WhatsApp sesli görüşme işine giriyor

CHIP Online
26-02-2014, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Facebook, telefon operatörlerini çok kızdıracak. İşte satın aldığı WhatsApp ile ilgili yeni planı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/wha ... -giriyor_45643.html

Resimlerle: Hangi uygulama, ne kadar veri tüketiyor?

Facebook'un mülkiyetine geçen, 450 milyon kullanıcıya sahip WhatsApp'ın yakında sesli görüşmelere başlamak için hazırlık yaptığı ortaya çıktı. Böylece internet bağlantısı olan kullanıcılar, telefon hattı üzerinden değil, internet bağlantısı üzerinden birbirleriyle ücretsiz görüşme yapma imkanı kazanacak.


GSM operatörlerinin korkulu rüyası olan bu senaryo gerçekleşirse, WhatsApp yüzünden SMS gelirlerini neredeyse tamamen kaybeden telefon operatörleri artık sesli görüşme gelirlerini de kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklar. Bu da Facebook'un, oturduğu yerden, dünyanın her yerindeki insanların sesli görüşme ihtiyaçlarına cevap veren bir sanal telefon operatörü olmasını sağlayacak. Avrupa'da,siyasetçilerin Facebook'un WhatsApp'ı kullanarak tekel haline geleceği konusundaki uyarılarının temelinde de bu çekinceler yatıyor. Dünyada GSM şirketleri, ödedikleri vergiler ve yarattılkarı iş hacimleriyle, her ülkenin ekonomisinde çok önemli bir rol oynuyorlar. Bu şirketlerin güçlerini kaybetmesi ekonomi için endişelenen siyasetçilerin işine gelmiyor. Dolayısıyla Facebook'un GSM operatörlerini doğrudan hedef alan bu WhatsApp hamlesini tehlikeli şekilde genişletmesi halinde devletlerin yasal düzenlemelerle Facebook ve WhatsApp için önlem almaya kalkışması sürpriz olmayacaktır ki, Avrupalı parlementerlerin Facebook'u tekelcilikle suçlayarak Avrupa'da Facebook'a karşı yaptırımlar geliştirilmesini istediklerini biliyoruz.


Facebook Skype'ın yapamadığını yapıp WhatsApp ile dar bir bant genişliği içinde sesli görüşmeyi mümkün kılarsa, dünyanın çok karışmasını bekliyoruz. 

Tüm Konu: WhatsApp sesli görüşme işine giriyor

Resimlerle: Hangi uygulama, ne kadar veri tüketiyor?

Kaynak: www.chip.com.tr