Win10 Boot Manager Problemi

vburako
03-12-2017, 16:00   |  #1  
vburako avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhaba,

Bir sıkıntımız var açılışta ve çözümünü bulamadık, yardımlarınızı rica ediyorum;

Daha önce bir ssd'de win 8, diğer bir hdd de win 8 kurulumu vardı ve açılışta boot manager hangisini açmak istediğini sorup sorunsuz şekilde başlatıyordu. Ssd diske windows 10 yükledik fakat pc açılırken winload.efi bulunamadı hatası veriyor ve açılmıyor. bu ekranda esc'ye basıp boot ayarlarına geri dönüp onarma aracından farklı işletim sistemi diyerek açabiliyoruz. mevcut durumda win 10 (kurtarma diski ile) ve win 8 bu dediğim işlemlerden sonra açılabiliyor ama boot manager sorununu bir şekilde çözmem lazım. internette yer alan aşağıdaki komutları kullanarak denemeler yaptım fakat bu işlemler başarıyla yapıldı gibi görünse de aynı hatalı açılış ile karşılaşıyorum.

Windowsları nasıl başlatabiliyorum?
hatayı aldıktan sonra esc ile boot menüsünü açıyorum hard disk 1 deyince hata alıyorum, hard disk 2 deyince bana eskisi gibi iki tane win 8 den hangisini açmasını istediğini soran bir ekran ile karşılaşıyorum, windowsu flash disk ile onarma aracıyla başlatıyorum, farklı işletim sistemi deyince win 10 ve win 8 seçeneklerini görüp ikisinden birini başlatabiliyorum.

Kurulum için yaptığım işlemleri aşağıda iletiyorum:
Windowsu flash diskten yüklemek için bios tan güvenli başlatmayı kapattım, legacy boot'u açtım. windows 10 geçerli ssd'ye yüklenemediği hatasını aldığım için diski diskpart ile gpt olarak düzenledim.

Denediğim kodları iletiyorum:

M1 (bu kodların bcd yi yedeklemeli olanlarını da yaptm):
bootrec /fixboot
bootrec /scanos
bootrec /fixmbr
bootrec /rebuildbcd

M2:
type diskpart and press Enter.
Type list volume and press Enter.
Under the label row, find the label System Reserved and note its corresponding Volume number.
Now type select Volume=N and press Enter, where N is the Volume number you noted earlier.
Now type assign letter=w and press Enter.
Type exit and press Enter.
Type bcdboot c:\Windows /s w: /f uefi and press Enter.
Now restart your system and check. If the issue is still not resolved, proceed to Method 4.