Wi-Fi 6 Teknolojisine Geçme Nedenleri

TP-Link Türkiye
18-01-2021, 13:15   |  #1  
TP-Link Türkiye avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 6
83 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2013

 

Wi-Fi 6 Teknolojisine Geçme Nedenleri 

Wi-Fi 6, kablosuz ağ alanında 2020’in en güncel konusu. Bu yeni Wi-Fi standardı sadece çok yüksek bağlantı hızı sunmuyor, getirdiği pek çok yenilik ve avantaj var. TP-Link, kullanıcı gereksinimlerine göre Wi-Fi 6’ya geçme nedenlerini açıklıyor.

Dünya kablosuz ağ pazarının lideri olanTP-Link®, Wi-Fi 6 teknolojisine yatırımlarını sürdürüyor ve Wi-Fi 6’lı model sayısını sürekli artırıyor. Yılın ilk çeyreğinden itibaren Türkiye’de Wi-Fi 6’lı modellerini satışa sunan şirket, bu yeni teknolojinin sunduğu tek avantajın yüksek hız olmadığını belirtiyor ve hangi tip kullanıcıların, neden Wi-Fi 6’yı tercih etmesi gerektiğini açıklıyor.

Wi-Fi 6 başka bir deyişle 802.11ax teknolojisinin sunduğu en önemli avantaj elbette yüksek bağlantı hızları. Bir önceki Wi-Fi standardına oranla üç kat daha fazla hız sunuyor. Bu nedenle ağ bağlantısındanyüksek hızbekleyen kullanıcılar, örneğinonline oyun oynayanlarWi-Fi 6 teknolojisini tercih edebilirler.

Hızın yanı sıra belki de Wi-Fi 6’nın sunduğu en önemli avantaj,çoklu erişimdesteği. Wi-Fi 6 ile birlikte gelen OFDMA teknolojisi sayesinde, çok sayıda cihazın bağlı olduğu ağlarda daha önce yaşanan yavaşlama, tıkanma gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Bu teknoloji aynı zamanda ağa bağlı olan cihazların gereksinim duyduğu bant genişliğini de belirliyor ve buna göre bir kaynak birimi ayırıyor. Böylece ağa sürekli bağlı ve veri aktaran cihazlar ile arada bağlanıp veri aktaran cihazlar ayrışıyor. Çok sayıda cihazın bağlı olduğu ev ve küçük ofislerde kablosuz ağ verimliliği önemli ölçüde artıyor. Bu nedenle Wi-Fi 6 teknolojisini tercih etmesi önerilen bir diğer kullanıcı tipi iseevinde ağa bağlı çok sayıda cihazolanlar ya da küçük ofisler.

Ağ verimliliği artıyor

Wi-Fi 6 teknolojisi ağ verimliliğini artırıyor. Wi-Fi 6 teknolojili ürünlerle kablosuz ağa daha fazla cihaz, daha hızlı, daha kesintisiz bağlanabiliyor. OFDMA teknolojisinin bir diğer avantajı sayesinde ağ cihazıgelenağ trafiğini kontroledebilir duruma geldi. Bunun sonucunda örneğin Wi-Fi 6’lı bir yönlendirici (router) hangi cihazın ne zaman, ne kadar bant genişliği kullanabileceğini belirleyebiliyor. Özellikle IoT cihazlarının da ağa dahil olduğuakıllı evlerdebu avantaj sağlayan bir özellik. Ayrıca yine Wi-Fi 6 ile gelen ‘hedef uyanma zamanı’özelliği de akıllı ev cihazlarının sürekli ağa bağlanıp veri göndermesini düzenliyor; gerektiği zaman veri göndermesini sağlıyor. Bu da özellikle çok sayıda akıllı cihazın bağlı olduğu ağlarda enerji tüketimini olumlu etkileyen başka bir avantaj. Şu anda ya da ilerideakıllı ev çözümleri kullanan/kullanacak olanlar da Wi-Fi 6 teknolojisine geçebilirler.

