Wifiden bulaşan bir virüs

AhmetErcan
05-04-2014, 22:36   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Merhaba saygı değer üstadlarım,

Bir hafta öncesine kadar tarayıcım da bir " Update Your Flash Player " uyarısı gördüm ilk başta Flash'ımı yenilemem gerektiğini düşünerek yeniledim fakat bunun geçmediği her girdiğim sitede karşıma çıkmaya başladığını fark ettim.

Biraz araştırdıktan sonra bunun bir virüs olduğunu yabancı bir forumda bir arkadaşımız paylaşmış bende bunun üzerine çeşitli virüs programları kurup temizlemeye uğraştım programlar : " Bitdefender - AdwCleaner - HitmanPro - CCleaner - kaspersky " hepsi ile tek tek temizlik sonuç vermedi ve delirmeye başlamış iken ağ bağlantısı ile bulaştığını okudum bir çeviride. Bizim ağ bağlantısını 2 laptop ve 4 Android telefon ve 2 tablet kullanmakta, bende modemi kapatıp 2 telefon haricinde bütün aletleri sıfırladım virüs taramasından geçirdim. Heh kurtulduk derken sıfırladığımız telefonlardan birinde facebook a girmeme hatta google play'e Bağlantı Yok hatası verdiğini söyledi uğraştığım halde kurtulamadım 

Fotoğrafı ben çekmedim ama aynı hata olduğu için almakta bir sakınca görmedim. Evet saygı değer üstadlarım yokmudur bir hal çaresi :/

padisah
05-04-2014, 22:47   |  #2  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/fareit-virusu_t289151.html

AhmetErcan
05-04-2014, 23:02   |  #3  
OP Taze Üye
12 mesaj

Saygıdeğer Padişahım :) o konuya yazıp hortlatmak istemediğim için buradan soruyorum.

Okudum lakin anlamadım bir çözümünün olup olmadığını çok teknik konuşuyordunuz cidden, şimdi sorum şu eğer bu virüsün hiç bir bilgisayarda hata vermediğini ve sadece telefonlarda kendini gösterdiğini göz önünde bulundurusak " TP Link " markası altındaki modemimize bulaşmış ola bilme ihtimali % kaçtır ? Eğer sorun böyle ise Modemi komple resetlemek çözümümüz ola bilirmi ?

padisah
05-04-2014, 23:14   |  #4  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: AhmetErcan  
Saygıdeğer Padişahım :) o konuya yazıp hortlatmak istemediğim için buradan soruyorum.

Okudum lakin anlamadım bir çözümünün olup olmadığını çok teknik konuşuyordunuz cidden, şimdi sorum şu eğer bu virüsün hiç bir bilgisayarda hata vermediğini ve sadece telefonlarda kendini gösterdiğini göz önünde bulundurusak " TP Link " markası altındaki modemimize bulaşmış ola bilme ihtimali % kaçtır ? Eğer sorun böyle ise Modemi komple resetlemek çözümümüz ola bilirmi ?

O konuya yazabilirsin hortlaması için en azından 1-2 ay geçmesi lâzım ki sadece daha 1 gün bile geçmedi. Gülümseme

Zararlının varyantlarının bir kısmını şu an Kaspersky tanıyor.
Modeme bulaştıysa reset işe yaramaz (yinede deneyebilirsin) modemi yenilemen gerekir. 
Etkilenen marka ve modellerden birinde modem kullanıyorsan modeme bağlı bilgisayarlara virüsün tekrar bulaşıp bulaşmadığına bakarak modeme bulaşıp bulaşmadığını anlayabilirsin. (Yazdıklarına göre bulaşmamış gibi görünüyor.)

Sorun sadece telefondaysa telefonu sıfırlayarak denermisin?

NOT: Sorunu çözemezsen o konuya da mesaj atmanı öneririm black_flood bu zararlı hakkında benden daha çok bilgiye sahip.

Son Düzenleme: padisah ~ 05 Nisan 2014 23:30
Tolstoy
07-04-2014, 01:22   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
381 mesaj

Modeminize bulaşma düşüncesini kafanızdan çıkartın.
Bilgisayarlarınızda sorun olursa Farbar Recover Scanner yazılım Loglarını buraya gönderin,ben size yardımcı olurum.

Telefonlarınızda sorun varsa, Güvenlik uygulamaları kurup taratmayı deneyin.

black_flood
07-04-2014, 22:07   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Alıntı: Tolstoy  
Modeminize bulaşma düşüncesini kafanızdan çıkartın.
Bilgisayarlarınızda sorun olursa Farbar Recover Scanner yazılım Loglarını buraya gönderin,ben size yardımcı olurum.

