Wİfi ve uçan internet Nedir nasıl ku...?

HPQ-User
30-05-2009, 21:05   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Herseyim000 sormuş:
Arkadaşlar benim birkaç sorum olacak öncelikle vakit ayıranlar için teşekkürler.

1 - Ben bu wifi ve uçan internet hakkında bilgi almak istiyorum. Bu nedir?
2 - Wifi ve uçan internet nasıl kullanılır.
3 - Nerelerde kullanılır?
4 - Bilgisayarımda normal internet baglantısı var bu 600dk wifiyi ücretsiz olarak kullanabilecekmiyim.
5 - Dışarıdayken dizüstü bilgisayarımla internete bağlanabilecekmiyim.
6 - Ayrıyetten laptopuma donanım almam gereiyormu? usb modem filan diyorlar bu neyin nesi.
Arkadaşlar soruların cevaplarını numaralarsanız daha çok yardımcı olmuş olacaksınız
örneğin 1. soru için cevap 1 şeklinde.

Tekrar teşekkürler cevap verenler için.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İntel Core 2 dou 2.3
Foxconn anakart
500gb sabitdisk
1gb geforce ekran kartı
3gb kington 800mhz ram

İnternet Tarayıcı: Opera/9.50 (Windows NT 5.1; U; tr)

16trali
30-05-2009, 21:20   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

Bu konuda en net bilgiyi ttnet web sayfasından alabilirsin. Bir ADSL aboneliğin varsa ttnet wifi web sayfasında ayrıntılı olarak harita üzerinde gösterilen hizmet noktalarında (Cafe, restorant, hava alanı, terminaller v.b.) browser pencerende ADSL üye adın ve şifrenle oturum açabilir ve aboneliğine göre verilen miktarda bedava olarak (dizüstü bilgisayarındaki wireless donanımı mevcut olduğunu varsayıyorum) internete girebilirsin. Ekstra bir donanıma ihtiyacın yoktur.

Mustafa Akın
30-05-2009, 21:32   |  #3  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

WiFi dediği gibi sadece belli noktalarda, Uçan internet de Avea ile ortak olarak EDGE bağlantı ile yapılıyor.

16trali
30-05-2009, 22:15   |  #4  
Yeni Üye
33 mesaj

GSM (Avea, Turkcell, Vodafone) şebekeleri üzerinden (GPRS, EDGE yada 3G seçenekleriyle) internete girebilmek için pcmcia kart yada usb stick gereklidir. Bunlar GSM servis sağlayıcıların ofislerinden ücretli olarak temin ediliyor. Paket olarak aldığınız internet erişimine göre (turkcell: 1GB 39tl + limit aşımı 0,13tl/mb) ücret ödüyorsunuz. Bu şekilde bağlantı için belirli bir alan içinde olmanıza gerek yok, GSM şebekesine erişilebilen her yerden internete girebilirsiniz. Uçan internetin daha geniş bir kullanım alanı olması için ttnet Avea ile anlaşarak aylık 15.99tl'ye 24 ay taahhütlü 250mb limitli erişim ve 600dk wifi erişimini abonelerine satmaya başlıyor.
https://www.chip.com.tr/konu/TTNe ... -basladi_13073.html

Son Düzenleme: 16trali ~ 01 Haziran 2009 09:16