VISUAL BASIC' i BIRAKIN !!!

amdmania
25-09-2007, 18:43   |  #26  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

dierlerini öğrenmek zor sırf bunun için bile basic kalır ama zaman la tabii kalkcak o da

edpresident
03-10-2007, 14:36   |  #27  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

Ben öncelikle JAVA, sonra da C# ve C, C++ derim.

Mustafa Akın
21-10-2007, 22:00   |  #28  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Beyler hanginiz işinize yarıyorsa onu kullanırsınız yani basit bir kütüphane kitap kayıt programı için vb de kullanırsınız c++ da , 3d bir oyun için de vb de kullanırsınız c++ da c# da hangisi işinize gelecekse o bundan büyüktür bu bundan küçüktür diye bir karşılaştırma yanlış. hızları bakımından yapabilirsiniz ama kullanabilirlik bakımından yapamazsınız.

toonami
26-10-2007, 17:07   |  #29  
Yıllanmış Üye
120 mesaj
mustafa91
Beyler hanginiz işinize yarıyorsa onu kullanırsınız yani basit bir kütüphane kitap kayıt programı için vb de kullanırsınız c++ da , 3d bir oyun için de vb de kullanırsınız c++ da c# da hangisi işinize gelecekse o bundan büyüktür bu bundan küçüktür diye bir karşılaştırma yanlış. hızları bakımından yapabilirsiniz ama kullanabilirlik bakımından yapamazsınız.
tek kelimeyle okadar neden bizleri korkutuyorlarki tam bir şeyler yapmaya başlamışken okadar emekler boşamı gidedcek vb nin kitabini oku oku tam ilerleme kaydetmişken biri çıkıpta bu işe yaramıyor boşa çaba harcamışşın derse ne dersiniz

bad sect0r
12-12-2007, 12:12   |  #30  
Yeni Üye
42 mesaj

sen vbyi ne kadar biliyosun vb ile neler yaptın bi de assembly ve c ile neler yaptın diye sorarım:)

byteCode
03-01-2008, 23:37   |  #31  
Taze Üye
6 mesaj

yıllardır üzerinde binlerce program yazılan dilleri yabana atmamak gerekir. Microsoft gibi tekelciliği yüzünden eleştirilmesi gereken bir firmanın, visual basic yüzünden eleştirilmesi de büyük haksızlık olur. bilgisayardan delicesine korkan insanların programcılığa el sürebilmesinde katkısı da olmuştur bu dilin. Üstelik visual basic'te içinde asp & php çalıştırabilen bir web server dahi yazılabilir. Bu uç örnek dışında konuşmak gerekirse, kobilerin %95'inin işini rahatça görebilecek programlar yazılabilir. üstelik bunu da, bir çok insanın yukarıdan baktığı bir basitlik ile gizler.

Dillerin eleştirisine şöyle başlamak gerekir. Örneğin birden fazla thread'in çalıştığı bir uygulama yazmak istiyorsak visual basic hala ideal midir? hayır değildir. bunun için java yazmak daha akıllıca bir iştir. çünkü java, multithreading özelliği dahili olan bir dildir.

peki , yeni bir sıkıştırma algoritması geliştirdiniz, bununla da avi dosyalarını sıkıştırmak mı istiyorsunuz? böyle bir işi visual basic'in yapması dakikalar alabilir. belki java da bu işi en etkin şekilde yapamaz, c# 'i de unutun, böyle bir sorun için c++ ve c kullanacaksınız demektir.

ayrıca, güncel bir dil kullanacağım ve windows programı yazacağım diyorsanız visual basic.net, J# ve c#.net kullanacaksınız demektir ama zaten bunlar .NET platformunu kullandığı için değişen şey büyük oranda notasyondur.

kendi açımdan son söz:
- yeterince incelemeyin, bir yerden başlayın.
- bir ana diliniz olsun ama bir kaç dil bilin.

