Web tasarım Öğrenmek İstiyorum

ayar1994
12-04-2010, 20:01   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
107 mesaj

İyi günler

Web tasarım ile uğraşmak istiyorum elimde host ve domain ismi var (Chip dergisi sağolsun) .Ama bazı sorularımı sormak istiyorum:

1- Html öğrenmek için en iyi kaynak hangisidir.(Kitap veya İnternet faretmez )
2-Asp,Javascript ve Php aynı türden web programlama dillerimidir?
3-Eğer aynı türden ise en iyisi hangisidir ve bu dillerden hangisi C,C++ veya C#.net'e en yakın dildir?
4-Photoshop ve Flashı nasıl öğrenebilirim?
5-FrontPage,Dreamweaver,Adobe Photoshop gibi programları ücretsiz nereden bulabilirim.
6-Database dilerinden (Microsaof Server Sql,Mysql vb.) en iyisi hangisidir ve nasıl öğrenebilirim?

Son Düzenleme: ayar1994 ~ 12 Nisan 2010 20:08
ayar1994 bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
r522
12-04-2010, 20:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
112 mesaj

Hocam senle aynı durumdayım ve bu sorular günlerdir aklımda ama kime gitsem fayda yok.İlk olarak şunu öğrendim:
Başkasından öğrenmenin en iyi yolu onunla birlikte iş yapmaktırVe dahada önemlisi uygulayacak bi şeler olması lazım.Yani bi yerlerde çalışmak gibi veya ilk site tasarımını başkası için yapmak gibi.
Tabi tüm bunlar bana göre:)
Başkasının görüşü farklı olabilir

Erhan Tiryakioğlu
12-04-2010, 21:02   |  #3  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Sen onu bunu unut emin ol ki benden başka çooook kişi  farklı farklı dillerden başlamanı önerecek ama sana bir önerim var
Öncelikle HTML ile başla ve CSS Tasarımlar yaparak tr.gg li ücretsiz bir site aç ve kendini bir kaç ay burada eğit ardından tanıdıklarından birinin sunucusu varsa ona söyle Host Al sonra o arkadaşına söyle bir domain al ve PHP ve Asp Öğrenmeye çalış bunları öğrendikden sonra yeni siteni tasarla.

Host Nedir ? : Host, bir web sitesinine veri yükleybilmek için alınan veri yükleme alanı bu veri alanının yanı sıra web sitesi bu hosta yükleneceği için satın aldığınız host da 1-5- GB Bant genişliği olan paketler mevcut bu Bant genşliği de anlık Örn. 100 Kişi siteyi ziyaret ediyor ve bu kullanıcılar 3GB kullanıyorlar Bu web sitesinin Bant genişliği 1GB ise Bu site okadar yavaşlayacaktır ki Neredeyse hiç sayfa değişmez Bilgisayardaki Ram gibi Bilgisayarda 3GB lik Bir Uygulama açıkkken 1GB Ram'i olan Bilgisayar nasıl yavaşlarsa buda böyle...

Domain nedir ? : Domain, Alacağınız alan adının ismidir Örn: www.xxxxxxxx.com yada farklı uzantılarda olan alan adları bunlarda Min. 1 yıllık paketler mevcuttur (Çoğunlukla)

Uzantı Nedir ? : Uzantı web sitenizin sonunda olan .com.tr gibi veya .org gibi daha çok örneği bulunan bitiş isimleridir ve her Ülkenin kendine özgü uzantısı vardır örn. .de Bu Almanyanındır .tr uzantısı Türkiyenindir.

black rose
12-04-2010, 21:15   |  #4  
black rose avatarı
Yıllanmış Üye
880 mesaj

aslında net bilgiler verilse yararlı olur

Erhan Tiryakioğlu
12-04-2010, 21:22   |  #5  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj
Alıntı: black rose  
aslında net bilgiler verilse yararlı

Dilimin döndüğünce, elimin yazdığınca net anlatmaya çalıştım varsa farklı sorular cevaplayabilirim : )

Phoenix_
24-04-2010, 22:22   |  #6  
Yıllanmış Üye
895 mesaj

aynı soruları bende arıyorum .önce html bir site kurup sonra da joomla-wp gibi bir şeylerle uğraşmak istiyorum.

sonra da dillere geçsem nasıl olur?yazın halledecem bir şeyler inş.

semizoglu54club
19-05-2010, 23:50   |  #7  
semizoglu54club avatarı
Üye
59 mesaj

1.Sorun)  Milli Eğitim Bakanlığı Sitesinden Web Tasarım Modüllerini İndirip Okuyacaksın ve Pratik Yapacaksın Ya Da www.egitimofis.com Sitesinden HTML Kısmındaki Videoları Videoyu Hazırlayan Arkadaşla Birlikte Yapacaksın Bol Bol Pratik Yap Kodları Unuttuğun Zaman Googleyi Kullan Macromedia Dreamweaver Programını Kullan Kendine Özgü Tasarımlar Yapman Dileği İle İyi Günlerde Kullan İnşallah Öğrenirsin

