Vodafone 64 MBPS internet hız sorunu

Sagroth
11-08-2016, 13:01   |  #1  
Sagroth avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Yaklaşık 3 ay önce Vodafone 64 Mbits 240 GB AKK paketine abone oldum. İlk zamanlar sorunsuz olan internet hızım bir anda 3 Mbit e düştü ve aylardır beni süründürüyor. Vodafone' a defalarca telefon ettim TTNet ekiplerini gönderdiler apartmandaki kutuya baktılar bizden kaynaklı bir sorun yok dediler. Vodafone bizden de kaynaklı bir sorun yok hızınız 76 Mbits olarak gözüküyor bir elektrikçi çağırıp kablolarınızı kontrol ettirin dediler. 2 farklı elektrikçi çağırdım ikiside kablolarda sıkıntı yok dedi. Yeni modem satın aldım 15-20 farklı Pc-Tablet-Telefonla test yaptım sonuç yok.

Şuan 64 Mbits olması gereken internet hızım test yapınca önce 15-16 mbit düzeyine fırlar gibi oluyor sonra sanki bir yerde sınırlandırma varmış gibi geri 3 mbit düşüp kalıyor. Yükleme hızım ise 4 mbit yani yükleme hızım normal indirme hızımda sıkıntı var.

Modem arayüzünü açınca şöyle bir görüntü var.

Burada görünene göre yanlış anlamadıysam benim hızım 75 Mbit olmalı ama değil. Sizce sorun nerede ?

Modem = TP-LINK TD-W9970

LENO7
11-08-2016, 17:57   |  #2  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

Kablosuz ağınıza başkalarının bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. AKK'na yakalanmış olabilirsiniz. Kotayı kontrol edin. Modemi fabrika ayarlarına döndürün. Modem kendi kendine güncelleme yapıp güncellemeden sonra bu sorun oluşmuş olabilir. Güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Yeni çıkan AirTies yada ZyXEL (VDSL2) modemlerinden birini talep edin. Farklı DNS ve VPN deneyin. Farklı saatlerde deneyin. Örneğin sabah 7, akşam 23 gibi. Farklı indirme testleri yapın. Örneğin; Call of Duty 4: Modern Warfare Demo indirin.

Sagroth
11-08-2016, 18:57   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Ağda sadece kendi cihazlarım var
AKK aşmamışım
Modemi resetledim baştan kurdum ve farklı bir modemle de denedim
DNS VPN değiştirdim
1,5-2 aydır günün her saati test ettim önceleri hiç sıkıntı yoktu hızım 75 mbit idi sonra bir düştü 1 ay kadar 3-15 mbit arası gitti geldi sonra tekrar 75 e çıktı ama 3 gün sürdü 1 aydır 3 mbit

LENO7
12-08-2016, 00:05   |  #4  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

Altyapısal bir sorun olabilir. Vodafone'u arayıp hızınızı 40 yada 50 Mbps (megabit)'e sabitlemesini isteyin. Değişiklikleri not edin.

Son Düzenleme: LENO7 ~ 12 Ağustos 2016 00:07