WD 2.5' 1TB harici disk çalışıyor ama 20 saniye.

atahan1905
29-04-2020, 20:02   |  #1  
atahan1905 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

yaklaşık 8 9 yıllık bir WD 2.5" 1TB Harici diskim var. uzun yıllardır kullanıyorum ama cok aktif [url=]de[/url]ğil sadece depolama yapıp kenara kaldırıyorum.

ski olmasından kaynaklı sorun olcağını düşünmüyorum. buün kadar canavar ibi çalışıyordu. atta aa 2 3 ün önc 15 16 saate yakın acık kaldı torrentten dosya yazdım içine, lakin bugün film izlemek için tvye taktığımda okumadı. ( tvde zaten okumazken elimden ufak bi düşürme yaşadım ama sorun oalcağını sanmıyorum zaten bundan önce de çalışmıyordu. ) pc ye taktığımda ise şunlar oldu;

- ya hiç görmedi
- ya gördü içindeki dosyalar da göründü ama hiçbiri okunmadı.
- ya gördü dosyalar da kısa süreliine göründü ama acılmadı pc kitlenir gibi oldu
- ya da bana 20 saniye kadar harddisk içinde işlem yapmama izin verdi. çok denemelerim sonucu bana izin verdiği şeyler;
- için yeni klasör açabildim
- kısa süre için[url=]video[/url]oynata bildim ve videonun isteidğim saniyesine ilerleyebildim.
- az miktarda fotoğrafı pcye kopyalayabildim.
- müzik dosyalarını açabildim.
yani kısaca çok az süre de olsa disk çalışıyor , ama sonra donuyor bazen donmasa bile dosyaları gösteriyor ama açtırtmıyor.

şimdi benim sorunum nedir? veri kaybı olmadan kurtarabilir miyim? anladığım kadarıyla verilerin hiçbirinde sorun yok pc her nedense harrdiskle iletişim kuramıyor? ne yapabilirim ? sorun donanımda muhtemelen donanımdan anlayan arkadaşlar yadımcı olabilirsenizsevinirim n

not: biçimlendirme yapmak istemyiorum kesinlikle.

Sistem Bilgilerim
  • ASUS N61JQ
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • Intel CORE İ7
  • .
  • AMD HD5730
  • Google Chrome
  • - Kullanmıyorum -
  • 4096 MB
  • Android 5.0 (Lollipop)
  • Android 4.0 (Icecream Sandwich)
  • Turkcell
excel_mustafa
30-04-2020, 00:17   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

harddisk hassas bir alettir ufak darbeler bile bozulmasına neden olabiliyor. öncelikle sorunu tam anlamak için hdsentinel ile badsector testi yapıp health ı kontrol et. eğer badsector yoksa ve okuma yazma hataları varsa tamir edilip kurtarılabilir. hdd nin aynı marka modelini bulabilirsin veri kurtarma yapan bir yere kartını ve okuma kafasını sağlam olanla değiştirtmeyi deneyebilirsin. hdd yi kendin açarsan bozulur havasız ortamda açılması lazım.

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 30 Nisan 2020 00:18