WD 250GB hdd Serial Data Çalışmıyor

saksii
03-08-2011, 11:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Merhaba arkadaşlar iş yerimizdeki bilgisayarda 1 adet samsung 40gb hdd 1adet wd 250gb takılıydı.

samsungta sadece windows kurulu, wd(western digital) lede sadece resim depoluyorduk(Fotograf Stüdyosu)

öğlen bilgisayari açtım bilgisayar xp ekranini geçtiği an takılıp kalıyordu. Ne yaptıysam ayni. Wd yi sökünce samsung üzerinden bilgisayar açılıyor. Wd takınca xp ekraninda kaliyor.

Aklima hemen basit çözümler geldi cd sürücülerin güç kablolarini cektim acaba power suplydenmi yapti diye gene ayni hdd üzerinden master,slave denedim yine olmadi hdd biosta görünüyor ancak açılmıyordu.

Sorumluluk almak istemedim ve bilgisayarciya gönderdim onlarda bize samsunga format atip westernş bizde açamadik veri kaybı yaşanmasini istemediğimiz içinde zorlamadik diyip geri gönderdiler.Dediklerine göre bilgisayarda haddinden fazla virus varmış Wd yi kitlemiş dediklerine göre.

Neyse babama dedim böyle böyle ben bunu tekrar biçimlendirip geri getirebildiğimiz resimleri getirelim yada veri kurtarmaya yollıyalim. Sağolsun onlarda minimum 300$ + kdv fiyat verince ondan vazgeçtik.

Wd ye format attim ancak işletim sistemi kurmadim bilgisayar sonunda samsung üzerinden 2side bağlıyken açıldı bildiğim kadarıyla Recover programlariyla dosya kurtarmaya çalıştım kurtardıklarmi kaydederken kaydetme durdu bilgisayarima baktim d ve e yerel diski kayıp hddyi elledim normalinden daha sıcak gibi geldi.

Reset attim biosta hddyi görüyor sorun yok ancak bilgisayar açıldığında bilgisayarimda görmüyor. Yönetten filan baktim Disk Yönetiminde görmüyor. Gizlenmişmi diye baktım ordada sorun yok.

Biosta göründüğüne göre Sata power çalışıyor ancak serial data okumuyor bunun bir çözümü varmı acaba yoksa fiziksel hasara uğramış olabilirmi ben birşey yapmadim ama .

Birde yine formatlamayi denedim biçimlendirme mavi ekrandada görünmüyor hdd ama biosta görünüyor.

d ve e de hala kurtarmam gereken basilmamiş düğün nişan sünnet vs resimler var yardimci olabilirseniz sevinirim.