VMware sorusu lütfen yardım

ifree
17-07-2011, 23:03   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
46 mesaj

Arkadaşlar hepinize iyi akşamlar iyi günler
Uzun zamandır merak ettiğim ve denemek istediğim Ubuntuyu indirdim ancak hep çekincelerim olmuştu yanlış bişe yapar mıyım bilgisayara bi zarar gelir mi diye araştırdım VMWare isimli bi sanal makina oluşturan yazılımla kurmaya karar verdim...daha doğrusu yanlışlıkla kurdum.şöyle oldu bi kaç tutorial videosu izledim ancak ubuntuyu orada live cd olarak başlatacak sandım gelgelelim VMWare direk ayırdığım 20 gb lık kısıma sanırım kurulumu yaptı.şimdi VMWare i çalıştırınca ubuntuyu açıyorum ancak ortada ufak bir ekranda açılıyor.başlangıçta olduğu gibi Wİndows açılıyor (aslında buna sevindim çünkü mavi ekran göreceğim veya hard diskteki herşey yok olup gideek diye o kadar korktum ki hard diskin bir yedeğinin olmasına rağmen)
Ancak sorum şu VMWare içerisindeki ubuntu nasıl kaldırılacak? VMWare i açınca sol tarafta ubuntu seçeneği  var onu seçip başlatıyoruz ancak sağ tıklatınca hard diskten kaldır gibi seçenekler var.onlardan birisini mi uygulayacağız yoksa başka bi şekilde mi? yardımcı olursanız çok sevineceğim... çok çok teşekkürler şimdiden.

Kapalı Hesap (200174)
17-07-2011, 23:14   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

wmvareyle kurduğun işletim sistemiyle gerçek işletim sisteminin hiç bir alakası yok çökme vs olmaz yani wmvareyle kurduğun işletim sisteminide burdan silersin -belgeler<virtual machines adlı klasörün içindeki klasörü silmen yeterli olacaktır...ben şahsen..windows vista ,xp,98,me,linux kurdum gerçek işletim sistemini etkilemedi yani bir hdd'de iki işletim sistemi ama birbirlerini görmüyor etki edemiyor açıkçası..inşallah açıklayıcı olmuştur.. Gülüş

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (218224) ~ 17 Temmuz 2011 23:20
ifree
18-07-2011, 00:28   |  #3  
OP Yeni Üye
46 mesaj

gerçekten açıklayıcı oldu hem de acayip hızlı...peki vimware de açlıştırdığım ubunutyu üzerinde değişiklik yapmak istersem ya da bişeler indirmek istersem ne olacak? böyle bişe mümkün mü? nasıl mümkün yani?

Kapalı Hesap (200174)
18-07-2011, 13:31   |  #4  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj

evet mümkün zaten şuan ki vmware sürümlerinde vmware tool işletim sistemi kurulunca otomatik olarak kendini iişletim üzerine kuruyor sen sadece gerçek makinadan bir dosyayı fareyle sürükleyip sanal makinaya atman yeterli sanal makinadan gerçek makinaya aynı şekilde atabilirsin ben genelde sanal makina ile rapid veya diğer sitelerden indirme yabarken kullanıyorum sanal makinaya modemi resetlemeden ip değişme olanağım var Gülüş
örnek vermek gerekirse virtual network adapter bölümünden şu işlemi yabmak gerek modem çekmeden ip değişme için..Subnet IP: 192.168.170.0 Subnet mask:255.255.255.0
dediğim gibi iki işletim sistemi birbirinden bağımsız çalıştığından şöyle düşün bir klavye fare ile iki bilgisayar kullanıyorsun
upload download  yababilme olanağğında var bildiğin bilgisayar tek farkı sanal makina yöntemi ile kurulmasıdır

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (218224) ~ 18 Temmuz 2011 13:33
ifree
18-07-2011, 15:05   |  #5  
OP Yeni Üye
46 mesaj

anladım...açıkçası normal windows masaüstünden vmware masaüstüne bişeler sürükleyip bırakmak aklıma geldi neler olacağını görmek açısından ama denemedim.açıklamaların çok faydalı oldu çok sağol.hele rapid download ipucu acayip işime yarayacak inşallah diğer dosya barındırma sitelerinde de işe yarar çünkü rapidde pek bişe kalmadı şu sıralar...
açıklamalrın için tekara sağol

Kapalı Hesap (200174)
18-07-2011, 21:40   |  #6  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Alıntı: ifree  
anladım...açıkçası normal windows masaüstünden vmware masaüstüne bişeler sürükleyip bırakmak aklıma geldi neler olacağını görmek açısından ama denemedim.açıklamaların çok faydalı oldu çok sağol.hele rapid download ipucu acayip işime yarayacak inşallah diğer dosya barındırma sitelerinde de işe yarar çünkü rapidde pek bişe kalmadı şu sıralar...
açıklamalrın için tekara sağ
ben hep sitelerden peşpeşe nasıl indirmenin yollarını aradım sonunda vmware ben burdayım diyene kadar aramıştım Gülüş

mert48217
20-07-2011, 14:44   |  #7  
Yeni Üye
27 mesaj

kardeşım sen o sanal pcyı nereye kurduysan (wmare programını demıyom) ordan o dosyayi komple sil snra wmareyi denetımden kaldır.

doctorwho28
25-07-2011, 16:57   |  #8  
Taze Üye
14 mesaj

arkadasım ubuntunun üstüğne tıkla ve üstten kaldırı sec sorun cozluro hertalde