Telefonlarınızda sorun varsa, Güvenlik uygulamaları kurup taratmayı deneyin.

hava cıva işlerini bırak derim virüs yeni eski değil ve varyantıda bulan benim virüs programı üretenlere ekletip virüs ile ilgili teknik doküman ve bilgi verende benim başka kapıya.

Tolstoy
08-04-2014, 10:46   |  #7  
Yıllanmış Üye
381 mesaj
Alıntı: black_flood  
hava cıva işlerini bırak derim virüs yeni eski değil ve varyantıda bulan benim virüs programı üretenlere ekletip virüs ile ilgili teknik doküman ve bilgi verende benim başka kapıya.

Yazılarını adam gibi yaz. Hava civa, başka kapıya söylemleri aciziyetin göstergeleridir. Sana buradan bir çok şeyi ben de yazabilirim. Her söz sahibine yakışır.

Kendi kendine virüscülük oynuyorsun. Göster loglarını bu kadar basit. Biliyorsan bu işleri loglarını görelim demek gayet aklı başında bir istektir.

Hava atmayı bırak ve loglarını gönder.

murat5038
09-04-2014, 13:42   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Ahmet yakın zamanda bana özel mesaj atan biri ile aynı sorunu yaşıyorsun ve özel mesaj attığı için konu açmamış. Özel mesajı paylaşıyorum.;

yigitadarrTarih:22 Mar 2014  22:16Konu:chrome adobe flash player virüsü

Murat bey merhaba. Bilgisayarıma Adobe Flash Pro virüsünü bulaştırdım chrome üzerinden günlerdin bunu araştırıyorum fakat birşey yapamadım. Bununla ilgili bir başlık üstünde yardımcı olduğunuzu gördüm sizden yardım almak istedim. Ben virüsle ilk karşılaştığımda herhangi bi siteye tıklamamıştım. Uzun zamandır bilgisayar kullandığım için iyi biliyorum yemem böyle şeyleri ama birden sayfasına yönlendirdi. Benim de dalgınlığıma geldi kurdum. Windows 8 kullandığım için internette yazan çözüm yollarının hiçbiri bir işe yaramadı. Antivirüs ve malware scannerlar virüsü bulamadı. Regeditten açtığım kayıt defterinde policiesin içinde googleyi bulamadım. Bulduğum bölümdeki kayıtlarında ise bahsedilen yerde bir kayıt girdisi yoktu yani defter boştu. Neyse hiçbir şekilde çözemedim anlayacağınız, bu yüzden bilgisayarı formata verdim teknosaya. Vermeme rağmen içim rahatlamadı, şöyleki evdeki diğer arkadaşımda da virüs var; ve bana ondan bulaştığını düşünüyorum. İkimizde de aynı virüs var youtubeye ve googleye giremiyoruz ve bugün telefonumdan wi-fi üzerinden youtubeye girmeye çalıştığımda (telefonum iphone ios 7 işletim sistemi) onda da aynı virüs hatasını aldım. Artık şüphelenmeye başladım modemden kaynaklı diye. TTnet i aradım modemde bi sorun yok dediler. Ama telefonun kendi internetiyle girerken bi sıkıntı yaşamıyorum. Bilgisayarımı formata verdim ancak dönünce yine aynı sorunu yaşamaktan korkuyorum. Napmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Gördüğünüz gibi aynı durum söz konusu :) https://www.chip.com.tr/forum/chr ... .html?git=yenimesaj

Burada istediğim linki oluşturursanız yardımcı olacağım size de. Black_flood'un dediği konuda da aynı duurm var ve Kaspersky olan makinalarda çözüm olduğunu görürsünüz ancak kalıntı ve black'ın de dediği gibi varyanları çıktı ise bunları manuel bulmak gerekir. Bu yüzden dediğim konudan da linki vermeniz gerekli.

AhmetErcan
09-04-2014, 22:53   |  #9  
OP Taze Üye
12 mesaj

Murat üstadım ben bilgisayarlara da bu hatadan kurtuldum lakin telefonlarda karşılaşıyorum.. Onlar için ne yapmam gerekir ? genede istediğiniz linki mesaj olarak atıyorum...

murat5038
10-04-2014, 01:30   |  #10  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj
Murat üstadım ben bilgisayarlara da bu hatadan kurtuldum lakin telefonlarda karşılaşıyorum.. Onlar için ne yapmam gerekir ? genede istediğiniz linki mesaj olarak atıyorum...

Ö.M da da belirtse idiniz iyi olurdu. Ancak sorun değil Bilgisayarda hala kalan zararlılar var onların çözümlerini gönderdim telefonlar için ise KIS.Android sürmünü yükleyip güncelleyip deneme sürümü ile tarama yaparsan iyi olur. Android flash player versionunu güncelle eğer güncelini bulamaz veya tedirgin olursan sen kurcalama direk linki vereyim sana. Etkilenen gsm android sürümlerini yazarsan ona göre vereyim.

