Win 10 kurulumgüncelleme ve fps sorunları

By_Kert
13-06-2019, 23:03   |  #1  
By_Kert avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
728 mesaj

Merhaba,
8.1 üzerinden yaklaşık 6-7 yıl sonra windwos 10 sürümüne geçmek istedim. herhangi bir formatlama uzun süredir yapmıyordum cihazımdan memnundum. windowsun kendi sitesi üzerinden sürücü indirip dvdye çektikten sonra, kurulumu temiz şekilde yaptım ancak ilk açılık ekranında pc hazırlanıyor bekleyiniz kısmı gelmeden önce siyah ekranda kaldı ve ilerleme olmadı. uzun süre bekledim ancak düzelmeyince tekrar format attım bu işlemi 2-3 sefer yineledim. tam 8.1 e geri döndüreyim derken gerekli ilerlemeler oldu ve sorunu hallettim. kurulum tamamlandı pc kritik güncellemeleri alsın diye "güncelleştir ve yeniden başlat dedim" sonrasında %30 da beklemede kaldı ve uzun süre (geceden sabaha kadar) açık tutmama rağmen ilerleme olmamış donmuş kalmıştı. cihazı güç tuşuna uzun süre basarak kapattım. tekrar güncelleemeleri kontrol ettiğimde 3 tanesini tekrar yaptı ve sorunsuz devam ettim. 

ancak şuan oynadığım oyunlar ve yaptığım işlemlerde fark edilir derece kasma fps sorunları alıyorum. hdd tarafında sürekli formatlama yaptığımdan sıkıntı yaşanmış olması ihtimaline karşı yeni bir ssd hdd almak istiyorum. ancak sorun sadece hdd demidir. farklı durumlar olabilir mi. internet üzerinden pek iç açıcı bilgi bulamadım. yardım ederseniz çok sevinirim. teşekkür ederim

sistem özelliklerim

4. Nesil Intel® Core™ i7 3.4 GHz İşlemci
8 Gb Ram
NVIDIA GeForce GT640 4GB 128bit ekran kartı
1 tb sata 7200 rpm hdd
Güç kaynağı 350w

excel_mustafa
13-06-2019, 23:30   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

biosta işletim sistemi seçeneği varsa other olarak ayarla. boot sekmesinden uefi yi legacy ye çevir. bu şekilde tekrar format at. eğer 32bit yüklediysen 64bit yükle. anakart driverları (çipset) eksikse mutlaka yükle. win 10 da %99 cpu kronik sorunu vardır bunun için nette çözümler de vardır.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zombi
14-06-2019, 00:49   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

sistem açlışıyor güncelleme sonrası kitleniyorsa bence güncellemede bozuk bi donanımın driveri yüklenmeye çalıştığı için çakılıyordur. ekran kartını çıakrıp deneyin formatı ve güncellemeyi bitirirse gpu arzalıdır.

zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Daisuke
18-06-2019, 16:26   |  #4  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
386 mesaj

HD Tune programıyla hdd'yi kontrol edebilirsiniz. Health kısmında sarı, kırmızı veya mavi şeritler varsa hdd arızalıdır. Ssd veya WD Black serisi hdd alabilirsiniz. Bilgisayarınızın özellikleri çok iyi sayılmaz. Bu yüzden fazla masraf yapmaya gerek yok. Varsa bios güncellemesi yaparsınız.

Daisuke bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
By_Kert
21-06-2019, 16:32   |  #5  
By_Kert avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
728 mesaj

tüm yorumlar için teşekkürler, hdd sıkıntılı çıktı ben yeni sistem toplamaya başladım bile site arıyorum nereden alayım diye