istiyorum.Hasan abi,gerçekten iyi tavsiyeeriniz varsa bekliyorum.Site olur,program olur,diğer öneriler olur.

hasanyasin
13-02-2004, 14:11   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Sana bir şey söylüyorum underdark: Helal olsun, arkandayım! Gülümseme

Eğer dediğin gibi, programlama dilleri hakkında genel bilgin varsa, [hem de Phton'una kadar] o zaman bundan sonrası "özel"leşmeye ve "uzman"laşmaya başlamak olacak. Programlama dilleri hakkındaki genel bilgin, RAM, işlemci, işletim sistemi, kontrol yapıları, tranzistörün anlamı,  değişkenler, integer, string, byte, bit... gibi kavramlar hakkındaki temelleri de kapsıyorsa eğer; artık bir şeyler "üretmeye" başlamanın zamanı gelmiş demektir...

Bu ingilizce'nin genel gramerini bilip, nerede nasıl konuşulacağı ya da özel bir alandaki terimler gibi "uzman"lık bilgilerini öğrenmeye başlamak gibi tıpkı...

Kendine uygun bir hedef belirle, bir alan seç. Grafik alanında mı geliştirmek istiyorsun, o zaman oyun yapmak isteyebilirsin mesela. Network konusuna meraklıysan, bir ftp programı yazmaya çalış. Hiç yazılmamış, rakibi olmayan bir şeyler de yapabilirsin... Şunu da söyleyeyim: Eğer işe yarar bir şeyler yapmayı düşünürsen, bunu satıp para kazanmayı da düşün... Gülümseme

Şimdi amacını belirle ve başla çalışmaya. C++ kullanmalısın; seçtiğin alana özgü başka diller olsa da. Zira üretmekten önceki amacın öğrenmek olduğundan, mesela bir web sitesi yapacaksan, PHP kullanmak yerine C++ CGI programları yazmaya çalışmalısın. Elbette ki çok zorlanacaksın; fakat zaten istediğimiz de "zor" olanı öğrenmek değil mi?

Bir de son tavsiyem: kodlama üzerinde çalıştığın kadar, "Yazılım Mühendisliği" ne demekmiş, onun üzerinde de çalış...

sedatuluer
16-02-2004, 10:21   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar iyi diyorsunuz hoş diyorsunuzda insanları bu kadar peşin yönlendirmesek yani yanlış anlaşılmasın herkez bence kendine uygun birşeylerle ilgilenmeli
Sonuçta herkez bu işi profesyonelce yapmak istemeyebilir yani hoby olarak yada uğraşı merak gözüyle bakanlarda olabilir.Vb kolay gelebilir üstelik çok ta güzel uygulama hazırlanabiliyor istediğim her işide yapıyor ben proğram yapıp satmayacaksan niye c++ yada delphi ile uğraşayım ki yani ben uçmak istiyorsam tek motorlu bir chesna ile de uçarım dc-900 u uçurmama gerek yok hem diyelimki bu dilleri öğrendim gerçek hayattaki bir a&t bir cisco bir microsoft proğramları ile yarışabilirmiyim piyasa bir proğram bile atabilirmiyim tabi ki hayır ama evimde oturup proğramlama ile uğraşmak için en iyisi vb
benim gözlemlediğim kadarı ile bu işi profesyonelce yaptığını iddia edenler bile veri tabanı problemleri karşısında apışık kalıyorlar.yeni bir teknoloji karşında afallıyorlar örneğin bir pos cizasını borkodu bir benzin pompası ile stok kontrolünü bile bağlayamayan yüzlerce proğramcı var piyasayı bunlar götürüyor kardeşim firmalar veriyor parayı bu işin pirini bulup yaptırıyorlar yani tabiri caizse ufağe tefeğe ekmek düşürmüydorlar ama bu mazeret değil tabiki mutlaka her insan hiç bir yerek ulaşamasa bile bir şeylerle uğraşlamalı bunada yürekten katıloyuram zaten benim kastettiğim bu değil çünki hindistan bugün yazılımda bir dünya devi oldu biz niye olmayalım.ama değidim gibi herkez kendince bir ekol oluşturmalı
saygı ve sevgilerimle

underdark
19-02-2004, 13:05   |  #6  
OP Üye
50 mesaj

Ben kararımı verdim.C#'tan vaz geçilmez her şeyden önce.Ama C++ ve Java da öğrenicem.hepsinden önce de C'nin ta kendisini.Bu gerçekten yararlı olacak.

mericelektrik
15-04-2004, 18:12   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

merhaba arkadaslar visual basic de cap pat bilgim var fakat c++ ogrenme istegi bende cok bu sebeple c++ programını yazacagım kullanacagım bır program hangısıdır. ve en ıyı nasıl ogrenılır yardımcı olursanız sevınırm.