seyit25
07-01-2008, 16:17   |  #32  
Taze Üye
4 mesaj

Niye programlama dillerini karşılaştırıyorsunuz anlamadım.
Bence herkes bildiği programlama dilinde uzman olsun o ona yeter hatta artar bile.
Burda Visual Basic işe yaramaz diyen arkadaşlara soruyorum ne kadar biliyorsunuz bu dili, bu dilde yapılanlar hakkında bilginiz varmı(ileri derecede bilgiler apiler,directx falan)...
Ayrıca her programın kendine göre artıları ve eksileri var.
Projeye göre programlama dili kullanılır...
Ben ömür boyu ..programı kullanacağım diye birşey olmamalı bence.

umitst
10-02-2008, 01:59   |  #33  
OP Taze Üye
16 mesaj

arkadaşlar ben uzun süredir bu foruma girmedim o yüzden bana yazılanlarada cvp veremedim konununda bu kadar tutacağını bilmiyordum ama okumanıza ve fikirlerinizi söylemenize sevindim..Bakın arkadaşlar herkesin kendine daha yakın gördüğü bir dil vardır ve hep en iyisi olmak ister.Ben VB 6.0 ile başladım sonra yetersiz olduğuna inanıp ve microsoft un da desteğini çektiğini öğrenince VB.NET e geçtim.Sonrasını anlatıyım ben VB.NET e gömülmeye karar verdim, uğraşmaya ve araştırmaya başladım.Bu uğraş sırasında 6 senedir birlikte çalıştığım bir arkadaşımın lafı üzerinde VB den soğudum arkadaşım bir iş görüşmesine gitmiş orda hangi programlama dilini bildiğini sormuşlar oda VB.NET demiş biraz üstten bakmışlar..O da bana VB yi bırakmamızı ve başka bir dil kullanmamızı söyledi.Sözüne güvendiğim birisi olduğu için ben araştırıp bu konuda bilgi sahibi olmak istedim forumlarda vb nin mouse kullanan herkesin yazabileceği bir dil olduğunu (VB.NET için konuşmuyorum) veya yazılım uzmanı arayanların C veya Java üzerine elaman alışları ve sertifika veren kuruluşların (Microsoft veya BilgeAdam gibi) C üzerine eğitim vermeleri beni düşündürdü ve madem bir dil üzerine gelişmek istiyorum bu en iyilerinden birisi olmalı dedim ve Microsoftun büyük paralar harcadığı Visual Studio ya framework tabanlı .NET platformunun gözbebeği C#.NET e geçtim :) ve de mutluyum gerçekten sağlam ve geleceği parlak bir dil.

Şimdi ben kimseye C#.NET e geçin demiyorum söylemek istediğim eğer bir dil arayışı içindeyseniz yüksek seviyeli,sizi kısıtlamayan, **gelecek vadeden** bir dil seçin ve alanınızda piyasa araştırması yapın.Ve unutmayın

Neyi bildiğiniz değil, neyi nekadar bildiğiniz önemli...

Son Düzenleme: umitst ~ 10 Şubat 2008 02:01
sermur1
06-03-2008, 22:00   |  #34  
Taze Üye
3 mesaj

Arkadaşım, Sen belki profesyonelsindir, ne biliyim bir  Logo , Micro veya Link proğramlarında çalışan proğramcısın ve pazar payın çok büyük, Visual Basic 'i Karalamaya çalışıyorsun, Mantık Olarak elbetde en iyi platform ve en avantajları fazla olanlar daha iyidir ve insanların doğasında olan şeylerdir daha yeni ve daha iyiye yönelme duygusu, Ama kardeşim ben 8-9 senedir VB ile uğraşıyorum, Kendi Çalıştığım Şirketde kendi yazılımımı kullanıyorum ve şimdiye kadar da hiç bir sorun çıkmadı, anlatmak istediğim o kadar dünya çapında bir proğramcı diiliz ve koskoca holding ağlarının proğramlarıyla da uğraşmıyoruz. kendi çapımızı ve dolayısıyla benim gibi aynı durumda bi çok kişininde ortak özelliklerine göre Visual Basic'i Çok Seviyorum