Ağa renk atanıyor

Wi-Fi 6 teknolojisi ile gelen başka bir teknolojisi iseBSS Colorteknolojisi. Günümüzde her evde Wi-Fi ağı var. Bu da komşularla Wi-Fi sinyallerinin karışması sorununu oluşturuyor. Evimizdeki ağ cihazı, her yerden gelen sinyalleri dinlemeye ve almaya çalışır. Bu da performansı olumsuz etkiler. Ama BSS Color sayesinde artık herkes kendi ağına bir renk atayabiliyor. Örneğin mavi renk ev ağının rengi, komşunun ağ rengi ise kırmızı. Artık yönlendirici sadece mavi Wi-Fi sinyallerini takip edip, kırmızı sinyalleri göz ardı ediyor. Çok sayıda Wi-Fi ağı olan ve bu şekildesinyal karmaşası yaşanan evleriçin de Wi-Fi 6 teknolojisi ağ performansını yükselten bir çözüm oluyor.

Her ihtiyaca uygun bir Wi-Fi 6 ürünü TP-Link’te bulunuyor

Kullanıcılara her ürün grubunda zengin seçenek sunmayı ilke edinen TP-Link, henüz çok yeni olmasına karşın Wi-Fi 6 teknolojisinde de farklı modellere sahip. Bir evin Wi-Fi ihtiyacını karşılayacak yönlendiriciden menzil genişleticiye, Mesh ağ sisteminden adaptöre değin Wi-Fi 6’lı ürün Türkiye’de satışta. Şu anda Türkiye’de Wi-Fi 6’lıbeş model yönlendirici,iki adet Mesh ev ağ sistemi,bir model menzil genişleticivebir PCIe adaptörolmak üzere dokuz farklı çözüm satışta ve model sayısı sürekli artıyor.

Wi-Fi 6 çözümleri, geriye dönük uyumlu ürünler. Yani evdeki farklı ağ standardına sahip (ac, n, vb) ürünlerle de birlikte çalışabiliyorlar. Bu nedenle ağ performansını artırmak isteyenler, hemen Wi-Fi 6 teknolojisine yatırım yapabilirler. TP-Link’in zengin Wi-Fi 6’lı ürün ailesinde her ihtiyaca ve bütçeye uygun bir çözüm yer alıyor. Oyuncular için tamamen online oyun gereksinimleri düşünülerek tasarlanmış olanArcher AX11000(https://www.tp-link.com/tr/home- ... ter/archer-ax11000/) modeli ideal iken, çok sayıda cihazın aynı anda ağa bağlı olduğu bir ev ya da küçük ofisArcher AX6000(https://www.tp-link.com/tr/home- ... uter/archer-ax6000/) ya daArcher AX50’yi (https://www.tp-link.com/tr/home- ... router/archer-ax50/) tercih edebilir.

Hem Wi-Fi 6 hem Mesh teknolojisinin avantajlarını bir arada yaşamak isteyenler iseDeco X20(https://www.tp-link.com/tr/home-networking/deco/deco-x20/) ya daX60(https://www.tp-link.com/tr/home-networking/deco/deco-x60/) modellerine bakabilirler. Wi-Fi 6’ya geçmek isteyen ama uygun fiyat arayanlar iseArcher AX10 (https://www.tp-link.com/tr/home-networking/wifi-router/archer-ax10/) ya daAX20(https://www.tp-link.com/tr/home- ... router/archer-ax20/) modellerini seçerek yeni nesil Wi-Fi deneyimiyle tanışabilirler.

Evlerinde Wi-Fi ölü bölge sorunu yaşayanlarRE505Xmodel (https://www.tp-link.com/tr/home-networking/range-extender/re505x/) Wi-Fi 6 ve Mesh teknolojili menzil genişleticiyle bu sorunu çözebilirler. PC’lerini Wi-Fi 6 teknolojisine yükseltmek isteyenler için deArcher TX3000E(https://www.tp-link.com/tr/home- ... ter/archer-tx3000e/) adaptör çözümü bulunuyor.

TP-Link’in Wi-Fi 6 teknolojili ürünleri bu teknolojinin getirdiği avantajların yanı sıra farklı pek çok özellikle donatılmış durumda. Kullanımı kolaylaştıran, ağ güvenliğini artıran, kapsama alanını daha genişleten bu özellikler kaliteli ürün ve kaliteli hizmet ile birleştirilmiş durumda.