WD My Passport 1TB'ın ultra diye bir modeli varmı?

radyoaktif
10-06-2013, 20:14   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar iyi günler. Bir süredir 2.5" taşınabilir hard disk almaya karar verdim. Araştırmalarım sonucu ve arkadaşımında kullandığı WD'in hard diski kafama yattı. Kısa bir araştırma yaptıktan sonra şu anda WD'in en iyi modellerinden biri olan "WD My Passport" modelini araştırdım ama sonunda birde ultra yazan modeli var. Mecidiyeköyde hangi bilgisayarcıya sorduysam ultra modeli diye birşey duymadıklarını ve sadece "WD My Passport" modelinin olduğunu ve 200TL civarı olduğunu belirttiler. Ama bu HDD 2004 yılında çıkmış. Acaba bu ultra modeli yeni revizyon olabilir mi? Yada daha Türkiye ye gelmemiş olabilir mi?

Ultra yazan model gerçekten varmı? Yok mu? Hayır zaten olsada "WD My Passport" de usb 3.0 hızında çalışıcak "WD My Passport Ultra" da usb 3.0 hızında çalışacak. Lakin bazı modellerin yazma yada okuma hızında farklılık oluyor. Onuda geçtim hiç yoksa şekli değişiyor.

Mesela benim arkadaşımdakinin modeli "WD My Passport" yani ultra ibaresi yok.

Ama internette görsellerde arattırdığım da ultra modeli bariz göze çarpıyor lakin satıldığı bir yer bulamadım.

Bilgisayarcı arkadaşın biri "bu ultra dediğin amerika da yeni çıkmış bi model olabilir ama daha biz böyle birşey duymadık" dedi. Acaba ultra modeli gerçekten var mı? Yoksa direk "WD My Passport" olarak mı geçiyor? Hayır eğer varsa Ultra modelinin grisini alacağım lakin normal passport modelinde sadece siyah var. Yardımcı olursanız sevinirim.

murat5038
10-06-2013, 20:50   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

http://www.wdc.com/tr/products/external/portable/

Gördüğün gibi Ultra modeli var.

http://www.wdc.com/tr/products/products.aspx?id=1000

Buradan Teknik özelliklere girip Modellere göre arayabilirsin Ancak baktığıma Göre türkiyede bulunmuyor.

Gri olarak Şuna da bakabilirsin.

http://www.akakce.com/tasinabili ... -fiyati,874208.html

radyoaktif
10-06-2013, 22:08   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Aydınlattığın için teşekkürler. Demek ki ultra modeli varmış. Biraz araştırma sonucu bu ultra modelinin 15 mayısta piyasaya çıktığı söylentisine rastladım. Acaba Türkiye'ye gelmesi ne zamanı bulur.

murat5038
10-06-2013, 22:21   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Ne zaman geleceği üzerine bilgim yok yanlız Daha yeni çıkdı ise 1 ay içinde çıkabilir. Normal Modeli ile arasında fazla bir fark yok zaten Diğer modellerine de bakabilirsiniz.

radyoaktif
10-06-2013, 22:30   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Bilirsin takıntılı biri olduğum için illaha bu ultra modelini bekleyeceğim eğer normal My Passport modeli ile arasında fazla fiyat farkı yoksa sırf ek olarak ultrada olan 2 özellik ve yeni tasarımı için bu ultra modelini alacağım.

Ultra modelinin normal passport modeline göre 2 yeni özelliği ve biraz daha ince şık tasarımı var gibi malum. 

Özellik farkı olarak sadece 2 özellik ultrada + olarak var.

1- WD SmartWare Pro

2- Bulut Yedekleme

Bu 2 özelliği biraz araştırdım ve dropbox misali internet üzerinden veri yedekleme dökümanlarıyla karşılaştım ama bu 2 özelliği hard diske nasıl uyarlamışlar, çalışma mantığı ve getirileri neler olur tam anlamadım. Yada ne olduklarını tam olarak biliyorsan senden de bilgi edinebilirim.

murat5038
11-06-2013, 03:13   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Smartware Özelliği HDD yedek ve kurtarma ile ilgili bir yazılım.
Diğeri ise Dediğin gibi Dropbox gibi değil direk dropbox hesabı Kullanman gerekiyor.