Janberka
16-04-2004, 19:22   |  #8  
Yeni Üye
45 mesaj

Arkadaşlar visual programlama dillerinin çoğu birbirine benzer yani hasanyasin'in de dediği gibi bir dili öğrendiğin zaman diğerinide öğrenirsin (underdark dil işini yanlış anladın sanırım) fakat işte işe c++'la başlamalı bence. Ben eskiden öğretmen ödev verdiği zaman en zor olanı ilk başta yapardım böylece ilk başta kasar ama sonradan çok rahatlardım. Bu işte buna benzer c++ 'ta burdaki en zor ödev işte. Bu arada bende bir hata yaptım ve ilk önce delphi öğrendim. Hatamı onarmaya(c++ öğrenmeye) başlıyorum yakında(hasanyasin'e teşekkürler)...

Son Düzenleme: Janberka ~ 16 Nisan 2004 19:30
joker_17
05-07-2004, 14:47   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

Eskdi

underdark
09-08-2004, 17:56   |  #10  
OP Üye
50 mesaj

Kaç hafta sonra bakıyorum da düşüncelerime : Ne kadar çok şey değişmiş. Bi kere Linux ta epey ilerledim ve Debian kullanmaktayım ne alaka diyen olabilir ama alakası var.
C de döngüler ve pointer lara kadar geldim. VB yi hiç bir zaman hoş bulmadım ve başlamadım.
MS bile artık VB ye değil C# a önem verecek.
C Dil Ailesinden sadece Java için vazgeçebilirim herhalde.
Kesinlikle C ile başlayın.
C kolay bir dil miymiş tabi ki hayır ama C ile başlayanların temeli çok daha iyi oluyor.
Sadece biraz daha kolay(ve biraz değil epey verimsiz:bence)
diye Vb önerenlere aldırış etmedim,VB eskimiştir artık.

sherlockholmes
19-08-2004, 15:12   |  #11  
Yıllanmış Üye
202 mesaj

selamlar ,
takip ettiğiniz veya önerebileceğiniz vb/linux/delphi/programlama forumları siteleri nelerdir?
...

iyi günler...

AtakaN
25-08-2004, 06:59   |  #12  
Yeni Üye
35 mesaj

Slm
Ben lise 2 'de (yani geçen sene) pascal öğrendim. Bu sene de vb öğreneceğiz. Biz de hocamıza neden pascal diye sorduğumuzda yine ilk basamaktaki zorluktan bahsetti ve pascal'ı önerdi eğer programlamada aşmak istiyorsanız vb öğrenin dedi. Ben henüz 17 yaşındayım yani programlama hayatımın daha başındayim. Mecburen pascal öğrendim ve bu sene yine mecburen vb öğreneceğim fakat sene ye mezun olduğumda ne yapmalıyım. Gerçekten bu işte aşmak istiyorum, kendi amaçlarım var. Aynı zamanda Linux 'e müthiş bir sempatim var. Yani mümkünse Linux 'e de program yazmak istiyorum. (Bildiğim kadarı ile Linux için C gerekiyor.) Bildiğim kadarı ile VB ile ASP kodları çok benziyomuş. C ile benzeşen bir web-programlama dili var mı? Sizce Ben seneye ve bundan sonraki programlama hayatıma hangisi ile devam etmeliyim. (Eğer C ise hangisi?)

LaMbaCiNi
29-08-2004, 16:56   |  #13  
Üye
52 mesaj

İleri derece bilgisayar kullanıcısıyım.donanım konusunda iyiyim ama bir sene önce merak ettim program yazmaya karar verdim.hangi dili kullansam diye düşünüyorudum.c denedim bir yere kadar c++ döküman sıkıntısı çektim delphi yok olmadı.bende visual basic deniyeyim dedim.ve başladım şimdi iyi derecede olmasa bile visual basic kullanabiliyorum işin ilginç tarafı visual basic kullanmama rağmen c++ a yada delphiye bakınca sanki onlarıda kullanmışım gibi tanıdık geliyorlar.Bence program yazmak istiyorsan önce en kolay ve basit olan dilden başla basit olması bir işe yaramaması anlamına gelmez !!! onu öğrenince programcılığın mantığını keşfetmiş olacaksın en azından ayrıca.zor bir dilden başlarsan takıldığın yerde sıkılabilirsin.ama kolay birdille ve anlaşılabilir bir dille başlarsan yaptığın herşey sana şevk verir.mesela ben ilk yazdığım kodda kendimi bilgisayarı yeniden keşfetmiş gibi hissettim ..