Son Düzenleme: semizoglu54club ~ 19 Mayıs 2010 23:52
semizoglu54club
20-05-2010, 00:08   |  #8  
semizoglu54club avatarı
Üye
59 mesaj

2-Asp,Javascript ve Php aynı türden web programlama dillerimidir?
Asp İle İlgili Siteler Çokça Bulunmakta Asp Siteleri Ben Pek Tutmadım Çünkü Her Yerde Asp Siteler Var Ve Bazen Gerçekten İçinden Çıkılmayan Sorunlar Çıkarıyor Her Yerde Çalışmıyabiliyor.
Javascript Kod Parçacıklarıdır Bunlar Sitenin İçine Gömülüp Arka Planda Çalışmasını Sağlar
Php Ben Sana Bunu Öneririm Çünkü Php Dilini Pek Fazla Bilen Yok Öğrendiğin Zaman C++ Kodlama diliyle Birbirine Yakın Yani Php yi Öğrendiğiniz Zaman C++ Dilinide Kolayca Kullanabilirsiniz...

3-Eğer aynı türden ise en iyisi hangisidir ve bu dillerden hangisi C,C++ veya C#.net'e en yakın dildir?
Php İle C++ Birbirine Yakın Kodlama Dilidir Bu İki Dili Bilen Program Yapabilir
4-Photoshop ve Flashı nasıl öğrenebilirim?
www.egitimofis.com  Burda İkisininde Menüsü Var Burası Çok Yararlı Bir Site Bazı Şeyleri Ben Burda Öğrendim
5-FrontPage,Dreamweaver,Adobe Photoshop gibi programları ücretsiz nereden bulabilirim.
Macromedia Dreamweaver Programını Ben Upload Edicem Şuanda Zamanım Yok O Yüzden Bu Mesajı Yollayıp Çıkacağım Size Özelden yazarım
6-Database dilerinden (Microsaof Server Sql,Mysql vb.) en iyisi hangisidir ve nasıl öğrenebilirim?
Bence Bu Databaselerin en İyiysi Mysql Dir Google Amcayı Zorlarsan Öğrenebilirsin

Cihat Kisa
14-01-2017, 16:55   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

Alanda profesyonel olarak çalışan birisi olarak web tasarım öğrenmek isteyen birine en başta HTML ile başlamasını ve zamanla Javascript ve PHP gibi dilleri öğrenmeye geçmesini tavsiye ederim.

Ayrıca ilgilenirsen bu konuda hazırladığım bol örnekli uzun da bir yazım var:HTML Web Sayfası Oluşturma

pixelmeet
29-06-2017, 15:42   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj

ya o kadar kolay bir süreç değil ki :)

Banned
03-01-2018, 21:02   |  #11  
Banlandı
3 mesaj

aslında zor değilde okadar programı öğrenmek zaman alır birazda tecrübe lazım tabi. örneğin ne sitesi açıcaksın önce onu düşünmen laızm. diyelimki ben bir ilde yaşıyorum o ile özgün bir ticaret sitesi açmak istiyorum diyelim öncelikle hangi isimi alıcam diyelim. örnek olarak ankara eşya depolama yadaankara eşya deposu sitesi kuracaksam buna görede isim lazım yada yakın bir isimde olur aslında mesela örnek vermek gerekirse http://ankaradaesyadepola.com olabilir yada buna benzer bir şeyde düşüne bilirsin. sonrada hazır sistemlere yönel bnce wordpress olabilir google de ne sitesi kuracaksan yazarak erişebilirsin örnek oyun sitesi kurmak istiyorsan google ye oyun sitesi teması yaz bulursun. hiç uğraşma o programlarla çok zamanını alır hazır sitelere yönel yada şöyle yapabilirsin bir okey sitesi kurmak istiyorsanda okey sitesi scripti yazhazırını bul kullan...

AykutAydin
01-03-2018, 03:07   |  #12  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
6 mesaj

Çok basit bir yöntemi var, bu alanla ilgili kursa gitmen yeterli olur.
Öğrenmen gereken konular şunlar

1. C# veya Java veya PHP dillerinden birini seçmen gerek. Sadece web yapacaksan PHP. Diğerleri ile masaüstü ve Mobil Yazılım da geliştirebilirsin.

2. Seçtiğin dile göre MSSQL, MySQL veya PostgreSQL öğrenmen gerek.

3. HTML 5, CSS3, JavaScript, JQuery (Web Arayüz Tasarımı için) öğrenmen gerek.

4. Web Servisleri öğrenmen gerek (E-Ticaret için Sanal Pos Kurulumu Vs yapmak için)

5 Google SEO öğrenmen gerek.

Eğer bunları öğrenirsen aetık Web Master Olursun ve istediğin otomasyonu yapabilrsin. Haber Sitesi, E-Ticaret veya istediğin herhangi bir proje olur.

Bunları belirli bir standartta düzenli olarak öğrenmen için mutlaka kursa gitmelisin. Ben gittim çok büyük faydasını gördüm.