Buradan Özellikler ve WD Smartware Yazana Tıklardan Açıklamayı bulabilirsin.

radyoaktif
11-06-2013, 22:08   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

İlgin için teşekkürler. En iyisi ultra modelinin çıkmasını bir süre daha beklemek :) Selametle

murat5038
12-06-2013, 14:41   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Ö.d :) Dış ülkede tanıdığın varsa ondan iste göndersinler :)

radyoaktif
18-08-2013, 16:29   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Ve sonunda beklediğim güne son bir adım kaldı Dans WD My Passport 1TB ultra modeli, 2 farklı renk seçeneği ile vatan da satışa sunulmasa da ürün girişleri yapılmış. Lakin vatanın, ürün gelmeden sanki satışa sunmuşlar gibi göstermesini de anlayamadım. İnsanı boş yere heveslendiriyorlar Ağzı kulaklarına varıyor Vatan yetkililerini aradığımda "ürünün elimize ne zaman ulaşacağını bizde bilmiyoruz" cevabını aldıktan sonra gülmeyle karışık bi şok yaşamam, telefonda ki bayana da farklı bir şok yaşattı Oha! Zira yurt dışı kaynaklı yeni çıkan çoğu bilgisayar parçaları ve diğer elektronik ürünlerini, Türkiye ye ilk olarak vatanın getirdiğini düşünürsek, bu ürünlerin vatan da stoklara girmesini beklemekten başka çare yok gibi.

murat5038
18-08-2013, 19:07   |  #10  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

http://urun.gittigidiyor.com/bil ... dd-usb-3-0-91228842

http://www.hizlial.com/western-d ... sn/30.031.1396.0169

radyoaktif
18-08-2013, 19:55   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
İlk linkteki adam kimmiş de koca vatan dan daha hızlı Türkiye ye getirmiş anlamadım Gülümseme lakin vatandan daha öncede alış veriş yaptığım için herhangi bir arıza durumunda yada başka bir sorunda uğraştırmadan gereğini yapıyorlar. Yeri belli, yurdu belli, kim olduğu belli derler ya. O yüzden bildiğim yeri beklemeyi tercih ediyorum zira adama gene de merakımdan mesaj atacağım.  

2. linkte hizlial daki ultra modeli değil, studio modeli ve vatana göre daha pahalı zira aynı ürünün indirimli halini vatan 310TL'ye giriş yapmış.

murat5038
19-08-2013, 01:13   |  #12  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

verdiğim 2 sitedeki de aynı model studio yazdığına bakma Ona bakarsan Üretici Koduna bakıp vatandaki ve WD den kontrol et :) Studio yazana fazla güvenme ben güvenmedim zaten ama modeller aynı studio yazmasına rağmen. Diğer verdiğim siteye dediğin gibi bilmediğin yerden alışveriş yapma. vatana gelmesini bekle ama sen yine dediğin gibi sor bende bu yüzden verdim al diye değil :) gör istedim doğrulamak içinde linkleri verdim.

radyoaktif
19-08-2013, 02:57   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
Alıntı: murat5038  
verdiğim 2 sitedeki de aynı model studio yazdığına bakma Ona bakarsan Üretici Koduna bakıp vatandaki ve WD den kontrol et :) Studio yazana fazla güvenme ben güvenmedim zaten ama modeller aynı studio yazmasına rağmen. Diğer verdiğim siteye dediğin gibi bilmediğin yerden alışveriş yapma. vatana gelmesini bekle ama sen yine dediğin gibi sor bende bu yüzden verdim al diye değil :) gör istedim doğrulamak içinde linkleri verdim.
İlgin için teşekkürler. Adama adet yerini bulsun diye bir kaç soru sordum, alacağımdan değil ama merak işte :) 

Kodlara gelirsek Ultra ve Studio modelleri kesinlikle birbirinden ayrı modellerdir. Zira bunları geçen aylar araştırdım. Üretici kodları şu şekilde;

WDBZFP0010BBK ( Ultra )

WDBK8A0010BBK ( Studio )

Kodlarda sadece bir kaç harf ve sayı değişik diye aynı ürün olması gerekmez :) Fiyatlarında ki farkı da geçtim zaten studio modelinde FireWire 800 arayüzü olması, tamamen farklı modeller olduğunu gösteriyor. Ultra modelinde sadece usb girişi mevcut. Bazı siteler hiç araştırmadan ultra modelini studio kodu ile belirtmiş yada tam tersini yapmış işi çorba etmiş. WD'nin kendi sitesinde Ultra ile Studio nun ayrı modeller olduğu da bariz bir şekilde belirtilmiş;

Zaten ürünü alırken kimse koduna bakmaz çünkü kutuların üzerinde kodları yazmıyor. Millet şekline bakıp alır kod mod bizim can sıkıntısından araştırdığımız şeyler :) Ultra modeli sadece usb girişi olan, Studio da çift FireWire 800 girişi olan hepsi bu ) Vatana düşene kadar bekleyeceğim. Hayırlısıyla aldığımda belirtirim.

murat5038
19-08-2013, 11:32   |  #14  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

iyice bakmıyorsun :) BK8A olan hiçbir yerde yazmıyor verdiklerimde.

WDBZFP0010BBK bu yazıyor buda ultra'ya ait. İstersen resimde atayım :)

Son Düzenleme: murat5038 ~ 19 Ağustos 2013 11:33
radyoaktif
19-08-2013, 17:49   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
iyice bakmıyorsun :) BK8A olan hiçbir yerde yazmıyor verdiklerimde.