Not:Dediğim çözümlerin hepsini yaparken modem ile bağlatıları olmasın ve çözümler uygulanıp (GSM ve PC'ler ile birlikte) sonuca ulaştıktan sonra modeme reset atın, yeniden yapılandırın(Configden geri yükleme yapmayın).

black_flood
10-04-2014, 17:19   |  #11  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

muratın dediği adımlar doğru adımlar fakat yeni varyant durumu söz konusu ise ilgili dosyaları oluşturan ekrandaki exe uzantılı dosyanın bir kopyasının alınarak gerekli analiz sonrası var olan faaliyetlerini durdurmak mümkün oluyor virüsün. bu arada olayın firmware ile alakalı olmayıp kullanılan ara yüzdeki scriptler den kayaklandığının bilinmesi çok kötü bir durum. airtiesin 5440 adsl modeminde sadece durum firmware ile alakalı airties firması garantili olanlarında servise alıp gerekli müdahaleyi yapıyor bu arada tp-link kullanıcıları da tp-link firması ile iletişim kurabilirse eğer buradan sonucunu yazarsa çok iyi olacaktır sonuçta hadi 50 liralık 70 liralık modeme bulaşsa sadece bir  sıkıntı değil az daha kaliteli yeni ara yüze sahip bir model ile iş çözülür ama maalesef yeni ara yüze sahip tp-link ürünleri de 200 tl üstü. airties serisinin sadece 5440 modeli etkileniyor diğer modellerinde deneme yaptım bir bulaşma yada enfete olma durumu gerçekleşmedi. tp-link ürünlerinde de 8970 ve üstü modemlerde virüsten kesinlikle etkilenmeyen ve tüm testleri yaparak emin olduğum modeldir. zyxel ve asus marka modemlerde de etkilenmeyen modeller var fakat şuan için kesinlik durumu yok. zyxel P660tn1a ve p660hnt1a modeli de virüsten nasibini alan ürünlerden aynı ara yüze sahip olan tüm modeller etkileniyor. Access point ve router modelleride var ve bu modellerden zamanından çok fazla miktarda satıldı halen teknosa bimeks mağazalarında stoklarda bulunabilmektedir. tahmini olarak 300 çeşit modelde bu sıkıntıların mevcut olduğunu düşünüyorum aynı ara yüzlere sahip olan modellerin etkilendiğinden kesin emin olduğum için söylüyorum.

AhmetErcan
11-04-2014, 21:25   |  #12  
OP Taze Üye
12 mesaj

Vay arkadaş virüsü kim yaptıysa helal olsun gitsin antivirüs şirketi kursun evi arabayı satalım şirketin hissesin alalım evde herkes hasta bir " Ulan bu o da o virüsten olmasın " diye makarası bile döner oldu. Telefonlar başka wifide iken facebook a bağlanmakta sorun yaşamıyor birde artık sadece o telefonda görünür oldu kaspersky ile telefonları tarattığım da da her hangi bir şey bulamıyor. Hayır ağlar üzerinde çok fazla cihaz olduğu için mi kaçma konusunda bu kadar rahat acaba.. Valla üstadlarım böyle bir alışveriş gibi olacak ama siz benim bu derdimi çözün sonra grafiker gereken her derdinizde ahmet kardeşiniz arkanızda isteyin tasarlıyım valla yeterki kurtulalım şundan.

padisah
11-04-2014, 22:26   |  #13  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Vay arkadaş virüsü kim yaptıysa helal olsun gitsin antivirüs şirketi kursun evi arabayı satalım şirketin hissesin alalım evde herkes hasta bir " Ulan bu o da o virüsten olmasın " diye makarası bile döner oldu. Telefonlar başka wifide iken facebook a bağlanmakta sorun yaşamıyor birde artık sadece o telefonda görünür oldu kaspersky ile telefonları tarattığım da da her hangi bir şey bulamıyor. Hayır ağlar üzerinde çok fazla cihaz olduğu için mi kaçma konusunda bu kadar rahat acaba.. Valla üstadlarım böyle bir alışveriş gibi olacak ama siz benim bu derdimi çözün sonra grafiker gereken her derdinizde ahmet kardeşiniz arkanızda isteyin tasarlıyım valla yeterki kurtulalım şundan.
 Telefona tekrar yazılım yüklemesi yaptırdın mı?
Modemi değiştirmen gerekli gibi geliyor bana (başka ağlarda sorun yok diyorsun).

black_flood
11-04-2014, 23:05   |  #14  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj
Alıntı: padisah  
 Telefona tekrar yazılım yüklemesi yaptırdın mı?
Modemi değiştirmen gerekli gibi geliyor bana (başka ağlarda sorun yok diyorsun).

aynen öyle modem hakkı rahmetine kavuşmuş allah rahmet eylesin artık 230 tl sıkışmış kenara yapacak bir şey yok bu arada fazla faal olmayın buraya da musallat olacak şu meşhur oyuncak  isimli şizofren damlayacak kopartacak ortalığı.1 keraya mahsus virüsün bulaşamadığı model cihazlardan alarak kurtulman lazım eğer Access point var ise kullanılan ağda yada utm cihaz onlarında modellerini belirt onlarında icabına bakalım.