Creamershaq
12-03-2008, 01:51   |  #35  
Taze Üye
1 mesaj

Öncelikle ümitst arkadaşın söylediği ve 6 senedir kurtulamadığı sözüne güvendiği arkadaşı benim :) ayrıca konunun bu kadar uzamasınada şaşırmamış da değilim. Programlama konusuna biz lisede ilk pascaldan başladık tuaf tuaf komik ama eylenceli birşeyler yaptık sonra bize çok daha görsel olan VB 6.0 ı gösterdiler ki ona geçince çoştuk yani yeni başlayanlara sesleniyorum Öğrenmeniz için VB 6.0 ideal 6.0 dönemlerinde ocx dll olaylarını inceleyip ortaya bişiler koymaya başlarsınız biraz daha hakim olmaya başladıkça ocx çalıp kullanırsınız (benim gibi) emin olun güzel şeylerde yaparsınız işte serial portlarla uğraşırsınız database bağlantılarında kendinizi aşabilirsiniz öncelikle ben algoritma olayını iyice kavramanızı öneririm ama bazı arkadaşlarında dediği gibi neyle yaptığınız değil ne yaptığınız önemlidir biz pascal kullanırken yapacağımız şeyler hep belliydi araştırıp uygulardık bozuldukça öğrenirdik artık bi yerden sonra daha güzel şeyler yapalım diyor insan, VB 6.0 gördük kendimizi geliştire geliştireki Allah razı olsun hocalarımızda ilgimize ilgiyle karşılık verdi dahada güzel şeyler yapmak istedik .net platformunda Visual Basic te yapmaya başaldık bu aradada olduğu gibi mouse kullanması bilen herkez vb de program yazar lafları hoşumuza gitmiyordu o aralar dedik hadi bi staj yeri gbi kendimizi geliştireceğimiz bi yerler bulalım gittiğimiz yerlerde VB olayına tuaf tuaf bakılınca kardeşim şirketler genelde VB kullanmıyor deim neyse sonuçta biz C# diye karar kıldık kendimize Arkadaşlar olayın başındaysanız önce algoritma sonra mantığı anlayabileceğiniz basic yada pascal gibi dillerden devam edin derim ama yok kardeşim ben vb kullanıyorum de kullan kardeşim hiç bişi zoruna gitmesin sonuçta ne yaptığın önemlidir neyle yaptığın değil çay bardağı java :) kardeşlerim buz dolabına koy çalışsın :) bir kere yaz her yerde çalışsın mantığıyla yapılmış bir dildir Diller arası geçişinizde emin olun en fazla 2 3 haftanızı alır. Fakat bir şeyi tam bilin eğer o dilmi bu dilmi diye düşüncelere dalarsanız hiç bişi koyamazsınız ortaya Programlama hayal gücünüze kalmış herşeyi yapabilirsiniz Neyse bende uzattım galiba :) NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE diyelim olayı bitirelim

KuaforPlus
21-03-2008, 08:45   |  #36  
KuaforPlus avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
223 mesaj

Konuyu Hortlatmak istemiyorum.
Visual Basic i Bırakın Diyenlere http://www.kuaforplus.com sitesindeki programın Visual Basic de Yazıldığını Belirtmek İsterim.

Ayrıca...
Birden Fazla Programlama Dilini Öğrenmeye Çalışmaktansa 1 ini Bilin Ama Tam Bilin. Kullandığınız Programlama Dili, Sizin Projenizdeki İşi Yapmaya Yetiyor ve Artıyor ise Neden Bunu Daha Gelişmiş Bir Dilde Yazacağım Diye Kendilerini Kasarlar Bilinmez Ama ...