WDBZFP0010BBK bu yazıyor buda ultra'ya ait. İstersen resimde atayım :)

Gülümseme O zaman seni bu yanlış düşüncenden kurtarmak için son bir bilgilendirme yapayım ve sen zahmet etmeden ben WD'nin resmi sitesinden BK8A ve benzer kodların studio modeline ait olduğunu göstereyim. Aşağıdaki ilk görüntüye dikkat edersen studio modellerinde FireWire 800 arayüzü olduğunu belirttim. Yalnız şunu da belirtmeliyim ki BK8A olan kod ve diğer kodlar, eski studio modeline ait. Yani karşılıklık oradan çıkıyor. 

Studio modelinin yeni jenerasyonu ise boyutlarına göre 2 farklı kod ile piyasaya sürülmüş; 

Aynı şekilde diğer BZFP kodunun da ultra modeline ait olduğunu göstereyim. Tabi bu ultra modeli zaten yeni çıktığı için, studio modelindeki gibi kod karışıklığı yok. Direk yeni kodlarla üretilmiş.

Kodlar, boyut ve renklere göre değişiklilik göstermekte. O yüzden kafa karışmış olabilir. Boyut ve renk çeşitliliğinin ultra modelinde daha fazla olduğuna kodlardan dikkat etmişsindir. 

İnternet üzerindeki satıcılar, ürün açıklamasında kodları karıştırabiliyor hoş görmek lazım o yüzden onlar yerine WD'nin kendi resmi sitesini yada Türkiye distribütörlerini baz alıyorum. Ee şimdi WD'nin yada distribütörlerin de kodları karıştırdığını söylersen yok artıkGülüş

Bak mesela senin yukarıda linkini verdiğin hızlıal.com sitesinde, adamın sattığı ürünün özelliklerinden haberi bile yok. Neden mi?

Konu başlığında modelin Studio olduğunu belirtmiş ama ürün kodu ultra modeline ait.

Studio demesine rağmen ürün görseline üstte ultra modelini, altta studio modelini koymuş.

Gene alttaki görselde "Çift FireWire 800 Arayüzü" ibaresi görülebiliyor. Bu arayüzün sadece studio modelinde olduğunu da biliyoruz.

Son olarak bu koyduğu hard diskin kesin olarak studio modeli olabilme ihtimalini fiyatından anlıyoruz. Zira ultra modelini bu fiyata satması imkansız.

Yani sonuç olarak bu ürünü satan şahsın, sattığı üründen bi haber olduğunu anlıyoruz. İnsanın kafasını bu tür bilinçsiz satıcılar karıştırıyor sana da hak veriyorum.

Vatan ürün kodunu doğru girmiş mesela. Bu arada %25'lik indirimi bugün itibari ile kaldırdıkları da dikkatimi çekti zira bu sayfadaki ilk mesajımda ki görüntüyü dün çekmiştim. Orada %25 indirim gözüküyor. Umarım ürün ellerine ulaştığında cumartesi, pazar %25'lik indirim yaparlar yoksa bu parayı vermem buna. El insaf yahu Gülüş 

Sonuç olarak;

Studio ve Ultra modelleri tamamen birbirinden farklı modellerdir. 

Kodlarda belirttiğim gibidir.

Hala tatmin olmadıysan WD'nin Türkiye'deki 3 distribütörünü de arayarak sorgulayabilirsin; 

Gene de senin için vatana bu modeller geldiğinde ikisininde orada fotoğrafını çekip ultra modelini alıp geleceğim. Öyle kod mod umrumda değil, şekli belli rengi belli millet bunlara bakarak alacak. Bırak bu kodları üretici ve satıcılar düşünsün daha kurcalamanın anlamı yokGülüş

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 20 Ağustos 2013 13:37
radyoaktif
27-08-2013, 23:23   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
 Sonunda ultra modelini bugün itibari ile vatandan %33 indirim ile 225TL'ye almış bulunmaktayım. Senin içinde studio modeli ile ultra modelinin vitrin üzerinde fotoğraflarını çektim. Farkları ve seri numaralarının dediğim şekilde olduğunu görmen açısından;

Kutu içeriği de bu şekilde;

Umarım bir arıza vermeden uzun yıllar tepe tepe kullanırım :)

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 27 Ağustos 2013 23:23
murat5038
28-08-2013, 01:19   |  #17  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Hayırlı olsun, Demek istediğimi hala anlamamışsın ama olsun :)

radyoaktif
28-08-2013, 10:27   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Anladığım gibi cevap verdim ama daha da anlamak için uğraşamam zira muradıma erdim artık Gülüş Eyvallah

murat5038
28-08-2013, 12:14   |  #19  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

:D Ok bakalım Hayırlı olsun güle güle kullan.

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]