wd hardiskte bağlantı kopma sorunu

ziyankar
17-11-2008, 17:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

s.a.
arkadaşlar 1 ay önce 1 tb lık my book wd marka taşınabilir hard disk aldım
bugün pcye taktığım bağlantı kopma sorunu olmaya başladı bağlanıyor 20 saniye sonra kapanıyor başka bir forumda okudum kabloda sorun vardır dediler dükkanda aynı kablodan bir tane daha vardı onunla denedim sorun aynı ne yapabilirm bileniz varmı

SAİNT
17-11-2008, 17:25   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

servisle bence görüş ve aldığın yere götür çünkü daha bir aylıkmış hdd en sağlamı odur az uz değil 1 tb.

ziyankar
17-11-2008, 17:27   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

internet üzerinden aldım yedekleyip götürcem ama hdd açlıp kapanıyor

physfg
17-11-2008, 17:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

diğer usb hub larında sorunyapıyor mu bi deneyin ve arkadaşın dediği gibi başka bi ara kablo ile deneyin...

SAİNT
17-11-2008, 17:40   |  #5  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

başka bir pc dene acaba ne olacak ayrıyetten masa üstümü yoksa laptop'mu google şöle bi göz attımda usb çıkışlarının yetmemesi sebep gösteriliyor ne kadar doğru tartışılır tabiki.

physfg
17-11-2008, 17:59   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
saint
başka bir pc dene acaba ne olacak ayrıyetten masa üstümü yoksa laptop'mu google şöle bi göz attımda usb çıkışlarının yetmemesi sebep gösteriliyor ne kadar doğru tartışılır tabiki.
o dediğin daha çok 2.5" liklerde oluyor,onnlara da ilave güç kablosu çözüm oluyor...ama 3.5" lik yani adaptörlüde güç yetmeme sorunu olmaz gibi...

bi de usb 1.1 ler var zaten 1.1 olsa 1Tb yi algılaması yarım saat sürer di ki muhtemelen 2.0 dır.

secfur
18-11-2008, 01:27   |  #7  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj
ziyankar
s.a.
arkadaşlar 1 ay önce 1 tb lık my book wd marka taşınabilir hard disk aldım
bugün pcye taktığım bağlantı kopma sorunu olmaya başladı bağlanıyor 20 saniye sonra kapanıyor başka bir forumda okudum kabloda sorun vardır dediler dükkanda aynı kablodan bir tane daha vardı onunla denedim sorun aynı ne yapabilirm bileniz varmı
Bu hatanın asıl nedeni USB trafiğinin karışmasıdır. Windows'un performans özelliği olarak kullandığı "Diske yazma önbelliği" bu soruna yol açmaktadır.
Şimdi kolay çözümden zoruna doğru gideceğiz fakat her adımda hatayı çözüp çözmediğinizi kontrol etmelisiniz.
1. İlk olarak eski bir USB girişi kullanıyor olabilirsiniz ve Micosoft'un Hotfix'inden yararlanığ bu durumu halledebilirsiniz. Örnek olarak eğer USB2.0 destekli bir Harici HDD'yi daha düşük destekli bir USB portuna takarsanız bu sorun oluşabilir.
2. Bu seçenek bir adım atarak biraz fedakarlık istiyor; Eğer aynı anda kullandığınız 1'den fazla USB girişli donanım varsa Harici Harddisk'iniz ile başka USB aygıt kullanmayın.
3. Yazma Önbelleği ve Güvenli Kaldırma İlkesini deneyin.
Eğer sorununuz çözülmedi ise bir sonraki adım olarak Masaüstünden bulunan Bilgisayarım ikonuna sağ tık yapın ve Özelliklerine girin, Burdan Disk Sürücüleri sekmesini açın ve Harici Hardiskinizin Marka Modelini göreceksiniz. Çift Tıklayın ve İlkeler sekmesine gelin, "Performans için en iyi duruma getir" İlkesini işaretleyin ve tüm pencerelere tamam diyerek çıkın.
Unutmayın bu seçenekten sonra artık Harici Diskinizi Güvenli Kaldırma seçeneğini seçerek kaldırın. Aksi takdirde diskteki datalar bozulacaktır. Çünkü windows bu diski hiç kaldırmayacağınızı düşünerek aklına estiği vakit diske erişip yazar. En mantıklısı bu seçenekten sonra hiç diski çıkarmamaktır.

veya başka bir siteden alıntı

birden fazla usb girişi varsa bilgisayarında onları tek tek dene , olmazsa bilgisayarının enerjisi yetmiyor olabilir adaptörle çalıştırmayı dene, oda olmazsa iki usbyi tek usbye düşüren edevatlar onlardan alıcaksın iki usbyi birden kullanmayı deneyeceksin

yukardakilerin hepsi harfi harfine alıntıdır dene bakalım belki olur.

Son Düzenleme: secfur ~ 18 Kasım 2008 01:45
ziyankar
18-11-2008, 08:44   |  #8  
OP Taze Üye
5 mesaj

cevaplarınız için teşekkürler bu olay işyerimde oldu malum işyerimdeki pc amd çift işlemci gayet hızlı ve iyi bir pc ama evde ki pc tek işlemci normal pc masaüstü tabi bunlar evdeki pc de hiç bir sorun yok yalnız işyerimde sorunlar başlıyor acaba pcye format mı atmalıyım birde işyerimdeki pcde bios ayarları fazla kurcalandı bunun usb ayarları ile bi sorun varmı