Tolstoy
12-04-2014, 21:16   |  #15  
Yıllanmış Üye
381 mesaj
Alıntı: black_flood  
  bu arada fazla faal olmayın buraya da musallat olacak şu meşhur oyuncak  isimli şizofren damlayacak kopartacak ortalığı
Yani diyorsun ki kullanıcılara, benim kumaşımın kalitesi bu. Senin ruhuna işlemiş anlaşılan kişiliksiz olmak. Islah olmazsın sen. Çene çalmaktan başka bir halt ettiğin yok. Kendi kendine anlık virüsler takip ediyorsun. Saatlik varyantlar peşindesin. Büyük firmaların bayisisin. Ama bu sayfalardan virüs programı satmaya kalkıyorsun. Senin gibi geri zekalılara gereken cevabı vermek haktır.

black_flood
12-04-2014, 23:00   |  #16  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj
Alıntı: Tolstoy  
Yani diyorsun ki kullanıcılara, benim kumaşımın kalitesi bu. Senin ruhuna işlemiş anlaşılan kişiliksiz olmak. Islah olmazsın sen. Çene çalmaktan başka bir halt ettiğin yok. Kendi kendine anlık virüsler takip ediyorsun. Saatlik varyantlar peşindesin. Büyük firmaların bayisisin. Ama bu sayfalardan virüs programı satmaya kalkıyorsun. Senin gibi geri zekalılara gereken cevabı vermek haktır.

çok zoruna gidiyorsa gargara yap üstüne. istediğimi satarım distribütör firmalarında haberi var yada yok seni bağlamaz  hatta diğer hiç kimseyi bağlamaz istersem piyasadaki tüm firmalar ile ortaklaşa çalışırım. Senin yapamadıklarını bizler yapıyoruz forumda sadece bir kaspersky yada bir panda değil konu gerek görürsem bulduğum virüs ile ilgili tüm firmalar ile de görüşebilirim. sende o kadar tanınmışlık yoksa ben ne yapayım.

bir kumaş sakızıdır ağzında geveliyorsun geç bu bilgin kişi kimliğini taklit etmeyi kişiliğini örnek almayı denediğin kişinin adını boşu boşuna kirletiyorsun bu forumda.

Tolstoy
12-04-2014, 23:12   |  #17  
Yıllanmış Üye
381 mesaj

Hala uçuyorsun.
Bu sayfalardan, öyle yazılım filan satamazsın zaten. Forum kuralları, ve maliye işin içine girer. Bu kadarcık şeyi bilmiyorsun daha. Böyle bir şeye yeltenirsen gereğini de yaparım bilmiş ol. Bir daha bu konuyu açma.

black_flood
12-04-2014, 23:49   |  #18  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

geri zekalısın anladık maliye girermiş yok ya malmısın aptal insan örneği fatura ne işe yarıyor onuda söyle öğrenelim senin tehdidinden korkan senin gibi olsun. ayrıca online satış kaç kere yaptın onuda belirt. maliyede zaten seni bekliyor du ispiyon kuşumuz gelmiş yaşasın para kazanacağız diye.

Son Düzenleme: black_flood ~ 12 Nisan 2014 23:50
Tolstoy
13-04-2014, 01:46   |  #19  
Yıllanmış Üye
381 mesaj

Esas mal sensin. Daha önce sana eline kitap alda oku ve bilgilen diye yazmıştım.
Sen bu sayfalara kurallar dahilinde şunu satıyorum bunu satıyorum bana özelden ulaşın diye mesajlar yazamazsın. Ticareti ve forumculuğu senden öğrenecek değiliz. Site yönetimini bu konuda bilgilendireceğimden de emin olabilirsin.

black_flood
13-04-2014, 09:43   |  #20  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

sen bildirmeliyim vs. ile uğraşırken ben kendi kendimi şikayet ettim bakalım ne çıkacak göreceğiz bir kaç gün içinde.

Tolstoy
20-04-2014, 19:44   |  #21  
Yıllanmış Üye
381 mesaj

Sevgisiz büyümüşsün ve hayatta başarılı olmamış ve ezik insan portresi çiziyorsun. Sana söylenen, bir şey varsa atıp tutmadan yaz. belge ve kaynağından da birşeyler gösterdir. Forum kurallarını hatırlatmaktır. Hala geri zekalı diye yazıyorsun. Git aynaya bak.