Burda Amaç Daha Gelişmiş Bir Yazılım Dili Kullanmaktansa Kendinizi Daha Geliştirmenizdir. Diyerek Sözlerimi Bitirmek İsterim.

xelamony
17-04-2008, 23:37   |  #37  
Üye
54 mesaj

Öncelikle ne olursa olsun VB kullanıcaksanız Bari .Net ortamında kullanın onun dışında güçlü,esnek,anlaşılır bir dil istiyorsanız c# derim VB den başlayınca insan işkence çekiyo c# geçerken.(bizzat yaşadım (: )Burda sayılan dillerin tamamı .Net studioda mevcuttur sadece gerekli paketleri kurmak gerekir...

xelamony
17-04-2008, 23:44   |  #38  
Üye
54 mesaj
toonami
ilk başlayanlar için biryerlerden başlamak lazım o kadar site ve form gezdim netten 7 adet hoca buldum hepsinin ortak tarafları vb den başla ve sıralamayı da ben seçtım gercekten harika kım ne soylerse
Gerçekten bu mesleği yapıcaksan VB den başlamanızı tavsiye etmem.İlk önce Algoritma ve uml şemaları ile olayın mantığını çözmenizi ardından başlarda çok zorlansanızda c# ile devam etmenizi öneririm.Ondan sonra diğer dillere atlamak çok kolay olcaktır.Çünkü c# merkezde bir dildir.Yazım bakımından VB ye inmek(kötülemek için söylemiyorum) çok çok kolay olucaktır

Nedeni ise ;

VB.Net çok güzel kullanışlı bir dil olabilir ama web uygulamalarında c# kadar yeterli değil.Şuda varki iş arayanların çoğu Asp.net + c# bilen yazar demekki bu işi yapıcak kişi mutlaka c# öğrenmeli.VB den başlayınca ve kolay yazıma alışınca diğer dillere geçmesi zor oluyor.Fikrim bu...

Son Düzenleme: xelamony ~ 17 Nisan 2008 23:58
kendd
21-04-2008, 23:30   |  #39  
Yeni Üye
35 mesaj

arkadaşlar hepiniz abimsiniz ben pc okuyorum ve derste bize b.vasic gosteriyolar tabi size hak veriyorum diyorsunuz  c++ felan ama programcılıga baslamak bence basicten geçer.
ama arkadaşlarım dedigine gore biraz araştırdıgım bilegilere gore C dilinda daha fazla şeyler yapayormusuz
birde arkadaşlar v.basic neden kolay hem kodları kolay hemde gorsellik bakımından

ama C baktım harbiden kodlar karışık tabı ogrenmek isteyen ogrenır kodlara bakmadan

ama tavsiyem C ve Vbasicdir

eger oyun diyorsanız 3 dmax bu oynunu nasıl kodlarım diyorsanız perl dili kullanın derim

bize seneyede Cdili gostercekler bakalım

hadi selametle

toonami
27-04-2008, 22:48   |  #40  
Yıllanmış Üye
120 mesaj

xelamony: yorumun için teşekkürler fırsat buldukca bu programlama kitaplarını okuyırom ve exe lerini topluyorum tek bu c# kaldıonu nerden bulabilirim teşekkürler

yeniyapi
04-06-2008, 16:26   |  #41  
Taze Üye
1 mesaj

Günümüzde bir sürü araba markası ve bunların değişik modelleri var. Araç kullanıcıları marka ve modeli farklı da olsa istedikleri yerlere ulaşıyorlar. Acemi şoförler ise ya kaza yapar, ya da yollarını şaşırırlar. Suçu da arabada bulurlar.

Hiç bir programlama dili kötü değildir. Eğer Allah kişiye  programcılık yeteneği vermedi ise ondan ona dolaşıp durur. Birini atıp öbürünü tutar.