command1.caption = "Çalışıyor"

msgbox("Çalıştımı")
:-)) gibisinden
e öyle olunca keşfetme ve öğrenme isteğin artıyor.yazdığın kodu geliştirmeye çalşıyorsun.
if text1.text = "" then
msgbox("Hiç Bİşey Yazmadın")
end if

demek bütün dilleri biraz kurcala en kolay geleni ve senin ilerletebildiğinden başla.bak hepsini öğreneceksin...(ÇOKMU İYİM GALİBA!!)

acar33
21-10-2004, 19:36   |  #14  
Üye
65 mesaj

Dostum VB Eskimez sen ilkokuldaki matematik dersinin ne zaman eskidiğini düşünürsen o zaman da vb nin eskidiğini düşün.Programcılığa giriş için VB Çok iyi.Boşuna c# tan başlama c öğren önce...

Swat_Man
21-10-2004, 20:26   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,488 mesaj

Bencede Eskimez

Recep Baltaş
05-11-2004, 18:43   |  #16  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

vallah kolay kodlama istiyorsan vb

PcMaKeR
20-10-2005, 10:08   |  #17  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

VB Eskirmi yaw. Sende hiç insaf kalmadı mı öle kolay bir dil bir daha meydana gelir mi. Bak vb sadece kendi başına değil. Ona ihtiyaç duyan başka diller var. Örnek verelim: ASP.NET bu dil vb kullanıyor. VB bilen adam bu dili çok basit bulur. Web programcılarından bazı arkadaşlarım bile bu dili çok beğeniyor. Ben kendim geliştiriken vb kullanıyorum. Hiç inceledin mi bilmiyorum ama Visual Studio.Net 2003 de Hem VB.NET hem C# da ASp.NET var. C++ da yok. Neden yok bana bu iki dil hem kolay hem geliştirilebilmesi yüksek bir dil. Eğer genede VB.NET'i beğenmezsen C# deerim sana onu öğren. İkisinin Arasında fazla bir fark yok(Nede olsa .NET çatısını kullanıyor ikiside :D)

3RROR
08-11-2005, 09:11   |  #18  
Üye
51 mesaj

bir programalama dili nasıl eskiyebilirki programlama geliştirme demektir..

sen üretiyorsun ve o programalama dili sonsuz yaratıcılık demektir..

bu c#/c++/vb/pascal/delphi gibi birçok web/programlama yazılımlarıda dahil eskimez tabiki..

bu benim görüşüm.

hacker_382
13-11-2005, 21:12   |  #19  
Yeni Üye
38 mesaj

ESKİDİ DİYENİN ANLINI KARISLARIM :) :) :)

ozden83
19-04-2006, 19:14   |  #20  
Taze Üye
1 mesaj

:)

hOOligy
29-04-2006, 14:40   |  #21  
Taze Üye
17 mesaj
PcMaKeR
VB Eskirmi yaw. Sende hiç insaf kalmadı mı öle kolay bir dil bir daha meydana gelir mi. Bak vb sadece kendi başına değil. Ona ihtiyaç duyan başka diller var. Örnek verelim: ASP.NET bu dil vb kullanıyor. VB bilen adam bu dili çok basit bulur. Web programcılarından bazı arkadaşlarım bile bu dili çok beğeniyor. Ben kendim geliştiriken vb kullanıyorum. Hiç inceledin mi bilmiyorum ama Visual Studio.Net 2003 de Hem VB.NET hem C# da ASp.NET var. C++ da yok. Neden yok bana bu iki dil hem kolay hem geliştirilebilmesi yüksek bir dil. Eğer genede VB.NET'i beğenmezsen C# deerim sana onu öğren. İkisinin Arasında fazla bir fark yok(Nede olsa .NET çatısını kullanıyor ikiside :D)
.net öğrenen ve kullanan bir olarak vbyi sevip sevmemek de önemli bekli (mesela ben vb 6.0' sevmiyordum) ama kesinlikle eskiyeceğini düşünmüyorum. 3RROR'un dediklerine tamamen katılıyorum. vbni sevimsiz oldugunu düsünen arkadaslar kesinlikle .net 2003e bir göz atmalılar

