Visual Studio diasymreader.dll hatası...

nazif_bahar
18-03-2007, 16:14   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj

Arkadaşalar,

Visual Studio 2005 kullanıyorum. C# ta kodları yazdıktan sonra debug ediyorum fakat bir hata mesajı alıyorum.

Microsoft .NET Framework component,diasymreader.dll, may not installed correctly. Try to repair your .NET Framework from Control Panel via 'Add Remove Programs'...

Gibi bir hata mesajı. herşeyi denedim yeniden yükleme, framework yenileme son sürüm falan.. Fakat sadece windows u yenileyince sorun düzeliyo. Ama bunun farklı bir yolu olmalı.. Sürekli format olmaz dimiGülümseme
Ayrıca herşey çalışırken birtakım programlar(bu programlar varolan framework dosyalarını yeniden düzenleyen programlar sanırım.) yüklesem gene aynı hata oluşuyor. Yani bilgisayara hiç mi bişey yüklemiycem, dimi ama...  

Lütfen benzer sorun yaşamış veya çözümü bilen birileri varsa yardımınızı bekliyorum.

Kolay gelsin arkadaşlar...

OBA
23-03-2007, 20:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
3,757 mesaj

visual studionun services pack i çıktı. birçok hatayı düzeltiyor. onu yüklersen düzelebilir.

yhhabiboglu
23-11-2007, 13:21   |  #3  
Taze Üye
1 mesaj

Biraz eski bir mesaja cevap veriyorum ama google da hatayı aradığımda karşıma ilk bu site çıktığı için benden sonra arayacaklara da yardımcı olabilir diye ulaştığım çözümü paylaşmak istiyorum.

adresinden öğrendiğime göre administrator yetkilerine sahipken regsvr32 C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v1.1.4322\diasymreader.dll komutunu çalıştırmak yeterli. Sizdeki diasymreader.dll dosyasının yeri nereyse komutta parametre olarak o kullanılmalıdır.

Heralde iyi bir vista kullanıcısı olmadığım içindir , admin olarak bu komutu çalıştırmama rağmen komut 0x8004005 kodlu hatayı verdi. Sebebi de yetkisiz bir kullanıcı iken bu komutu kullanmam imiş. Çözüm olarak yeni bir kısayol oluşturup komut kısmına
regsvr32 C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v1.1.4322\diasymreader.dll

yazdıktan sonra kısayola sağ tıklayıp run as administrator dedim ve benim sorunum çözüldü.

edpresident
03-12-2007, 11:41   |  #4  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

HAtada .NetFramework dosyasının düzgün olmadığı bildiriliyor. Programı program ekle kaldırdan tamir etmen gerekiyor.Reinstall da yapabilirsin.