Microsoft'u yabancı diye dışlarken geçmişteki ve halen devam eden katkılarını ne çabuk unuttuk. Bizlere bilgisayarı sevdiren, bilgisayarı bilgisayar yapan içindeki yazılımlar değil midir ? Aynı özelliklerde yerli yazılımı tabi ki hepimiz tercih edeceğiz.

minnoş_97
13-07-2008, 20:40   |  #42  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj

hangisi daha az kota yiyorsa  onu indirecem yardım :D

merve_m_41
05-08-2008, 11:18   |  #43  
Taze Üye
7 mesaj

ben lise son bilgisayar bölümündeyim zaten artık vb göstermiyolar vb.net gösteriyolar 3. sınıfta 4. sınıftada c++,c# gösteriliyo

Zaym1n
05-08-2008, 18:32   |  #44  
Yıllanmış Üye
495 mesaj

Arkadaşlar Bende Visual Basic 2006 Eğitim Seti Var Daha Dokunmadım Bile Yanlız 1 Ay İçinde Eğitime Başlayacağım Ben Öyle Kendimi Aşmak Falan İstemiyorum Ne Biliyim Oynadığım Oyunlarla İlgili Oyunları Kolaylaştıracak Programlar Yazmak İstiyorum Yani Mesela Counter Strike Oyunuyorum Bi Program Yazcam O Program Sayesinde Ben Atıyorum " r " Tuşuna Basınca Bana Colt ve USP Gelecek Elime Oyundaki Haliyle Colt İçin " B " " 4-4 " USP İçin " B " " 1-1 " Neyse Çok Ayrıntıya Gerek Yok Ben İşte Bu Tür Yama Eklenti Gibi Şeyler Yapmak İstiyorum Hatta Bazı Oyunlar İçinde Hile Türü Şeyler Yapmak İstiyorum Bunu VB İle Yapabilirmiyim ve VB.NET ile VB Arasında Ne Fark Var Onu Sorumak İstiyorum.

Son Düzenleme: Zaym1n ~ 05 Ağustos 2008 18:32
fdumanli
05-08-2008, 19:16   |  #45  
Yıllanmış Üye
414 mesaj

Doğru. 10 yaşındaki çocuk bile abi VB öğrencem tavsiyelerin neler diyor.

VB.NET (Y)

Zaym1n
10-08-2008, 15:17   |  #46  
Yıllanmış Üye
495 mesaj

ewet arkadaşlar bana bi cevap verin yukardaki yazıma cevap verin bi

osmanhale
02-01-2009, 01:35   |  #47  
Taze Üye
3 mesaj

C# kullanan arkadaşım ben oracle database ile bağlantı kurmayı denedin mi hiç. Ben database olarak oracle kullanarak bir proje yapmak istiyorum da.

Kapalı Hesap (79876)
02-01-2009, 03:08   |  #48  
Kapalı Hesap
1,252 mesaj
muammerturkmen
Baba Büyüksü
Sen de büyüksün.

Bi programlama diline bukadar sinir olan birini ilk defaa görüyorum.

secman
02-01-2009, 12:16   |  #49  
Yıllanmış Üye
247 mesaj

vb6 bırakmak mı? office programı olduğunu sananlar var herhalde neyin ne olduğunu bilmeden konuşmak kolay tabiki vb.net çıktı vb6 nın tüm kodlarını değiştirdi bazı özelliklerini kaldırdi vb.nette yapamazsınız kodlama sistemi çok karmaşıklartırdılar borloandı yapanların eline verirseniz olacağı buydu vb6 dan vb.nete dönüştürücü bile hatalı ve çok fazla hata durumuna düşüyor exe yaptığınızda bir sürü yardımcı dosya yer kaplıyor diğer pclere uyumlaştırmakta zorluklarda var çalışmıyor.Diğer diller C,C# bunların hepsi profesyonel kodcuların işidir bilmediğiniz bir kodu yazamassınız

aligatorX
14-01-2009, 15:00   |  #50  
Taze Üye
2 mesaj

Vb'i beğenmeyen arkadaşlar aşıda linklerini verdiğim programlara bakabilirler.

inşaat mühendisliği konusunda ülkemizde en yaygın kullanılan programlar..He4pside Visual Basic ile yazılmıştır.

Ayrıca vb.net 'in neredeyse vb 6.0 ile alakası bile yok.Ben C#'la da biraz ilginiyorum.Açıkçası vb.net C#'a benziyor.

Son Düzenleme: aligatorX ~ 14 Ocak 2009 15:04