alemci_msn
19-05-2006, 14:26   |  #22  
Taze Üye
9 mesaj
LaMbaCiNi
İleri derece bilgisayar kullanıcısıyım.donanım konusunda iyiyim ama bir sene önce merak ettim program yazmaya karar verdim.hangi dili kullansam diye düşünüyorudum.c denedim bir yere kadar c++ döküman sıkıntısı çektim delphi yok olmadı.bende visual basic deniyeyim dedim.ve başladım şimdi iyi derecede olmasa bile visual basic kullanabiliyorum işin ilginç tarafı visual basic kullanmama rağmen c++ a yada delphiye bakınca sanki onlarıda kullanmışım gibi tanıdık geliyorlar.Bence program yazmak istiyorsan önce en kolay ve basit olan dilden başla basit olması bir işe yaramaması anlamına gelmez !!! onu öğrenince programcılığın mantığını keşfetmiş olacaksın en azından ayrıca.zor bir dilden başlarsan takıldığın yerde sıkılabilirsin.ama kolay birdille ve anlaşılabilir bir dille başlarsan yaptığın herşey sana şevk verir.

demek bütün dilleri biraz kurcala en kolay geleni ve senin ilerletebildiğinden başla.bak hepsini öğreneceksin...(ÇOKMU İYİM GALİBA!!)

bende arkadaşıma katılıyorum aynen kardeş
bende lise 2 bilğisayar programlama okuyorum gecen sene pascal bu sene vbasic seneyede delphi görecem
yani pascalda sınıfda en iyisiydim vbasicdede öyle
bakalım delphide ne olacam ama hocalar diyor onuda başarırsın zaten pascalın aynısı vb şeklinde

benimde sana diyeceğim kendine ğüvendiğin bir dil seç ve onu ögren diğerleri zaten birisini ögrendinm igerisi gelecek hemen hemen hepsi aynı mantık
arkadaşın dediği gibi kolay dili secersen sana zevk verir daha cok ögrenme arsuzu içinde olur ama zor olanı hele hele birde başka bir dil bilmiyordan ilk olarak C/C++ ögreneceksen baya bi zor oalcak bu senin için ve takıldıgın konularda sıkılacka bir süre sonrada bırakacaksın

Son Düzenleme: alemci_msn ~ 19 Mayıs 2006 14:29
rockincpu
22-05-2006, 22:49   |  #23  
Taze Üye
3 mesaj

milyon dolarlık endüstriyel cihazları kontrol eden otomasyon programları yazdım vb6 ile. telekomda hala vb4 ile, unix e baglı tape back-up lardan nt4 servere data aktaran programlar yazılıyo..
c# gelecegi olan bi dil cunku java nın aynısı ve arkasına .net kütüphanesini almıs. ama java javadır herzaman. aslında artık dil degil kullandığınız yapı önemli, nesne yonelimli cagı kapandı artık, cok katmanlılar moda vesaire. size bir de lisp i öneririm.

68 mustang eski bi araba ama soförü onu konusturur... almayim anahtarinizi :))

Canimsin
26-05-2006, 08:48   |  #24  
Taze Üye
12 mesaj

Arkadaşlar kendi fkrimi söylecek olursam. Bir dili öğrendiğinde diğer dilleri öğrenmek elbette ki çok zor değildir. Yalnız programcılıkta önemli olan şey Kod bilmek değildir... Yapacağın programın en hızlı çalışanını üretebilmektir. Buna da algoritma mantığı diyelim. Bugün piyasada aynı işi yapan 10 larca program mevcut. Örnek verecek olursak Bugün bir media player müzik çalma işlemini yapabiliyor değil mi? ve niceleri peki neden çoğumuz winamp kullanıyoruz? Tabiki hızlı olduğu için.

Bir programcının işi Algoritmadır. En hızlı çalışanı yapabilmektir. Dediğim gibi bir dili alın elinize iyice öğrenin. Sonra bir algoritma yapın o iyi bildiğiniz dil üzerinde. Sonra bir başka dil e geçin. Kod ların ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını (aşırı zorlanmayacaksınızdır) bilmekten önemli olanı işin algoritmasıdır. Kodu ve nasıl kullanıldığını bulmak çok zor olmasa gerek değil mi ?

Bu diller bir ingilizce veya fransızca tercümanı olmak gibi birşey değildir. Tercümanlıkta dile hakim olmak zorundasın Programlamada da Algoritmaya... işin asıl zor kısmı da algoritmadır.

Özet : hangi dilden başlarsanız başlayın. vb eskimez. yalnız tavsiye edeceğim dil ise c olur. İşin en zevkli kısmı algoritmadır. Ağırlık vermenizi ısrarla öneririm.

Saygılar.

metehan
05-07-2006, 11:44   |  #25  
Taze Üye
2 mesaj

eskimedi

Son Düzenleme: metehan ~ 24 Mart 2007 12:18